• Kronika rok szkolny 2017/2018

        • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

               Nowy rok szkolny rozpoczął się od razu dobą wiadomością - zamiast 1go września, spotkaliśmy się na akademii z okazji rozpoczęcia roku, dopiero 4go września, więc zyskaliśmy 3 dni wakacji :)

          W poniedziałek, zaraz po Mszy świętej, uczniowie wraz z rodzicami zgromadzili się w Domu Ludowym, gdzie zostali powitani przez Panią Dyrektor. Po uroczystym apelu, krótkim liście od Pani Minister Edukacji, a także małym występie artystycznym, wszyscy udali się na spotkania z  wychowawcami. Dzieci z oddziału przedszkolnego przywitały się po wakacyjnej przerwie z panią Agnieszką, uczniowie klasy I z panią Halinką, drugoklasiści z panią Irenką, a wychowankowie klasy III z panią Elą. Natomiast najstarsi uczniowie poznali swojego nowego wychowawcę- pana Łukasza.

          I tak wkroczyliśmy w nowy rok szkolny, pełny nadziei i optymizmu. /admin./

          SPRZĄTANIE ŚWIATA- 15 września 2017r.

                     Tegoroczna akcja Sprzątanie świata odbyła się pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce” W ramach akcji uczniowie wykonywali plakaty, ulotki, transparenty. Następnie odbyły się zajęcia na podwórku szkolnym podczas, których uczniowie uczyli się segregować śmieci zgodnie z ich przeznaczeniem. Akcję zakończył przemarsz ulicami Pozowic i rozwieszenie na tablicach ogłoszeń plakatów z hasłami,  nawołującymi do poszanowania przyrody, segregowania odpadów, zniechęcające do wyrzucania śmieci na dzikie wysypiska. koordynatorem akcji była pani Irena Gruszeczka. /admin/.

          OD ZIARENKA DO BOCHENKA- PROJEKT EDUKACYJNY- 28.09

                     28 września uczniowie klasy I, II i III uczestniczyli w zajęciach projektowych pt. „Od ziarenka do bochenka”. Najpierw  poznawali różne gatunki zbóż. Dowiedzieli się , że w naszej miejscowości rolnicy uprawiają  pszenżyto, pszenicę, owies i kukurydzę. Na zajęciach lekcyjnych rozpoznawali  przyniesione ziarna zbóż. Przygotowali wystawę produktów pochodzących ze zbóż. Podczas spaceru po dalszej okolicy mieli możliwość obejrzenia upraw kukurydzy, która od wielu lat daje urodzajne plony a jej zbiór odbywa się późną jesienią.

                   Podsumowaniem projektu były zajęcia na których nasi uczniowie  samodzielnie przygotowali ciasto do wypieku bułek i chleba.

                   Najpierw uczniowie klasy II i III zgromadzili potrzebne produkty. Bartek  przeczytał  na głos przepis na bułki  z ziarnami zbóż a Bartek na chleb wieloziarnisty. Wszyscy uczniowie  przynieśli  mąkę pszenną. Nikola i Magda miały ziarna słonecznika, maku i kminku. Emilka przyniosła mąkę żytnią oraz olej. Ania i Melania dodawały do ciepłej wody przesianą mąkę oraz  drożdże. Praca odbywała się na dwóch stanowiskach. W jednej misie dziewczynki wyrabiały ciasto na bułki a w drugiej chłopcy przygotowywali  ciasto na chleb. Wszyscy samodzielnie lepili z ciasta rogaliki, precle, bułki oraz chlebek. Gdy ułożone na blaszkach ciasto  wyrosło zostało włożone do upieczenia. Gotowe produkty nasi uczniowie degustowali po wystygnięciu.  Zajęcia dostarczyły  wiele emocji. W przyjaznej atmosferze  pracowali wspólnie w  świetlicy szkolnej. Dla uczniów klasy pierwszej było to ważne wyzwanie. Dzięki tym zajęciom zamienili się w małych piekarzy. Nawet chłopcy założyli fartuchy i chętnie uczestniczyli w zajęciach./ HO/.

          ZDROWE ŻYWIENIE- SPOTKANIE Z DIETETYKIEM- 29.09

                   W dniu 29 września 2017r odbyło się w szkole spotkanie z dietetykiem z Nature House. Pani dietetyk przeprowadziła prelekcję połaczoną z prezentacją multimedialną na temat zdrowego odżywiania. Dzieci zadawały wiele pytań, na które otrzymały merytoryczne odpowiedzi. dzieci zapoznały się także z nową piramidą żywienia. Na zakończenie otrzymały zaproszenia dla siebie i rodziców na bezpłatne konsultacje w Nature House./ admin/.

          NOC NAUKOWCÓW W MULTICENTRUM W SKAWINIE 29.09

                      W dniu 29 września klasa IV uczestniczyła w Małopolskiej Nocy Naukowców, organizowanej przez Multicentrum w Skawinie. dzieci w formie teatru mogły zobaczyć ciekawe reakcje chemiczne z różnymi efektami. Zorganizowany został również quiz, w którym uczniowie Karolina i Jakub Sekuła, Kacper Topolski i Natalia Cichórz za poprawne odpowiedzi otrzymali nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Opiekunami wyjazdu była pani Ewa Wrzoszczyk oraz Agnieszka Ligocka- Dudek. Wszyscy byli zachwyceni z takiej formy poznawania świata przyrody. Każdy wyraził chęć wyjazdu na przyszłoroczna Noc Naukowców. /ALD/

          ŻYWA LEKCJA PRZYRODY- MODLISZKI- 6.10

          6 października odbyła sie w szkole długo oczekiwana przez nasze dzieci, kolejna już żywa lekcja przyrody. Tym razem dzieci zostały przeniesione w fascynujący świat modliszek. Dzieci mogły obejrzeć żywe okazy, a także dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy z ich życia./ admin/

          ŚWIĘTO EDUKACJI- ŚLUBOWANIE KLAS I- 13.10

                            13 października w naszej szkole odbyła się  ważna uroczystość. W sali Domu Ludowego zgromadzili się wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz rodzice uczniów klasy I. Również w tym dniu Szkolna Rada Uczniowska zaprezentowała wiersze i piosenki z okazji Dnia Edukacji. Potem zaprezentowali na swoje umiejętności uczniowie klasy I, dla których ten dzień był najważniejszym.  Wiktoria przypomniała wszystkim o  znaczeniu słów :proszę, dziękuję , przepraszam. Julka przedstawiła długą listę obowiązków  dyżurnej a Emilka wyrecytowała „przepis” na wzorowego ucznia.
          Michał i Karol z dumą zaprezentowali wiersz pt.”Kto ty jesteś?”, a Tomek wykazał się znakomitą  znajomością przepisów ruchu drogowego. Piosenki zaśpiewane przez pierwszoklasistów wprowadziły wszystkich w odświętny nastrój. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpił moment pasowania uczniów naszej szkoły przez Panią Dyrektor. Po uroczystości  rodzice uczniów klasy I zaprosili uczniów klasy I, II i III na słodki poczęstunek./HO/

           

          WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA DO CZERNICHOWA - 20.10.

                                                                                                        
          26 września klasa I, II i III pojechała na wycieczkę do Czernichowa.
          Nasza wędrówka rozpoczęła się od zwiedzania najstarszej szkoły rolniczej w Polsce. Została założona w 1860 roku na terenie folwarku wykupionego przez przez Krakowskie Towarzystwo  Gospodarczo Rolnicze.
          Nasi uczniowie obejrzeli wystawę pamiątek zgromadzonych w tamtejszej szkole. Nauczyciel historii oprowadził nas po parku, ogrodzie botanicznym
          i najważniejszych obiektach. Obejrzeliśmy zaplecze gospodarcze szkoły, obory i stajnie w których hoduje się 40 koni i 25 krów.
          Dowiedzieliśmy się,że od tamtejszych krów produkowane jest mleko „Hej” , które możemy zakupić w sklepie. Po krótkim odpoczynku w ogrodzie gdzie spotkaliśmy  rzadkie gatunki drzew takie jak miłorząb czy dąb szypułkowy wyruszyliśmy na wyprawę do lasu. Wycieczka do lasu dostarczyła naszym uczniom wiele niezapomnianych wrażeń. Bartek i Kuba odkryli kryjówkę lisa wśród skałek wapiennych. Melania , Emilka i Magda zbierały „złote” liście na jesienny bukiet do klasy. Karol, Tomek i Michał znaleźli ślady sarenki. Dziewczynki z klasy I zachwycały się orzeszkami buczyny. Była to niezapomniana lekcja przyrody. Uczniowie poznali życie roślin i zwierząt w w poszczególnych warstwach lasu a także dowiedzieli się ,że niebieski szlak turystyczny prowadzi do Kamienia./HO/.

           

          PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE - 23.10.

          Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym przedstawieniu teatralnym, pt.  „Tajemnica bańki szczęścia” wykonywanym przez pierwszy w Polsce Teatr Baniek Mydlanych. To nie był zwykły spektakl, a wielki pokaz baniek mydlanych: wielkich, małych i magicznych. Dzieci podziwiały przygody Mydlaneczki  i Bąbelka, którzy uczęszczają do BUL BUL SZKOŁY. Czy widzom podobało się to widowisko? Sądząc po ciągle otwartych buziach (czytaj: WOW!) i śmiechu, można odpowiedzieć śmiało, że tak!

