• Patron: Oskar Kolberg

• III SESJA RADY MIEJSKIEJ W SKAWINIE.

28.01. 2015r  podczas III sesji Rady Miejskiej jednogłośnie uchwalono uchwałę w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Pozowicach. Był to projekt pana Burmistrza Pawła Kolasy.Za nadaniem imienia Oskara Kolberga naszej szkole zawnioskowali do Rady Miejskiej : Dyrektor, Rada Pedagogiczna oraz Rada Rodziców. Cała procedura związana z nadaniem imienia szkole została przeprowadzona w roku szkolnym 2013/2014 i zakończona uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 2.07.2014 roku oraz uchwałą Rady Rodziców z dnia 10.07.2014 roku. Rada Rodziców oraz przedstawiciele rad oddziałowych jednogłośnie zaakceptowali wybór Oskara Kolberga na patrona naszej szkoły.

Warto obejrzeć i wysłuchać fragmentów sesji, dotyczących podjęcia uchwały.

SYLWETKA PATRONA

Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze, w powiecie opoczyńskim. W latach 1823 - 1830 uczęszczał do Liceum warszawskiego, którego dyrektorem był
        S. B. Linde, równocześnie pobierał naukę gry na fortepianie. W latach 1835 - 1836 kontynuował studia muzyczne. Oprócz liryki wokalno- instrumentalnej w centrum jego zainteresowania pozostawała muzyka fortepianowa. W 1832 roku odbyła się premiera jego opery Król pasterzy. Z czasem skierował swoje zainteresowania wyłącznie w stronę dokumentowania folkloru. Od 1845 roku przez 12 lat pracował jako urzędnik w zarządzie kolei żelaznej warszawsko-wiedeńskiej, równocześnie prowadząc badania terenowe.

W 1857 roku wydał Pieśni ludu polskiego,  zawierające ponad 400 ballad i melodii tanecznych. W tym samym roku ukazała się pierwsza część jego dzieła Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Seria I. Sandomierskie. Odtąd konsekwentnie realizował tę nowa koncepcję poprzez serię monografii regionalnych, tworzących w sumie obraz XIX- wiecznej kultury ludowej. Brak materialnego poparcia dla edycji, obietnica subwencji ze strony Krakowskiego Towarzystwa Naukowego skłoniły Kolberga do opuszczenia na zawsze Warszawy w roku 1871.

Oskar Kolberg zamieszkał pod Krakowem, najpierw w Mogilanach, następnie
        w Modlnicy. Bliskość Krakowa, związek z jego środowiskiem naukowym stwarzały lepsze możliwości pracy. W 1873 roku Kolberg został członkiem korespondentem Akademii Umiejętności, a następnie przewodniczącym Sekcji Etnologicznej Komisji Antropologicznej Akademii. W 1878 roku udał się na światową wystawę do Paryża, gdzie za swe wydawnictwa otrzymał brązowy medal.

Podczas pobytu w Modlnicy ukazały się kolejne tomy Ludu, między innymi Krakowskie (seria V-VIII), współfinansowane przez Akademię Umiejętności.

W Modlnicy Kolberg mieszkał do jesieni 1884 roku, skąd przeniósł się do Krakowa, gdzie żył i pracował w bardzo skromnych warunkach.

31 maja 1889 roku Oskar Kolberg obchodził jubileusz 50-lecia pracy zorganizowany przez Karkowskie Środowisko Naukowe i Artystyczne. Z okazji jubileuszu otrzymał członkowsko honorowe Cesarskiego Towarzystwa Miłośników Przyrody, Antropologii
        i Etnografii w Moskwie oraz członkowstwo Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego
        i Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Lutnia

Zmarł 3 czerwca 1890 roku, pochowany został na Cmentarzu Rakowickim
        w Krakowie.

Po II Wojnie Światowej Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zainicjowało sprawę udostępnienia spuścizny Kolberga, którą uznano za najważniejszą dla polskiej etnografii muzycznej. W 1960 roku uchwałą Rady Państwa zostało zaakceptowane wydanie Dzieł wszystkich Oskara Kolberga (84 tomy).

W 1974 roku ustanowiono Nagrodę im. Oskara Kolberga przyznawaną twórcom ludowym, działaczom ruchu folklorystycznego oraz naukowcom.

Jego działa stanowią bezcenne źródło do dziejów kultury narodowej.

III SESJA RADY MIEJSKIEJ W SKAWINIE.

Warto obejrzeć i wysłuchać fragmentów sesji, dotyczących podjęcia uchwały.

SYLWETKA PATRONA

Oskar Kolberg zamieszkał pod Krakowem, najpierw w Mogilanach, następnie

i Etnografii w Moskwie oraz członkowstwo Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego
        i Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Lutnia

Zmarł 3 czerwca 1890 roku, pochowany został na Cmentarzu Rakowickim
        w Krakowie.

Jego działa stanowią bezcenne źródło do dziejów kultury narodowej.