• SZKOŁA PODSTAWOWA W POZOWICACH

Powstała w okresie międzywojennym, wcześniej dzieci uczyły się w prywatnym domu

1934 - z inicjatywy wójta wsi przystąpiono do budowy budynku szkolnego.

1936 - oddano do dyspozycji szkoły dwie sale w południowej części

powstałego budynku, w większej uczyły się dzieci w klasach I-IV, w drugiej mieściła się zlewnia mleka. Północną część budynku stanowiła świetlica, w której odbywały się zabawy, przedstawienia i spotkania koła "Wici".

1939 - 1945 -w okresie wojennym szkoła została zamknięta przez Niemców na jakiś czas, mieścił się w niej posterunek wojskowy. Dzieci uczęszczały do szkoły w Czernichowie. Po wyzwoleniu Rada Wsi oddała budynek pod zarząd władz szkolnych. Była to wtedy szkoła pięcioklasowa.

1953 - powstała w Pozowicach szkoła siedmioklasowa, obwód szkolny obejmował również sąsiednią wioskę Facimiech. Nadal klasy były łączone, a w domu prywatnym wynajmowano jedną salę lekcyjną.

1974 - wraz z powstaniem tzw szkół zbiorczych, uczniowie po ukończeniu czwartej klasy uczęszczali do szkoły nr 3 w Skawinie, potem do szkoły zbiorczej w Zelczynie.

1990 - z inicjatywy i staraniem rodziców rozbudowano szkołę o dwie sale lekcyjne, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora oraz zaplecze sanitarne. Władze szkolne podniosły stopień organizacyjny szkoły do klas I - VIII. Szkoła zyskała również osobne pomieszczenie  na bibliotekę. Sala gimnastyczna natomiast znajdowała się w sąsiednim budynku "Domu Ludowego".

1999 - po wprowadzeniu reformy oświatowej szkoła uzyskała status szkoły sześcioklasowej.

2007 - władze samorządowe obniżyły stopień organizacyjny szkoły do klas I-III. Starsze dzieci dowożone są do szkoły w Zelczynie.

28.01. 2015- Uchwałą Rady Miejskiej w Skawinie nadano szkole imię Oskara Kolberga

2015 -Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im O. Kolberga ufundowała sztandar, Rada Sołecka - pamiątkową tablicę, której wykonawcą był p. Seweryn Starowicz.

2017 - po wprowadzeniu reformy oświatowej władze samorządowe podniosły stopień organizacyjny szkoły do klas I- IV.

2020- władze samorządowe ponownie obniżyły stopień organizacyjny szkoły do klas I- III , tłumacząc dezyzję zbyt wysokimi kosztami utrzymania placówki i małą liczbą dzieci do niej uczęszczających. Dzieci z naszej szkoły za całkowitym przyzwoleniem rodziców kontynynuować będą naukę w Szkole Podstawowej  im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach. Wice Burmistrz Witold Grabiec zapewnił rodziców w trakcie prowadzonych konsultacji, że dzieci do szkoły w Wielkich Drogach będą dowożone przez cały okres edukacji w tamtejszej szkole.

Podczas spotkania rodziców i rady pedagogicznej w Pozowicach wice Burmistrz Witold Grabiec i Komisja Edukacji w składzie pan Artur Śnieżek, pan Ryszard Majdzik oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie pani Ewa Masłowska obiecali rodzicom utrzymanie szkoły o takim stopniu organizacyjnym w kolejnych latach, aby małe dzieci mogły realizować naukę w rodzimej szkole w Pozowicach.

Dzisiaj szkoła jest odnowiona, ocieplona, posiada plac zabaw, bardzo wiele pomocy dydaktycznych, świetnie wyposażoną salę komputerową. Dzieci uczą się na jedną zmianę, na stołówce zjadają smaczne obiady. Mają do dyspozycji świetlicę.

Raz w tygodniu wyjeżdżają na basen, co refundowane jest przez organ prowadzący szkołę.  W szkole działa wiele kół zainteresowań, odbywają się zajęcia z rytmiki,  dzieci uczą się gry na flażoletach, chętnie rozwijają zainteresowania muzyczne i taneczne- zumba.