          Dodać należy, że wszyscy mali uczestnicy wycieczki zachowywali się wzorowo! Przestrzegali wszystkich zasad zachowania się podczas jazdy oraz w teatrze. Wielkie brawa!!! /amin./

          TYDZIEŃ EUROPEJSKI I PRAW UCZNIOWSKICH W NASZEJ SZKOLE

          W dniach 30 października – 3 listopada w naszej szkole odbywał się Tydzień Europejski oraz Tydzień Praw Uczniowskich, którego celem było poznanie naszego kontynentu Europy oraz rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do nauki języków obcych, pokazanie im jak ważna w dzisiejszych wielokulturowych czasach jest znajomość języka, kultury i obyczajów panujących w krajach  posługujących się innymi językami. Drugim celem było poznanie praw i obowiązków uczniowskich w naszej szkole. W  związku z obchodami tego tygodnia przygotowano dla uczniów wiele atrakcji. We wtorek obejrzeli prezentację multimedialną o Europie, w trakcie której poznali wiele ciekawych informacji na temat kontynentu i Unii Europejskiej. Niektórzy uczniowie wzięli udział w konkursie o tytuł Mistrza Wiedzy o Europie. Został nim  uczeń klasy IV Łukasz Boroń, który udzielił niemal samych poprawnych odpowiedzi. Zorganizowano również konkurs na najpiękniejszy bukiet w kolorach flagi kraju europejskiego pt. „Bukiet Europejski”, w którym poszczególne miejsca wyglądały tak:

          I miejsce - Klasa „0”

          II miejsce – Klasa III

          III miejsce – Klasa I

          W czwartek odbył się przegląd krajów europejskich, na którym nasi uczniowie zaprezentowali zdolności artystyczne. Każda klasa przygotowała prezentację wylosowanego przez siebie wcześniej kraju. Podczas przeglądu mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej takim krajom jak: Niemcy (klasa „0”), Francja (klasa I), Włochy (klasa II), Rosja (klasa III), Hiszpania – klasa IV. Wszystkie prezentacje były bardzo interesujące i  dobrze przygotowane. Nie zabrakło też ducha rywalizacji. Oddział przedszkolny zaśpiewał niemiecką piosenkę „Guten Tag” , której słowa zawierały zwroty pozdrawiające w tym języku. Klasa I w interesujący sposób przedstawiła ważne informacje o Francji oraz nauczyła nas podstawowych zwrotów i słów francuskich, m.in. cyfr, które wszyscy razem powtarzaliśmy, a w części artystycznej zaprezentowała wspaniały układ taneczny z użyciem parasolek. Występ ten został wyróżniony przez Jury jako najciekawszy i nagrodzony. Klasa II z włoską piosenką „Felicita” również wypadła znakomicie. Uczniowie klasy III w strojach w kolorach flagi rosyjskiej wykonali taniec do znanej wakacyjnej piosenki w tym języku „Kanikuły” oraz przedstawili kilka ciekawostek o Rosji. Klasa IV zaprezentowała bukiet w kolorze flagi Hiszpanii wykonany przez uczennicę Natalię Cichórz. Przegląd zakończył wspólny śpiew piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

          Na czas trwania Tygodnia Europejskiego niektóre sale lekcyjne zostały udekorowane przez uczniów i ich wychowawców. Najciekawszy wystrój „EURO-klasy” przygotowała klasa II, która została wyróżniona i nagrodzona.

          Tydzień Europejski i Praw Uczniowskich zakończyło podsumowanie, podczas którego rozdano dyplomy i nagrody dla uczniów za zdobyte osiągnięcia. Dodatkowo wprowadzono „szczęśliwy numerek”. Od tego dnia każde dziecko może uniknąć niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi, jeśli tylko ma trochę szczęścia… „Szczęśliwy numerek” będzie losowany codziennie z samego rana.

          Bardzo serdecznie chcemy podziękować wszystkim  uczestnikom „Tygodnia Europejskiego” za zaangażowanie i wkład pracy w przygotowania do obchodów oraz ich wychowawcom, bez których pomocy organizacja naszego projektu nie byłaby możliwa.

          Tydzień Europejski i Tydzień Praw Uczniowskich zrealizowany w naszej szkole nie tylko przyczynił się do rozwijania kompetencji językowych uczniów oraz poszerzenia wiedzy kulturowo-obyczajowej na temat europejskich krajów, ale także dowiódł, że tego typu działania sprzyjają integracji uczniów. /M.K./

          AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI- 10.11

                     W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klasy IV przedstawili ciekawą część artystyczną, którą uzupełniały śpiewy patriotycznych pieśni, a także hymnu. Jedna z uczennic, która symbolizowala Polskę, zostala uwolniona z zaborczej niewoli. Przypomnieliśmy sobie znany wierszyk "Kto ty jesteś?", a także inne, już poważ niejsze teksty patriotyczne. Akademia odbyła się w obecności pocztu sztandarowego, a także pod okiem Józefa Piłsudskiego, którego wielka fotografia stanowiła główną część dekoracji. /Ł.Sz./

          WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS I- III DO KRAKOWA- 24. 11. 2017r

                   24 listopada uczniowie z  klasy  I, II i III wybrali się na długą wycieczkę do Krakowa.

          Pierwsze kroki nasi uczniowie skierowali na Wzgórze Wawelskie skąd rozlegał się wspaniały widok na panoramę miasta. Najlepszą orientację w terenie miała klasa III , która po raz przybyła na zamkowe wzgórze aby tym razem wędrować śladami historii  po komnatach królewskich.  Trasa naszej wycieczki prowadziła przez komnaty parteru przeznaczone do pracy urzędu Wielkorządcy Krakowskiego i Skarbnika Królewskiego dworu. W pomieszczeniach tych mogliśmy podziwiać XVI wieczne skrzynie kasowe w których przechowywano monety.

          Następnie podążaliśmy schodami Berecciego na II piętro zamku do komnat reprezentacyjnych. Mieliśmy tutaj możliwość obejrzeć gobeliny oraz kolekcje XVI wiecznych   arrasów wykonanych w Brukseli na zamówienie Króla Zygmunta Augusta. W Sali Turniejowej , która służyła do spotkań Rady Królewskiej zatrzymaliśmy się aby podziwiać portrety polskich królów i ich rodzin.

          W sali poselskiej podziwialiśmy unikatowy strop zdobiony rzeźbionymi głowami wawelskimi, których zachowało się 30 spośród 194.…. Ponoć jedna z nich przemówiła do króla Zygmunta Augusta prosząc go o wydanie sprawiedliwego wyroku. Tak głosi legenda, którą nasi uczniowie wysłuchali z wielkim zainteresowaniem.

          W największej w całym zamku sali senatorskiej odbywały się bale, widowiska, przyjęcia, narady uczty oraz wesela królewskie. Tam również na ścianach znajdują się największe arrasy, które przedstawiają sceny biblijnego potopu.

           

          Po dłuższym zwiedzaniu  udaliśmy się do katedry gdzie znajduje się ołtarz św. Stanisława na którym spoczął w 1254r w  srebrnej  trumnie. Następnie udaliśmy się do wnętrza  gdzie znajduje się drugi ołtarz przy którym odbywały się koronacje królów Polski. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem  zwiedzali Katedrę, oglądali biały sarkofag św. Królowej Jadwigi  a na dłużej zatrzymali się przy sarkofagu króla Kazimierza Wielkiego,  któremu zawdzięczamy założenie Skawiny.

          Wycieczka była żywą lekcją historii. Dzięki niej  nasi uczniowie zdobyli elementarną wiedzę o władcach Polski, którzy mieszkali na zamku Królewskim na Wawelu. Wspólnie z uczniami ustaliliśmy, że wkrótce jeszcze raz odwiedzimy Wzgórze Wawelskie  aby udać się na wystawy do skarbca i zbrojowni w celu poznawania kolejnych  kart historii naszej Ojczyzny./HO/

           

          MAŁOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO- 27.11.2017r

          27 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego Dla Uczniów Klas IV-VII Szkół Podstawowych orgaznizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów z klasy IV: Zofia Okarmus, Justyna Piszczek i  Łukasz Boroń. Celem konkursu było wyłonienie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów;  promowanie osiągnięć  oraz wyłonienie najlepszych uczniów, wykazujących szczególne zainteresowania językowe. Test składał się z ośmiu zadań i sprawdzał ogólną znajomość języka angielskiego, zarówno z gramatyki, jak i słownictwa. Najlepszy wynik w naszej szkole uzyskała Justyna Piszczek. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /MK/

          DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA DLA UCZNIÓW KLASY IV- 29.11. 2017r

                      Andrzejki. 29 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, w której wzięli udział uczniowie klasy IV. W jej organizacji pomogli harcerze współpracujący ze szkolnym kołem zuchów, którzy przygotowali uczniom fantastyczne zabawy. Z głośników dobiegała muzyka z największymi przebojami. Niektórzy uczestnicy wpadli na pomysł, by się przebrać. Stroje były najróżniejsze, np.: gwiazda estrady, modelka, wampir, tancerka hip-hop, kotek, a nawet królowa Elsa z Krainy Lodów. W przerwie zabaw i tańców dzieci mogły poczęstować się ciastkami, paluszkami, domowym ciastem, a także ugasić pragnienie napojem. Gdy nabrały sił, mogły wrócić na parkiet. Harcerzom dziękujemy za pomoc w organizacji tego wydarzenia. /ŁSz./

          WYJAZD UCZNIÓW KLASY IV DO MULTICENTRUM W SKAWINIE- 30.11.2017r

                Uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Multicentrum w Skawinie. Podczas godzinnych warsztatów w ramach lekcji przyrody mogli poznać ekstremalne zjawiska pogodowe. Dzieci zobaczyły jak powstaje huragan, burza, wyładowania atmosferyczne, deszcz, mgła, trąba powietrzna. W drugiej części zajęć uczniowie zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi elektryczności. Wszystkim dzieciom podobała się  taka forma zajęć z przyrody./ALD/.

          KRAKOWSKA MATEMATYKA- 30.11.2017r

                      W dniu 30 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do kolejnej edycji Krakowskiej Matematyki. Do konkursu przystąpiło 3 dzielnych czwartoklasistów: Amelia Szczypczyki, Zofia Okarmus i Łukasz Boroń. W ciągu 60 minut uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się aż z 13 tylko z pozoru łatwymi zadaniami. Uzyskane przez nich wynikinie pozwoliły zakwalifikować się do kolejnego etapu. Mimo wszystko Amelii, Zosi i Łukaszowi gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów w konkursach./MN./

           

          ZABAWA ANDRZEJKOWA DLA KLAS I- III- 30.11.2017r

          Jak co roku w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas 1-3. Aby zaangażować wszystkich uczestników, rozpoczęliśmy ją wspólnym tańcem „Belgijka”.

          Uczniowie bawili się na przystrojonej świetlicy tańcząc i grając w różne gry. Jak to jest już naszym zwyczajem, nie zabrakło małej rywalizacji o miejsce na krzesłach pląsając w rytm muzyki dookoła nich . W tych muzycznych zawodach wygrała uczennica klasy 1 – Wiktoria Barcik. Oprócz wesołej muzyki, czas umilił nam również pokaz pięknych strojów jakie zaprezentowali uczestnicy, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów klasy 1 którym się należy wielka pochwała.  Tańce zakończyliśmy zabawą przy muzyce „Pająk i mrówki”. Dla wszystkich uczestników balu przewidziany był także poczęstunek przygotowany przez rodziców i szkołę. /ES/

          PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA i ZABAWA ANDRZEJKOWA- 30.11.2017r

          Każdego roku w okolicach Święta Edukacji Narodowej, uczniowie klasy I ślubują być wzorowymi uczniami. Przedszkolaki też mają swoje święto, podczas którego prezentują swoje umiejętności, by dowieść, że mogą nosić tytuł przedszkolaka.

          W tym roku pasowanie na przedszkolaka odbyło się ostatniego dnia listopada. Ze względu na różnorodność wiekową, a także stażową przedszkolaków, pierwsze miesiące poświęciliśmy na adaptację i integrację, by następnie przystąpić do prób na występ.

          W trakcie uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, ale i taneczne.  Sądząc po minach rodziców, występ się udał. Z pewnością zaproszona Pani Dyrektor uznała, że może przyjąć oficjalnie w poczet przedszkolaków (ale także i średniaków i starszaków) dzieci z oddziału przedszkolnego.

          Zaraz po uroczystym pasowaniu, rozpoczęła się, wspólna z rodzicami, zabawa Andrzejkowa. W końcu były to Andrzejki. Choć z małymi trudnościami, ale udało nam się zaprosić rodziców do kółeczka i do tańca, i zabaw Andrzejkowych. Patrząc na uśmiechy dzieci i zadowolenie rodziców, można stwierdzić, że zabawa się udała. /admin./

          BAJKA O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE- 1.12.2017r

          W naszej szkole gościło już wiele grup teatralnych ze swoimi przedstawieniami. Bywały też teatrzyki lalkowe. Jednak tym razem wydarzyło się coś wyjątkowego. Teatrzyk lalkowy – znany dzieciom, a jednak przedstawienie „O Rybaku i Złotej Rybce” zadziałało na dzieci jak dotknięcie czarodziejskiej różdżki. Dzieci bowiem siedziały jak zaczarowane i uważnie oglądały i słuchały przedstawienia i historii biednego rybaka i jego chciwej żony. Zdecydowanie pokaz dzieciom przypadł do gustu. Rzadko się zdarza, żeby wszystkim jednakowo podobała się przedstawienie. Brawa dla aktorów!!! /admin./

          MIKOŁAJKI- 6.12.2017r

                      Mikołajki w klasie IV. Choć wierzymy, że święty Mikołaj przychodzi do nas 6 grudnia, to uczniowie klasy IV już dzień wcześniej obchodzili mikołajki we własnym gronie. Zanim do tego doszło odbyło się losowanie, w którym okazało się, kto komu sprawi mały upominek. Już 5 grudnia wszystkie prezenty zebrał wychowawca i z wielkim workiem i czerwoną czapką wszedł do klasy. Wszyscy byli zniecierpliwieni i ciekawi, co koleżanki i koledzy przygotowali. Gdy rozpakowaliśmy przedświąteczne podarunki okazało się, że wszystkie były trafione! Były skarpetki, pamiętniki, maskotki, książki, gry planszowe, a także słodycze. Co najważniejsze – okazało się, że uczniowie klasy IV są naprawdę grzeczni, bo nikt nie dostał rózgi. Oby podobnie było za rok./Ł Sz./

          WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO MULTICENTRUM - 11.12.2017r.

          Druga, w tym okresie szkolnym, wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego odbyła się 11 grudnia. Tym razem wybraliśmy się na pierwszą naszą wizytę do Multicentrum. Niektóre dzieci miały okazję poznać to miejsce już w poprzednich latach. Jednak dla większości było to coś nowego. Najpierw gospodarze zaprezentowali nam swoje sale oraz sprzęt multimedialny, a następnie pokazali kilka ciekawych i często skomplikowanych, budowli z klocków k’nex. Właśnie te klocki były tematem naszej wizyty. Dzieci zostały podzielone na zespoły dwuosobowe i każdy z nich dostał swój zestaw klocków, a w środku kilka pomysłów, instrukcji, co z nich można zbudować. Wcale nie była to zwykła zabawa. Przy budowaniu tych ciekawych aranżacji, trzeba było się nagimnastykować intelektualnie. Każdemu na szczęście udało się zbudować jakiś model, a potem już tworzyli swoje, wg uznania i fantazji. /admin./

          KONKURS CZYTELNICZY- ROZSTRZYGNIĘTY- 18.12.2017r

          Pod koniec listopada został ogłoszony przez bibliotekę konkurs czytelniczy pt. "Cuda zimową porą" na podstawie baśni H. CH. Andersena. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I- IV. W ostatni dzień przed feriami zostały wręczone nagrody i dyplomy.

          I miejsce: Jakub Kania

          II miejsce: Emilia Okarmus

          III miejsce: Nikola Cichórz.

          Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy/ admin/.

           

          Uczniowie klas 0-3 i IV uczą się zasad udzielania I pomocy-20.12.2017r

                              Dnia 20.12.2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu rat. Mateuszem Grubka. Pan Mateusz przekazał nam ważne wskazówki odnośnie pierwszej pomocy. Pierwszymi słuchaczami były nasze przedszkolaki. Następnie klasy I i II. Na samym końcu zasady pierwszej pomocy mogli poznać uczniowie klas III i IV. Każda z grup w kolejności przypomniała sobie numery alarmowe :
          -999 Pogotowie Ratunkowe
          -998 Straż Pożara

          -997 Policja
          -112 Jednolity Ogólnoeuropejski Numer Alarmowy.
                          Pan Mateusz przekazał nam jakie czynności powinniśmy zrobić jeśli widzimy że ktoś potrzebuje pomocy. W pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić  na któryś z numerów alarmowych, przedstawić się, podać  niezbędne informacje o osobie która potrzebuje pomocy oraz wykonać wszystkie czynności które zostaną nam przekazane. Następnie uczniowie dowiedzieli się jak można udzielić pomocy poszkodowanemu przed przyjazdem pogotowia ratunkowe. Poznali pozycję boczną bezpieczną oraz nauczyli się ją wykonywać. Wszystkim szło świetnie, nawet przedszkolaki dały sobie radę z ustawieniem w pozycji bezpiecznej dorosłego mężczyzny.
                          Klasy III i IV oprócz poznania podstawowych zasad pierwszej pomocy oraz  pozycji bocznej bezpiecznej mogły zapoznać się z zasadami zrobienia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Później swoją wiedzę mogli wypróbować na fantomach.

                          Mamy nadzieję że wiedza którą przekazał nam pan Mateusz nigdy nie będzie nam potrzebna, ale gdy znajdziemy się w sytuacji zagrażającej życiu będziemy wiedzieć jak ją wykorzystać./KG/.

           

          SZKOLNY KONCERT ANGIELSKICH KOLĘD I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH 

          pt. „Merry Christmas Everyone!”

                21  grudnia w naszej szkole odbył się koncert kolęd, pastorałek oraz piosenek o świętach Bożego Narodzenia w języku angielskim. Koncert przygotowali i przedstawili uczniowie, którzy uczęszczają na koło języka angielskiego. Celem koncertu było kultywowanie tradycji świątecznych związanych z obchodzeniem świąt w krajach anglojęzycznych,  szerzenie zainteresowania nauką języka angielskiego oraz motywowanie najmłodszych do nauki tego języka.  Koncert był też  okazją do integracji społeczności uczniowskiej  oraz zaprezentowania talentu muzycznego dzieci. W wykonaniu młodych artystów mogliśmy usłyszeć siedem wspaniałych Bożonarodzeniowych utworów. Były to zarówno tradycyjne kolędy, jak i  bardziej  współczesne piosenki. Dzięki przygotowanym tekstom wszyscy mogli się włączyć do wspólnego kolędowania a jednocześnie szlifowania języka angielskiego. Podczas koncertu  nasz świąteczny chór wykonał takie utwory jak: „Christmas Canon Rock”,  znane wszystkim „Jingle Bells” wraz z oddziałem przedszkolnym, „Santa Claus is coming to Town” z klasa I,  dwujęzyczną  angielsko-hiszpańską swiąteczną piosenke „Feliz Navidad” wraz z klasą II,  a także znaną na całym świecie kolędę     „Silent Night ‘’ z klasą III oraz piosenkę „Merry Christmas Everyone” z klasą IV.   Podczas Koncertu swój talent muzyczny zaprezentował uczeń klasy IV który samodzielnie zagrał dla nas melodię  „Jingle Bells”.  Koncert zakończył wspólny śpiew  świątecznej piosenki „Rocking around the Christmas Tree”.

                 Dziękujemy naszym artystom– chórzystom, którzy w przygotowanie tego koncertu włożyli dużo pracy i wysiłku. Ich kreatywność, zapał i talent muzyczny pozwoliły nam  zorganizować tak wspaniałą imprezę, która wprowadziła wszystkich w radosny nastrój  nadchodzących  dni Bożego Narodzenia.  /MK/.                         

                                                                                                                          

          SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK- 21.12.2017r

                     We czwartek 21 grudnia w świetlicy szkolnej odbył się konkurs kolęd i pastorałek. W jury zasiedli: pani Lidia Żmuda, pani Ewa Wrzoszczyk i pani Halina Okarmus. Uczniowie przygotowali się do występów bardzo profesjonalnie stąd też i wybór zwycięzców przez jury okazał sie nie lada wyzwaniem. Po owocnych obradach wyłoniono zwycięzców:

          w kategorii SOLIŚCI:

          I miejsce:

          Zofia Okarmus

          II miejsce:

          Emilia Szczypczyk, Julia Poniedziałek

          III miejsce:

          Wiktoria Barcik, Karol Zawada, Michał Fus, Tomasz Fus

          W kategorii ZESPOŁY:

          Wyróżniono dwa zespoły: Zespół klasy IV i Oddział Przedszkolny.

          Wszyscy nagrodzeni otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy./admin/.

           

          WIGILIA SZKOLNA- 22.12.2017r

                    W tym roku szkolnym, ze względu na większą liczbę klas, Wigilia szkolna odbyła się w dwóch grupach.

          Dzieci z oddziału przedszkolnego przybyły w ten dzień do swojej sali w strojach uroczystych. Z tego względu musiały uważać przy świątecznym barszczyku i rybce. Po wspólnym obiedzie dzieci udały się do sali, aby nadal świętować. Rozpoczęliśmy od składania sobie życzeń, łamiąc się oczywiście opłatkiem. Nasi najmłodsi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Życzenia były piękne. Następnie wszyscy zasiedli od przystrojonego stołu, by wspólnie skosztować łakoci przygotowanych przez rodziców. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania kolęd. /admin./

          Pozostali uczniowie klas I- IV o godzinie 13.00 pojawili się w świetlicy szkolnej, gdzie zasiedli do pięknie udekorowanych bialym obrusem stołów. Najpierw pani dyrektor, nauczyciele i uczniowie złożyli sobie życzenia świateczne, łamiąc się opłatkiem. Następnie wszyscy zasiedli do degustacji przygotowanych na ten dzień potraw: barszczyku z fasolą, ziemniaków z rybą i surówką. Na koniec zaś wszyscy ze smakiem delektowali się upieczonymi przez rodziców wspaniałymi, słodkimi smakołykami. I tak w miłej atmosferze wszyscy spędzili ostatni dzień nauki przed feriami świątecznymi, pamiętając, że wrócą do szkoły już w Nowym 2018 roku. /admin/.

           

          PROJEKT EDUKACYJNY "OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI"

                    Uczniowie klasy II pod opieką pani Ireny Gruszeczki uczestniczą w projekcie z zakresu edukacji finansowej "Od grosika do zlotówki:. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Finansów.

                   Celem programu jest nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi w obszarach zarabiania i ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy oszczędzaniu oraz nabycie przez uczniów wiedzy i umiejetności o finansowych aspektach zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.

                     Program adresowany jest do uczniów klas drugich szkoły podstawowej, którzy kontynuują działania w klasie trzeciej, ich rodziców oraz nauczycieli. Realizowany jest w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

                   Jest to partnerski projekt edukacyjny Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Union Investment TFI./ admin/.

           

          WIELKI SUKCES PRZEDSZKOLAKÓW - I miejsce w OGÓLNOPOLSKIM konkursie

          Najmłodsi uczniowie naszej szkoły biorą udział w rocznym programie „Kids&Sport”. Twórcy tego programu co jakiś czas organizują różne konkursy dla grup, które przyłączyły się do akcji. Pod koniec grudnia poprzedniego roku wystartował kolejny konkurs pt. „Sportowe spotkanie”. Jak nazwa wskazuje, do wygrania było spotkanie z trenerami tego programu. Chcąc wziąć udział w tej rywalizacji, należało przygotować ciekawe zaproszenie dla trenerów. Mogła to być praca plastyczna, zdjęcie, film itp. My postawiliśmy na film, w którym w – jak się okazało – wprzekonujący sposób zaprosiliśmy trenerów do siebie i niedługo zawitają u nas ze swoimi sportowymi zajęciami. Wygrana cieszy nas ogromnie, tym bardziej, że był to konkurs ogólnopolski i udało nam się zdobyć I miejsce./admin./

          WYCIECZKA KLAS I- IV DO KRAKOWA- 10.01.2018r

                   10 stycznia 2018r uczniowie klasy I, II , III i IV naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwsze kroki skierowaliśmy do kościoła  OO. Bernardynów u stóp Wawelu aby podziwiać największą w Krakowie ruchomą szopkę. Następnie udaliśmy się na ul. Loretańską do kościoła OO. Kapucynów  gdzie nasi uczniowie mogli oglądać najstarszą ruchomą szopkę w Krakowie. Nasi najmłodsi uczniowie mogli podziwiać w szopce bohaterów narodowych związanych z Krakowem. Kacper rozpoznał Tadeusza Kościuszko, św. Królową Jadwigę i Jana III Sobieskiego i św. Jana Pawła II. Kolejnym ważnym miejscem naszej wycieczki była wystawa „Dziedzictwo Narodowe” w Muzeum Narodowym.

          Wystawa powstała dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy obchodzić  w tym roku. Krakowska wystawa ma za zadanie ukazanie „skarbów pamięci” od początku państwa polskiego aż po czasy współczesne. Wystawa podzielona była na cztery kategorie:geografia, język, obywatele i obyczaje. Poprzez spojrzenia na obrazy, rzeźby, mapy,dzieło Mikołaja Kopernika „O obrocie sfer niebieskich” czy „Sonety krymskie” Adama Mickiewicza nasi uczniowie mieli możliwość poznania historii naszej ojczyzny. Pani Przewodnik z oprowadzała naszych uczniów po salach wystawowych, nie tylko opowiadała o tym co to jest litografia, drzeworyt ale zadawała też zagadki, które najtrafniej odgadywali uczniowie  IV klasy./H.O/

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ "DZIĘKUJĘ"
          11 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Dziękuję. Z tej okazji zorganizowano krótkie spotkanie promujące ważność tego słowa i zachęcające do jak najczęstszego wyrażania podziękowania. Ogłoszono również konkurs na zredagowanie najciekawszego listu z podziękowaniem do wybranego przez siebie adresata.W ten sposób oprócz dobrej zabawy uczniowie podjęli próby własnej twórczości literackiej ćwicząc swoje umiejętności polonistyczne podczas tworzenia wypowiedzi pisemnej. Autorem najciekawszego listu  został uczeń klasy 4, Kacper Topolski, który został nagrodzony przez Jury za niezwykłą oyrginalność i pomysłowość. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i udział w wydarzeniu oraz gratulujemy zwycięzcy. /MK/
           

          BAKTERIE - CZYLI TO, CZEGO NIE WIDAĆ - warsztaty - 11.01.2018r.

          W dniu dzisiejszym  odbyły się warsztaty przyrodnicze pt. „Bakterie – czyli to, czego nie widać”. Prowadząca zajęcie pani, w bardzo ciekawy i praktyczny sposób przybliżyła uczniom najmniejszych mieszkańców naszej planety. Chociaż temat zajęć wskazuje, że bakterii nie da się zobaczyć, to jednak nam się udało. Po pierwsze szukaliśmy ich patrząc przez lupę. Jednak to nie dało rezultatu. Lepszym rozwiązaniem było skorzystanie z mikroskopu, a dokładniej z kamery przymocowanej do mikroskopu. Tym sposobem wszyscy jednocześnie mogli zobaczyć na ekranie wiele różnych bakterii o bardzo ciekawych kształtach, a także jak szybko i w jaki sposób się namnażają. Po tej prezentacji nadszedł czas na mały test. Na przygotowanych przez prowadzącą karteczkach uczniowie mieli za zadanie pokolorować kształty bakterii, które zaobserwowali na filmie. Po tym zadaniu przystąpiliśmy do eksperymentu. Na specjalnej szalce została umieszczona galaretka, na której każdy uczeń odbił swój palec, sprawdzając w ten sposób czy jego – na oko – czyste ręce, rzeczywiście takie są. Jak się okazało, galaretka z koloru fioletowego zmieniła się na żółty w tych miejscach, w których dzieci odbijały swoje palce. To był naoczny dowód, że bakterie nawet na pozornie czystych rękach się znajdują. Kolejną częścią zajęć była zatem nauka prawidłowego mycia rąk, którą uczniowie wyćwiczyli na sucho, a potem w praktyce. Testem na prawidłowe umycie rąk była znowu – wspomniana wcześniej – galaretka. Tym razem kolor fioletowy pozostał bez zmian. Widać zatem, że mycie rąk zabija te małe istotki. Na koniec warsztatów uczniowie przystąpili do ostatniego eksperymentu.  To doświadczenie potrwa kilka dni, a my będziemy sprawdzać czy dywanie w świetlicy, a także na podeszwach butów dzieci znajdują się bakterie. Jeżeli tak, to wkrótce się o tym przekonamy. /admin./

           

          JASEŁKA I RECITAL KOLĘD DLA MIESZKAŃCÓW POZOWIC I FACIMIECHA- 13.01.2018

                 W sobotnie popołudnie do Domu Ludowgo przybyli zaproszeni mieszkańcy z Pozowic i Facimiecha. Nie zabrakło także pana sołtysa Franciszka Czekaja i księdza proboszcza Józefa Szydłowskiego. Katechetka pani Karolina Grubka wraz z panią Haliną Okarmus przygotowały przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów szkoły w Pozowicach. Gwoździem programu był recital kolęd, który zorganizowała pani Lidia Żmuda. Uczniowie śpiewali grupowo, solo w duetach, atakże grali na instrumentach.Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami publiczności, a wszyscy byli zdziwieni, że czas przeznaczony na uroczystość tak szybko upłynął./ admin/.

           

           

           

           

           

          WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY- 15.01.2018r

               W dniu 15.01 w sobotę uczniowie klasy III wraz z wychowawcą włączyli się w tegoroczną akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne na flażoletach w CKiS w Skawinie. Dochód uzyskany podczas tej charytatywnej imprezy został przeznaczony na wsparcie podstawowych oddziałów neonatologicznych./admin/.

           

           

          Szkolny konkurs muzyczno-językowy dla klasy IV – 25. 01

          Dnia 25 stycznia uczniowie klasy IV szkoły podstawowej wzięli udział w szkolnym konkursie muzyczno-językowym organizowanym przez panią Lidię Żmudę i Marcelinę Kubik.  Konkurs pozwolił uczniom zaprezentować swoje zdolności muzyczne jak i językowe. W ramach współzawodnictwa uczniowie przedstawili różne interpretacje wybranej wcześniej piosenki „Save you.” Do konkursu zgłosiło się czterech uczniów: Karolina Sekuła, Kacper Topolski, Zofia Okarmus oraz Natalia Cichórz. Jury złożone z nauczycieli języka angielskiego i muzyki oceniało interpretację, muzykalność, poczucie rytmu, poprawność językową oraz ogólny wyraz artystyczny. Swój głos na najlepszy występ mogła oddawać również publiczność – uczniowie III i IV klasy. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się bardzo dobrze za co zostali nagrodzeni, a za najlepszy występ jury wraz z  publicznością wybrało wykonie Zosi Okarmus, która będzie reprezentowała naszą szkołę już 9 lutego w JUBILEUSZOWYM X GMINNYM KONKURSIE PIOSENKI W JĘZYKU ANGIELSKIM organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzęcinie. Serdecznie gratulujemy Zosi i życzymy dalszych sukcesów./M.K/.

           

          KRECIK POZNAJE POLSKĘ - Ogólnopolski projekt edukacyjny
          (oddział przedszkolny)

           

          Dzieci z oddziału przedszkolnego przyłączyły się do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego  „Krecik poznaję Polskę”. Projekt ten  umożliwia dzieciom dokładne przyjrzenie się i poznanie nie tylko najbliższej „małej Ojczyźnie”, ale przede wszystkim innym regionom Polski, z ich dorobkiem kulturowym. Do udziału w projekcie zaproszone są przedszkola z całej Polski. Wszystkie dzieli wiele kilometrów, ale łączy wspólna sprawa – kształtowanie postawy patriotycznej od najmłodszych lat. Dzieci dzieciom opowiadają o Polsce i miejscach, z których pochodzą. Krecik jest podróżnikiem. Z własnym bagażem wyruszył w pełną przygód wyprawę podczas, której odwiedza różne regiony Polski. W każdym z odwiedzanych miejsc wzbogaca swoją wiedzę na temat Ojczyzny przedszkolaków, które go do siebie zaprosiły.

          Do nas Krecik przywędrował z Żor, a my odeślemy go aż za Wrocław.

          Pierwszego dnia dzieci przywitały bohatera podróży i zapoznały się z miastem, z którego wyruszył w celu poznania naszej Ojczyzny. To miasto, to Częstochowa. Krecik za pomocą wagoników opowiedział nam o swoim mieście, a my staraliśmy się odwdzięczyć tym samym i pokazać mu naszą miejscowość. Zanim jednak to nastąpiło, to dzieci zbudowały dla Krecika domek, w którym mógł u nas mieszkać podczas całej wizyty.

          Drugiego dnia zabraliśmy Krecik na spacer po Pozowicach i pokazaliśmy kilka naszych ulubionych miejsc, a o niektórych opowiedzieliśmy.

          Trzeciego dnia kolorowaliśmy obrazki z podobizną bohatera tego projektu i poznaliśmy kilka przygód – zarówno z książeczek, jak i krótkich bajek.

          Ostatniego dnia, pożegnaliśmy się pięknie z naszym nowym kolegą, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i zostawiliśmy wpis w pamiętniku z podróży Krecika. Na pamiątkę pobytu w Pozowicach, zapakowaliśmy Krecikowi Skawińskie puzzle, opaskę odblaskową oraz kilka innych gadżetów związanych ze Skawiną i jej okolicami. /admin./

          BEZPIECZNIE W GÓRACH- 19.01.2018r

                   W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z przewodnikiem górskim, który przeprowadził prelekcję na temat tego, jak bezpiecznie spędzać czas podczas  górskich wycieczek. Uczniowie dowiedzieli się, co należy ze sobą zabrać na wycieczkę w góry, jak zachować się na szlaku, co zrobić w przypadku nagłej zmiany pogody, co zrobić, gdy potrzebna jest pomoc.

          Istotne jest, aby wychodząc w góry mieć naładowany telefon, numer Górskiego Ochotniczego Pogotowia ratunkowego / GOPR/-  601 100 300 lub 112.

          Dodatkowo można korzystać z aplikacji na smartfony: www.ratunek.eu

          To wszystko jest bardzo ważne, żeby wędrowanie po górach było ciekawe ale też bezpieczne. /admin/.

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA- 20.01.2018r

          W tym roku uroczystość dla dziadków odbyła się pod hasłem „Dla babci i dziadka na wesoło  ludowo”. Obchody ich święta rozpoczął występ przygotowany przez dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy III. Ponieważ w poprzednim roku tematem przewodnim była zima, to tym razem postanowiliśmy przybliżyć inną porę roku. Padło na jesień, bo wtedy babcie i dziadkowie przygotowują pyszne przetwory, które wnuki zimą mogą zajadać. Dlatego, mimo aury zimowej, przedstawienie było na jesienną nutę. Nie zabrakło także tańców i przyśpiewek ludowych, do czego również nawiązywał tytuł imprezy.

          Po tym wystąpieniu, swoje życzenia złożyli uczniowie klasy I i II, którzy przygotowali piękne piosenki i tańce. Na koniec ich występu wychowankowie klasy I zaprezentowali taniec z parasolkami do francuskiej piosenki, którym zabłysnęli po raz pierwszy podczas Tygodnia Europejskiego.

          Jak co roku, na podsumowanie całej uroczystości zaprezentowali się uzdolnieni muzycznie uczniowie z kółka flażoletowego.

          Po wszystkich występach, dzieci wręczyły swoim dziadkom – wcześniej przygotowane – prezenty. Zgromadzeni gości natomiast mogli posiedzieć wspólnie przy pięknie zastawionym stole i skosztować przygotowanych smakołyków. /admin./

          EWALUACJA ZEWNĘTRZNA- RAPORT- 30.01.2018r- KOMUNIKAT DYREKTORA

          NAUCZYCIELE, RODZICE, UCZNIOWIE,- PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ
          Z RAPORTEM EWALUACJI ZEWNĘTRZNEJ

          PROCESY EDUKACYJNE SĄ ZORGANIZOWANE  W SPOSÓB SPRZYJAJĄCY UCZENIU SIĘ
          przeprowadzonej przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, który dostępny jest w sekretariacie szkoły oraz w bibliotece szkolnej.

           

          ŻYWA LEKCJA HISTORII- 30.01.2018r

          Kościuszkowski powstaniec spętany łańcuchem, inny opatrzony przez sanitariuszy i wyniesiony na noszach, a także Józef Piłsudski z charakterystycznym wąsem. 30 stycznia do naszej szkoły przyjechała grupa Reconstructo, która w niecodzienny, ale niezwykle ciekawy sposób oprowadziła nas po zakamarkach historii Polski od czasów rozbiorów aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Panowie mieli ze sobą mnóstwo rekwizytów, m.in. mundury, szable, karabiny, a także kosy i nosze. Aktywnymi uczestnikami tej niezwykłej lekcji byli uczniowie naszej szkoły, którzy przebrani w dawne kostiumy rozbawiali pozostałych do łez./Ł.Sz./


          " KU NIEPODLEGŁEJ"- ŻYWA LEKCJA HISTORII- 29.01.2018r

          "Ja nie wiem czy jest sens. Wiem tylko, że jest mus."- Romuald Taugutt

          Żywa lekcja historii pt. " Ku niepodległej" to opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Podczas lekcji uczniowie zapoznani zostali z historią walk o odzyskanie niepodległości. Omówione zostały powstania narodowe: kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, listopadowe, styczniowe, a także I wojna światowa. Poznali jaka była sytuacja Polaków pod zaborami, rola i legenda marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów oraz kultura i sztuka patriotyczna. Dzieci miały możliwość obejrzeć stroje z epoki/ szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich/, kolekcję replik broni  używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. /admin/.

           

           INTEGRACYJNA DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA DLA UCZNIÓW KLASY 4 W SP W KOPANCE- 30.01.2018r

                    O godzinie 16.00 uczniowie klasy IV wyjechali wraz z opiekunami: pania Haliną Okarmus, Agnieszką Ligocką - Dudek do Szkoły Podstawowej w Kopance. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, poniważ po raz pierwszy wyjeżdżali na dyskotekę karnawałową.

          Dyskotekę prowadzili strażacy z OSP Kopanka. Pani Gabriela Machul- nauczyciel wychowania fiycznego z naszej szkoły prowadziła zabawy taneczne, uczyła min.  zumby i tańca belgijskiego. Była to okazja do zintegrowania uczniów naszej szkoły i uczniów ze szkoły w Kopance. Uczniowie byli zafasynowni, znajdującym się w holu szkoły dystrybutorze wody- źródełku w kształcie fontanny. Dyskoteka była bardzo udana- uczniowie zachwyceni panującą atmosferą, chcieli, aby zabawa nigdy się nie skończyła. /admin/.

           

          VI Gminny Świetlicowy Konkurs w Szkole Podstawowej nr 2 w Skawinie.

                    Sukces naszych uczniów w Gminnym Świetlicowym Konkursie w Szkole Podstawowej nr 2 w Skawinie. Przytaczamy tekst ze strony internetowej UMiG Skawina:

          VI Edycja konkursu „Świąteczne Anioły

          VI Edycja konkursu  „Świąteczne Anioły”

          31 stycznia w Szkole Podstawowej nr 2 w Skawinie odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji Gminnego Międzyświetlicowego Konkursu Bożonarodzeniowego. Tematem tej edycji były „Świąteczna Anioły”.  W tym roku szkolnym w zmaganiach wzięło udział 16 szkół z naszej gminy.


          17 stycznia 2018 r. nadesłane prace oceniało jury w składzie: Karolina Kozanecka z-ca dyrektora CKiS, Czesław Gąsiorowski dyrektor Muzeum Regionalnego, oraz wicedyrektor SP2 Magdalena Kuczara. Jury pod uwagę brało:

              zgodność z tematem,
              oryginalność i samodzielność wykonania,
              oraz estetykę prac.


          Wyłonienie najlepszych jak zwykle nastręczyło wiele trudności, poziom był bardzo wyrównany i podjęcie decyzji było naprawdę trudne."


          Jury przyznało  wyróżnienia dla Naszej Szkoły , którą reprezentowali: Nikola Cichórz, Emilia Fatla, Jakub Kania i Bartosz Urban pod opieką Pani Gabrielii Machul.

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


          WYJAZD UCZNIÓW KLASY IV NA LODOWISKO W SKAWINIE- 1.02.2018r

          W dniu 2 lutego 2018r. odbył się wyjazd na lodowisko w Skawinie w ramach zajęć z wychowania fizycznego. Brało w nim udział 14 uczniów. Celem wyjazdu było:

          -wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej; programowanie łyżwiarstwa jako  formy aktywnego spędzania czasu wolnego; nauka i doskonalenie indywidualnych umiejętności jazdy na łyżwach poprzez gry, zabawy oraz ćwiczenia; rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań; pokonywanie własnych słabości i lęków;  rozwijanie wytrwałości w dążeniu do celu;  hartowanie i uodpornianie organizmu; utrwalanie właściwych postaw opartych na współpracy w grupie i szacunek dla partnera czy przeciwnika; utrwalanie podstawowych zasad bezpieczeństwa  obowiązujących na lodowisku.

          Cele wyjazdu zostały zrealizowane. Dzieci aktywnie uczestniczyły w realizacji programu. Dodatkowo była to doskonała okazja do osobistego zapoznania się z jedną z dyscyplin Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które będą się odbywać w południowokoreańskim Pjongczangu w dniach 925 lutego tego roku. Większość uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu./G.M./

          ZABAWA KARNAWAŁOWA DLA UCZNIÓW KLAS 0 - III- 08.02.2018r

          Wesołym podsumowaniem I okresu tego roku szkolnego była zabawa karnawałowa dzieci z klas 0-3, która odbyła się nieprzypadkowo w tłusty czwartek. Zatem było nie tylko wesoło, ale i słodko. W trakcie przerwy w zabawach – żeby tradycji stało się za dość –  każdy zajadał się pysznym pączkiem.

          Na balu nie zabrakło wróżek, księżniczek, motylków, kotków, ale i super bohaterów, jak Batmana czy Supermena, a nad bezpieczeństwem zabaw czuwali strażak i policjant oraz kowboj. Wszyscy przy dźwiękach rozrywkowej muzyki bawili się zarówno w kole, jak i swobodnie tańcząc. Oprócz tradycyjnych kaczuszek, były także inne zabawy , m.in. ulubiona przez dzieci w pająka i muchy.

          Na koniec balu wybrani zostali najbardziej energetyczni jego uczestnicy, którzy otrzymali symboliczne upominki. /amin./

          ŻYWA LEKCJA PRZYRODY- EGZOTYCZNE CHRZĄSZCZE- 9.02.2018r

          Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać ciekawe okazy zwierząt podczas tzw. żywej lekcji przyrody. Tym razem tematem spotkania były chrząszcze - najliczniejszy, oraz najpotężniejszy rząd owadów na świecie. Wśród nich takie gatunki jak rohatyńce, jelonki czy kruszczyce. Gatunki te obserwowaliśmy nie tylko w gablocie, ale także mogliśmy poznać bliżej żywe okazy. Niektóre jednak tylko z daleka, gdyż ich uszczypanie mogłoby się źle skończyć. Inne natomiast można było pogłaskać i wziąć na rękę. Po tej lekcji wiemy, jak liczna jest ta grupa owadów i jak różnorodna pod względem wyglądu i wielkości./admin./

          KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ W KRZĘCINIE-9.02.2018r

                 W piątek, 9 lutego 2018 tuż przed feriami zimowymi, w Zespole Szkolno - Przedszkolnym  im. Batalionów Chłopskich w Krzęcinie miała miejsce dziesiąta, jubileuszowa edycja Gminnego Konkursu Piosenki  Angielskiej pt:"Save You, Save Me." Celem konkursu było rozwijanie umiejętności językowych  oraz wokalnych, a uczestnicy musieli zaprezentować piosenkę o tematyce skupionej wokół słowa "SAVE" (ang. ratować, ocalić, zachować, zaoszczędzić, zapisać). Do udziału przyłączyła się również nasza szkoła, a reprezentowała nas uczennica klasy IV, Zofia Okarmus, która zinterpretowała piosenkę Kelly Clarkson  "Save you".

                 Serdecznie gratulujemy Zosi występu i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły./MK/

          SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM SKAWIŃSKIEGO STOWARZYSZENIA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI- 26.02.2018r

          W ramach współpracy naszej szkoły i Skawińskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt ogłaszamy kolejną akcję charytatywną - Pomoc dla Zwierzaka. Ogłoszenie w placówce tej akcji zapoczątkowało spotkanie z przedstawicielką i prezesem, stowarzyszenia p. Klaudią.

          Nasz gość przedstawił bardzo profesjonalnie przygotowaną prezentację i opowiedział dzieciom, o tym jak należy opiekować się psem, jak go pielęgnować i szkolić. Dzieci mogły się przyjrzeć w jaki sposób psy pomagają ludziom w niebezpiecznych sytuacjach, podczas wypadków, lawin, pożarów. Pani Klaudia zaprezentowała psy - ratownicze, tropiące, przewodników psich dla osób niepełnosprawnych, opowiedziała też dzieciom o warunkach w jakich żyją bezdomne psy oraz psy mieszkające w schronisku, poprosiła dzieci o pomoc tym zwierzętom. W ramach naszej odpowiedzi, ogłaszamy w szkole, jak co roku akcje pomocy zwierzakom. Celem tej akcji jest zbiórka kocy, poduszek, zabawek, karmy (szczególnie dla kotów) i różnych akcesoriów do opieki i pielęgnacji psów i kotów pozostających pod opieką Skawińskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt. Wszelkie podarunki dla zwierzaków można gromadzić w opisanym kartonie w holu naszej szkoły.

           

          Z góry bardzo serdecznie dziękujemy za dobre serduszka i wszelką pomoc dla bezdomnych zwierząt./ES/

           

           

           

          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W NASZEJ SZKOLE- 27.02.2018r

           

          6. lutego, w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

          Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W ramach przedsięwzięcia DBI w lutym w naszej szkole odbyło się kilka inicjatyw, które  przedstawiały najważniejsze kwestie dotyczące tematyki bezpiecznego korzystania z Internetu.  Uczniowie zostali zapoznani z materiałami na temat bezpieczeństwa w Internecie, z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet, z zasadami, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób każdy może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, podkreślono, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

          Działaniami objęte były wszystkie klasy od oddziału przedszkolnego do klasy IV.  W każdej klasie zostały przeprowadzone pogadanki, prezentacje i wyświetlono filmy edukacyjne.

          Dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały i oglądnęły bajkę Necio oraz wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Mój przyjaciel Necio”.

          Uczniowie klas 1-3 oglądnęły serie bajek „Owce w sieci” wraz z utrwaleniem morału jaki z nich płynie. Ponadto na zajęciach komputerowych dokładnie zapoznały się ze stroną Sieciaki.pl

          Klasa 4 miała przygotowany specjalny scenariusz zajęć uświadamiający zagrożenia jakie płyną z korzystania z Internetu. Uczyli się jak regować na szkodliwe materiały w Internecie. Uświadomili sobie, że nie wszystkie informacje które docierają do nas mogą być prawdziwe i rzeczywiste. Pomocną stroną w wyjaśnieniu tego zagadnienia była min strona boredpanda.com /E.S./

          JAKU- ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW KLAS I- III ORAZ ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO- 28.02.2018r

          Dlaczego liście zmieniają kolor? Na to pytanie uczniowie naszej szkoły próbowali znaleźć odpowiedź na kolejnych zajęciach przyrodniczych prowadzonych przez firmę „Jaku”. Aby dowiedzieć się czy kolor żółty pojawia się nagle na liściu czy jednak jest tam zawsze ukryty, przeprowadziliśmy wspólnie 2 eksperymenty. Każdy z uczniów miał w nim swój udział. Niektóre zadania musiała wykonać jednak pani prowadząca, bo należało przygotowane preparaty podgrzać. Dzięki tym doświadczeniom dzieci dowiedziały się nie tylko, że żółty kolor jest zawsze ukryty pod zielonym, ale także, że każdy zielony listek ma w sobie coś, co i dzieci lubią – słodycz, a dokładnie cukier. /admin./

          ZIELONA SZKOŁA- WYJAZD UCZNIÓW KLASY IV - SÓL K/ ŻYWCA- 12- 17.03.2018r

                       12 marca IV klasa wreszcie doczekała się upragnionego wyjazdu na zieloną szkołę do Soli koło Żywca. Grupa z opiekunami: p. Łukaszem Szpyrką, p. Haliną Okarmus i p. Agnieszką Ligocką-Dudek, wyjechała w poniedziałek rano, a przy szkole uczniów, często ze łzami w oczach, żegnali rodzice.
          W Soli uczniowie łączyli dobrą zabawę z obowiązkami. Wycieczki krajoznawcze, zdobywanie pobliskich szczytów, gry planszowe, oglądanie meczów, wieczory filmowe, turnieje i inne zabawy musieli godzić z lekcjami. Niektóre z nich odbywały się na świeżym powietrzu, o ile pozwalała na to pogoda. By uczniowie mieli siłę na wiele zorganizowanych atrakcji, musieli się dobrze odżywiać. W stołówce cztery razy dziennie czekały na nich pyszne posiłki.
          Uczniowie IV klasy poza wycieczkami organizowanymi na miejscu wyjechali też m.in. do Żywca. Dla wielu z nich była to pierwsza podróż pociągiem. Ostatniego dnia wyjazdu odwiedzili też Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, a po skosztowaniu przepysznych kremówek wrócili do domów z bagażem wspomnień. Po sześciu intensywnych dniach mogli przekazać rodzicom masę opowieści./ Ł.Sz./

          100- LECIE NIEPODLEGŁOŚCI -KONKURS RECYTATORSKI- 27.03

                    27 marca w naszej szkole odbył się Patriotyczny Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie klasy III i IV. Do rywalizacji przystąpiło dziewięć osób, a przepiękna recytacja Krzysztofa Wyroby zachwyciła jury, które przyznało mu pierwsze miejsce. Na drugim stopniu podium stanęła Zofia Okarmus, a na trzecim Malwina Prędecka. Specjalne wyróżnienie od pani dyrektor trafiło w ręce Magdaleny Jezioro z klasy III. /Ł.Sz/.

          ŚNIADANIE WIELKANOCNE- 28.03.2018r

          W założeniach naszej szkoły jest kultywowanie tradycji. Dlatego też nie mogło zabraknąć przedświątecznego spotkania na wzór śniadania wielkanocnego. Stukając się jajkami, mieliśmy okazję złożyć sobie życzenia świąteczne. Siedząc przy suto zastawionych stołach, była możliwość aby wspomnieć o najważniejszych obrzędach związanych z Wielkanocą. Rozmawialiśmy także na temat tego, co powinno znaleźć się w koszyczku oraz jakie jest znaczenie symboliczne tych produktów. Jak widać każda okazja jest dobra, aby przemycić troszkę wiedzy i przybliżyć dzieciom tradycję. /amin./

          WYCIECZKA KLASY IV DO JURCZYC

                       23 marca klasa IV wyjechała do Izby Pamięci Rodu Hallerów w Jurczycach. Na miejscu obejrzeli niezwykłe zbiory i wysłuchali opowieści związanej z historią rodu Hallerów, nie tylko słynnego generała Józefa Hallera, ale całej rodziny. Dla Łukasza Boronia, Zofii Okarmus i Karoliny Sekuły była to też okazja na lepsze przygotowanie się do konkursu. Grupa odwiedziła też dwór, w którym przed laty mieszkała rodzina Hallerów. /Ł.Sz/

          TYDZIEŃ KOLBERGOWSKI W NASZEJ SZKOLE:

          • WARSZTATY KULINARNE

                      Kultywowanie tradycji jest częścią naszej szkoły. W związku z tym, w ramach obchodów dnia Patrona Szkoły zorganizowaliśmy wiele warsztatów ludowych. Jako pierwsze odbyły się kulinarne. Tematem przewodnim były pyszne ciasteczka. Na szczęście pieczenie ich nie odeszło w zapomnienie, ale już coraz rzadziej znajdujemy czas na wspólne „pichcenie” z dziećmi. Te warsztaty pokazały, jak wiele frajdy sprawia dzieciom kontakt z taką masą plastyczną oraz pyszny efekt, jaki powstał po jej wypieczeniu. Oczywiście należało wykazać się także odrobiną siły podczas wyrabiania i wałkowania ciasta i szczyptą kreatywności przy wyborze foremki :-) a potem to już tylko słychać było wdychanie, kiedy ostygną ciasteczka i już tylko mlaskanie :-) /admin./

          • WARSZTATY HAFT MATEMATYCZNY- RAZEMKOWO

                12 kwietnia odbyły się w naszej szkole warsztaty z haftu matematycznego prowadzone przez panie z Koła Robótek Ręcznych w Skawinie RAZEMKOWO. Uczniowie z klasy III wraz z uczniami ze szkoły w Bukowiu mieli okazję zapoznać się z zasadami wyszywania wzorów,powstających na skutek przecinania się wzajemnie odcinków. Uczestnicywyczarowywali za pomocą nici  serca a następnie naklejali je czerwonympapierze tworząc ozdobne kartki. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia. /MK/

          • WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE-  ROBIENIE MASŁA DAWNIEJ- MUZEUM REGIONALNE

                           Dnia 18.04.2018r Szkołę Podstawową w Pozowicach odwiedzili przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Skawinie. Nie byli to jednak jedyni goście tego dnia. W szkole pojawiły się również babcie naszych uczniów.
                          Nasi goście przybyli aby nauczyć nas jak robi się domowe masło. Uczniowie mogli zobaczy prawdziwą maselnicę, która kiedyś gościła w domach naszych babć. Przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Skawinie zaprezentowali również jak dawniej wyglądały stroje świąteczne. Opowiedzieli o zwyczajach panujących w rejonie skawińskim. W międzyczasie zaczęto robić masło w prezentowanej wcześniej maselnicy. Każdy z uczniów mógł spróbować jak ciężka jest to praca. Wspierały nas w tym jednak nasze babcie.
                        Uczniowie naszej szkoły z tego niezwykłego spotkania wynieśli sporą wiedzę wiązaną z naszym regionem. Jednak najważniejszą rzeczą było nauczenie dzieci szacunku do historii i kultury ich własnego regionu./KG/

          • WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE- ZUMBA
          •   Podczas tygodnia kolbergowskiego w szkole zostały zorganizowane warsztaty taneczne dla babć oraz ich wnuczków. Pod okiem instruktora tańca uczestnicy mieli okazję nauczyć się narodowego tańca Greków jakim jest Zorba.Zajęcia miały za zadanie wszystkich uczestników wprawić w dobre samopoczucie i zintegrować dwa pokolenia./GM/
          • WARSZTATY RĘKODZIELCZE- KWIATY

          Eko kwiaty

                    Podczas tygodnia kolbergowskiego poprzez ponowne wykorzystanie surowców dzieci pod kierunkiem pani Gabrieli Machul wykonały ekologiczną pracę plastyczną. Z kolorowych nakrętek powstały kwiaty, łodygi zostały wykonane ze słomek, a za wazon posłużył tekturowy kubeczek przecięty na pół. Wykorzystanie nietypowych materiałów w pracach plastycznych jest wspaniałym sposobem na rozbudzenie w dziecka kreatywności, twórczości i pomysłowości.

                       W trakcie tygodnia kolbergowskiego prowadzone były również warsztaty rękodzielcze przez panią Elżbietę Ligocką. Dzieci wykonywały piękne kwiaty z woalu, które można było obejrzeć na wystawie na podsumowaniu konkursu.

          III GMINNY KONKURS FOLKLORYSTYCZNY pt. OBRZĘDY LUDOWE"- 12.04.2018r

                      Celem konkursu było: kultywowanie tradycji; rozwijanie zdolności artystycznych,; uwrażliwianie na  piękno twórczości O. Kolberga; pogłębianie wiedzy na temat twórczości O. Kolberga; dostarczenie dzieciom możliwości wykazania się swoimi umiejętnościami.

                        W tegorocznym  konkursie folklorystycznym wzięło udział 38 uczestników z 8 szkół podstawowych: SP 1 w Skawinie, SP 2 w Skawinie, SP 4 w Skawinie, w Bukowiu, w Jaśkowicach, Rzozowie, Borku Szlacheckim, w Pozowicach.

                       Komisja w składzie: przewodniczący prezes TPS pan Stanisław Grodecki, członkowie; dyrektor Biblioteki Pedagogicznej pani Krystyna Droździewicz, nauczyciel muzyki pani Lidia Żmuda oraz nauczyciel SP 4 pani Małgorzata Korona.

               Poziom konkursu był bardzo wysoki, uczestnicy prezentowli wysoki poziom artystyczny. odpowiedniachoreografia, stroje, rekwizyty.

          I miejsce w konkursie zajęli: zespół uczniów z SP Buków, SP Borek Szlachecki oraz solistka z SP Jaśkowice;

          II miejsce: zespół uczniów z SP nr 2 w Skawinie;

          III miejsce zespół uczniów klasy I z SP Pozowice oraz

          Wyróznienia: zespół uczniów z SP 1 w Skawinie, Stanisław Ożóg z SP 4 w Skawinie, Amelia Wcisło z SP w Rzozowie.

          Wszystkim uczestnikom Gratulujemy./ admin/.

          PODSUMOWANIE III GMINNEGO KONKURSU FOLKLORYSTYCZNEGO "KOLBERGOWSKIE STROFY" PT. OBRZĘDY LUDOWE

                 22 kwietnia odbyło się podsumowanie konkursu gminnego oraz tygodnia kolbergowskiego, związanego ze świętem patrona szkoły Oskara Kolberga. 

           

          " Każdy rodzący się człowiek ma dla siebie osobną gwiazdę na niebie, która mu świeci, pokiela /dokąd/ żyje".

                   Tymi słowami Oskara Kolberga- patrona naszej szkoły rozpoczęła podsumowanie Tygodnia Kolbergowskiego i III Gminnego Konkursu Folklorystycznego Kolbergowskie  strofy pt. Obrzędy ludowe dyrektor szkoły.

                Powitała zaproszonych gości: Burmistrza Mi G skawina pana Pawła Kolasę, z- cę przewodniczącego RM pana Antoniego Bylicę, zastępcę Burmistrza pana Norberta Rzepisko, przewodniczącą Komisji Edukacji panią Ewę Masłowską, sołtysa pana Franciszka czekaja, kierownika Wydziału EZ pana Marka Marca, dyrektora Muzeum Regionalnego pana czesława Gąsiorowskiego  oraz dyrektorów szkół ponadto sponsorów, emerytowanych pracowników szkoły, opiekunów, uczestników konkursu oraz pozostałych gości.  Na początek zgromadzeni obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy III i IV pod tytułem " Wyskubek", następnie głos zabrał burmistrz MiG Skawina, który wyraził uznanie że tak mała szkoła organizuje konkursy i przedstawienia na tak wysokim poziomie. Następnie uczestnicy konkursu odebrali  nagrody a opiekunowie podziękowania. Koordynatorem tygodnia kolbergowskiego i konkursu była pani Elżbieta Słomiany i Agnieszka Blachura. Oprawę muzyczną przygotowała pani Lidia Żmuda.

          Na koniec pani dyrektor podziękowała licznym sponsorom uroczystości bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie imprezy na tak wysokim poziomie. /admin/

          SUKCES NASZEJ SZKOŁY W X GMINNYM KONKURSIE REGIONALNYM W SKAWINIE

          Gratulujemy Nikoli Cichórz uczennicy klasy III zajęcia I miejsca w konkusie regionalnym, a także opiekunowi pani Elżbiecie Słomiany. Cieszymy się, że reprezentowała nas także uczennica klasy IV- Natalia Cichórz./admin/

          KONKURS "ŚLADAMI BŁĘKITNEGO GENERAŁA- GEN. JÓZEF HALLER I JEGO BŁĘKITNA ARMIA"

                   Uczniowie naszej szkoły jako najmłodsi uczestnicy w składzie: Zosia Okarmus, Łukasz Boroń, Karolina Sekuła reprezentowali naszą szkołę na XX gminnym konkursie w Jurczycach. Konkurs był bardzo trudny, mimo to nasi reprezentanci wykazali się bardzo dużą wiedzą, zdobywając 22 pkt na 32 możliwe. W konkursie wzięło udział 10 szkół z miasta i gminy, uczniów klas V- VII. /admin/.

          "SPOTKANIE Z TRENEREM" Kids&sport w zerówce

                     Już wspominaliśmy we wcześniejszych zapiskach kroniki, a jednocześnie się chwaliliśmy wynikiem zerówki w konkursie pt. „Sportowe spotkanie”.  W ubiegły piątek, piątek 13-go wspaniały trener z firmy „Kids&sport” przyjechał do nas specjalnie z Warszawy. Przygotował świetne zajęcia sportowe pt. „piraci”. Wszystko przebiegało, jak na prawdziwy trening przystało: rozgrzewka, ćwiczenia właściwe i na zakończenie ćwiczenia rozciągające. Najpierw dzieci musiały dostać się na wyspę piracką podczas jednej z  zabaw sportowych, potem zajęli się zbieraniem kokosów, ale zaraz czekała na nich przeszkoda w postaci mostu, którą należało pokonać zwinnie. Czasem na drodze można było spotkać też  aligatora. Podczas tych i wielu innych zabaw sortowych z twarzy dzieci nie znikał uśmiech. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z trenerem i otrzymaliśmy dodatkowo piłkę (specjalnie do grania w pomieszczeniach) oraz piękny DYPLOM. /admin./

          KONKURS EKOLOGICZNY DLA PRZEDSZKOLI -18.04.2018

          Nasi najmłodsi wychowankowie, jeśli mają tylko taką możliwość, chętnie biorą udział w różnych konkursach. Tym razem skorzystaliśmy z zaproszenia przez Przedszkole Samorządowe w Radziszowie na konkurs o tematyce ekologicznej. Z racji kryterium wiekowego w tym spotkaniu mogło wziąć udział 2.uczestników w wieku 5 i 6 lat. Jako przedstawicielka – jeszcze 5-ciolatków – pojechała Lena, natomiast 6 – latków reprezentował Wojtek.

          Konkurs odbył  się w pięknym Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie, nieopodal przedszkola. Przystąpiły do niego dzieci aż z 16. placówek. Uczestnicy mieli do rozwiązania 9 zadań. Były  to zarówno zagadki, jak i puzzle, ale także sprawdzanie wiedzy w praktyce podczas segregacji śmieci. Nie zabrakło rebusów i gier słownych. Przydała się umiejętność czytania i pisania naszych reprezentantów.

          Po wykonaniu wszystkich zadań Jury zdecydowało, że wszyscy są zwycięzcami, bo pokazali, że wiedzą jak dbać o przyrodę i jak z nią żyć w zgodzie. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i piękne pudła z nagrodami, a każda placówka sadzonkę do ogródka.

          Sądząc po uśmiechach wszystkich zebranych, imprezę należy zaliczyć do udanych. Gratulujemy naszym najmłodszym uczniom szerokiej wiedzy ekologicznej. /amin./

          MOSKIEWSKA REWIA NA LODZIE- KRÓLOWA ŚNIEGU- 24.04

          24 kwietnia uczniowie naszej szkoły wyjechali na wyczekiwaną od dawna wycieczkę do Krakowa na Moskiewską Rewię na Lodzie – „Królową Śniegu”. Niecodzienna sztuka, bo aktorzy poruszali się po lodzie na łyżwach, przypadła do gustu nawet najmłodszym. Kolorowe kostiumy, wymyślne układy taneczne i efekty pirotechniczne zrobiły wrażenie na wszystkich. A najważniejsze, jak to w baśni, że dobro zwyciężyło. /Ł.Sz./

          AKADEMIA 3 MAJA

          27 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Krótką część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IV, którzy wyrecytowali patriotyczne wiersze, a także zaśpiewali słynne „Wiwat maj, trzeci maj!”. Czwartoklasiści przypomnieli też, na czym polegał fenomen Konstytucji 3 maja, czyli drugiej ustawy zasadniczej na świecie, a pierwszej w Europie. /Ł.Sz./

          TYDZIEŃ EKOLOGII W NASZEJ SZKOLE

          Uczniowie naszej szkoły realizowali w ramach edukacji ekologicznej projekt pt: „Środowisko to nasze otoczenie”'

          Wszyscy uczniowie brali udział w zajęciach o segregacji śmieci, odnawialnych źródłach energii, transporcie ekologicznym, wykonywali prace plastyczne, w których nawoływali do dbania o swoje otoczenie. Zostały wykonane ulotki dla rodziców na temat koniecznych działań w celu ochrony naszego otoczenia przed degradacją.

          Dzieci z zerówki brały udział w Gminnym Konkursie Ekologicznym w Radziszowie.

          Na zakończenie całego projektu uczniowie w poszczególnych klasach pisali test, w którym wykazali swoją wiedzę na temat zachowań ekologicznych. /I.G./

          Wyłoniono i nagrodzono uczniów, którzy prezentują najszerszą wiedzę w tym zakresie:

           

          Klasa „O”

          Lena Nędza

          Wojtuś Badylak

          KacperekKania

           

          Klasa I

          Julia Poniedziałek

          Tomasz Fus

          Karol Zawada

          Michał Fus

           

          Klasa II

          Melania Warmuz

          Anastazja Bednarczyk

           

          Klasa III

          Bartosz Urban

          Emilia Fatla

          Jakub Kania

           

          Klasa IV

          Malwina Prędecka

          Zuzanna Badylak

           

          V GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

          Już po raz drugi przedstawiciele z oddziału przedszkolnego mogli wziąć udział w Gminnej Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków  organizowanej przez Katolickie Przedszkole w Skawinie. To już piąta taka akcja mająca ma celu propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród dzieci przedszkolnych. Do sportowej rywalizacji przystąpiło kilkanaście 3 – osobowych drużyn złożonych z najstarszych wiekowo przedszkolaków, a więc 6 – latków. Nasi reprezentanci, czyli Tosia, Wojtek i Kacper zmierzyli się z 9. zadaniami. Wśród nich były m.in. te, które wymagały szybkości, biegu przez przeszkody, biegu slalomem, koordynacji wzrokowo – ruchowej. Wszystkie zadania zostały wykonane przez każdą zgłoszoną drużynę. W związku z tym sędzia sportowy, który przyglądał się rywalizacji zdecydował, że każda trójka zasługuje na puchar, medale, dyplomy i nagrody. Jednak nie to jest najważniejsze. Liczy się to, że dzieci były dumne z siebie, że dały radę wykonać wszystkie zadania i zdobyły maksymalną liczbę punktów.  Radość była widoczna nie tylko na twarzy naszych uczestników, ale było ją słychać, bo dzieci podekscytowane wszystkim opowiadały jak było. Brawo!!! /admin./

          WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO W KRAKOWIE - 29.05.2018

          Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Krakowie była ostatnim warsztatem z cyklu zajęć, w których nasi uczniowie wzięli udział w ramach warsztatów przyrodniczych prowadzonych przez firmę „Jaku”. Podczas tego wyjazdu dzieci miały okazję nie tylko przespacerować się ścieżkami ogrodu i podziwiać jego piękno, ale także wziąć udział w zajęciach, pt. „Czy rośliny mają dzieci?” Aby się tego dowiedzieć prowadzący zaczął od opisu budowy kwiatu poprzez rolę, jaką odgrywają w procesie tworzenia owoców pszczoły, aż do efektu końcowego, czyli owocu. Dowiedzieliśmy się także, że nie tylko pszczoły zapylają, ale nawet ślimaki. W trakcie zajęć uczniowie mogli sami poczuć się jak pszczoły i pozbierać nektar (pyłek) z kwiatów (talerzyków). To była ciekawa zabawa. /admin./

          KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ-PREZENTACJA TALENTÓW SZKOŁY - 8.06.2018r

           

                      W  piątek 8 czerwca ’18 r. uczennice klasy 3 i 4 uczęszczające na koło flażoletowe uczestniczyły w rocznicowym koncercie  „ Dla Niepodległej” w sali teatralnej Chrześcijańskiego Ośrodka Kultury w Skawinie. Tego dnia dziewczynki reprezentowały naszą szkołę prezentując utwór „ Sarna” -  w wykonaniu solowym Natalii Cichórz oraz grze na flażoletach a także utwór „Bystra woda” w wykonaniu solowym Nikolii Cichórz oraz specjalnie do tego utworu przygotowanym układem tanecznym.

          Bardzo dziękujemy dyr. Muzeum Regionalnego w Skawinie panu Czesławowi Gąsiorowskiemu za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu./ES/

          WYJAZD KLASY IV DO TEATRU WSPÓŁCZESNEGO W KRAKOWIE- 15.06.2018r

                    15 czerwca uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą i p. Agnieszką Ligocką-Dudek odwiedzili Teatr Współczesny w Krakowie. Spektakl pt. "Dynastia Miziołków" rozbawił nas do łez. Dla wielu była to pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze. Co ważne, tematyka spektaklu przyda nam się także w przyszłości, bo "Dynastia Miziołków" to lektura w piątej klasie. Po sztuce wszyscy odwiedziliśmy lodziarnię i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza. /ŁSz./

          DZIEŃ RODZINY- PIKNIK- 18.06.2018r

          Już po raz drugi w naszej szkole odbył się Piknik Rodzinny – to wspólne święto dzieci i ich rodziców. Na każdego zatem czekało coś miłego tego dnia. Dla rodziców przygotowano pokaz talentów, a więc krótkie występy uczniów, prezentujące ich najlepsze osiągnięcia. Po występach, dzieci wręczyły swoim rodzicom drobne upominki.

          Druga część tego święta rodziny odbyła się w plenerze, gdzie tym razem niespodzianki czekały na dzieci. Wśród nich takie atrakcje, jak malowanie twarzy, balonowe zwierzątka i kwiaty, pokaz baniek mydlanych. Dodatkowo pani Gabrysia zorganizowała zawody sportowe z nagrodami oraz przygotowała z dziećmi pokaz zumby.

          Na wszystkich gości czekały także pyszne ciasta, przekąski i kiełbaski. Poczęstunek został przygotowany przez Radę Rodziców.

          Wspólne spotkanie stało się także dobrą okazją, aby zrobić coś dobrego także dla innych. Dlatego podczas Pikniku Rodzinnego odbyła się zbiórka na rzecz dzieci niepełnosprawnych, mająca na celu wyrównywanie szans. Zebrane datki zostaną przekazane Fundacji „Pomaganie jest proste” z Krakowa. /admin./

          WYJAZD KLASY III DO OGRODU ZOOLOGICZNEGO- 19.06.2018r

          19.06’18r uczniowie klasy III odwiedziliOgród Zoologiczny w Krakowie.

          Przemierzając alejki ogrodu, dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki.  Poznały ich wygląd oraz tryb życia. Najwięcej emocji wzbudziło spotkanie z żyrafami, słoniami oraz pingwinkami.

          W mini ZOO mogły karmić świnki morski, świnki wietnamki, kucyki, kózki oraz osiołka. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki z pewnością na dłużej utkwią w pamięci dzieci.

          Nie zabrakło też czasu na odpoczynek , smaczne lody oraz zakup pamiątek.

          Wycieczka była nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.

           

          Pragniemy serdecznie podziękować Panu Januszowi Okarmus za bezpieczne zawiezienie nas w obydwie strony na tą przemiłą wycieczkę. /ES/

          WYJAZD KLASY IV NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ- 19.06.2018r

                        19 czerwca klasa IV wybrała się na wyczekiwaną od dawna wycieczkę rowerową. Kilka dni wcześniej uczniowie, którzy przez cały rok przygotowywali się do egzaminu, zdali pomyślnie egzamin i odebrali karty rowerowe. Wycieczka rozpoczęła się o godz. 8:30, a wymagająca trasa mogła zniechęcić nawet największych śmiałków. W klasie IV wszyscy okazali się wytrwali. Z uczniami pojechali też rodzice, a pani Anna Żelasko podczas jednego z postojów wygłosiła krótki referat na temat ścieżki ornitologicznej wokół zbiornika wodnego w Łączanach. W połowie trasy, w Czernichowie, wybraliśmy się na lody i plac zabaw. By dotrzeć do Pozowic musieliśmy pokonać jeszcze jedną przeszkodę - Wisłę. Na szczęście udało nam się skorzystać z promu. Zmęczeni, ale w doskonałych humorach, wróciliśmy do szkoły, a potem do domów. /ŁSz./

          WYJAZD DO SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT- 20.06.2018r

                        W dniu 20.06’18 r. przedstawiciele Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt działającego w naszej szkole wybrali się do Skawińskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt celem dostarczenia wszystkich podarunków dla zwierząt zebranych podczas corocznej akcji charytatywnej przeprowadzanej w naszej szkole. Mimo niewielkiej liczebności uczniów, nasze serca są wielkie- udało się nam zebrać duże ilości karmy (w szczególności dla kotów- zgodnie z potrzebami schroniska), pluszaków oraz równie spore ilości kołder i kocy aby podczas chłodnych dni „ocieplić” podłoże w kojcach czworonożnych podopiecznych.

          Uczniowie w nagrodę jak co roku, mogli pobawić się z przyjaznymi psiakami a ich uwagę w raz z opiekunami – panią Elżbietą i Karoliną- przykuła ogromna suczka Rysia, która urzekła swoją wdzięcznością i opiekuńczością.

           

          Bardzo dziękujemy Wszystkim miłośnikom zwierząt, którzy chętnie przyłączyli się do tegorocznej akcji pt.: „Przyjacielu zwierząt- podaruj coś dla psiaka lub kociaka”/ES/

          WYJAZD KLASY II DO LANCKORONY- 20.06.2018r

          POŻEGNANIE KLASY IV- AKADEMIA I KOMERS- 21.06.2018r

          22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z pożegnaniem klasy IV. Już po raz ostatni najstarsi uczniowie szkoły, wraz z trzecioklasistami, przygotowali akademię. W żartobliwy sposób przypomnieli każdego ucznia, który opuszcza już mury naszej szkoły. Gdy odśpiewali piosenkę "Ale to już było" Maryli Rodowicz, na policzkach rodziców pojawiły się łzy. Druga część akademii dotyczyła nagród, a m.in. Super Mistrzem Szkoły została Amelia Szczypczyk, a Prymusem Szkoły Zofia Okarmus.
          Po akademii udaliśmy się do szkoły, gdzie rodzice przygotowali komers. Wraz z uczniami naszej szkoły bawili się uczniowie ze szkoły w Borku Szlacheckim. Potańczyliśmy, zjedliśmy pizzę i spędziliśmy czas na świeżym powietrzu. Trudno było się rozstać, ale w dobrej atmosferze klasa IV zakończyła naukę w szkole w Pozowicach. Obiecała jednak, że będzie nas odwiedzać! /ŁSz./

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/ 2018- 22.06.2018r