• Kronika rok szkolny 2015/2016

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

           

          1 września 2015 r w Domu Ludowym w Pozowicach uczniowie klas 0-3 rozpoczęli kolejny rok szkolny. Inscenizację przygotowała wraz z uczniami pani Elżbieta Słomiany i pani Irena Gruszeczka.

          Nasza szkoła finalistą konkursu Małopolska moje miejsce na ziemi

          Nasza szkoła już po raz trzeci brała udział w konkursie" Małopolska moje miejsce na ziemi" i po raz trzeci została finalistą VI edycji tegoż konkursu. Adresatami konkursu były  przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z terenu całego województwa małopolskiego.
           
          Udział w konkursie polegał na zaplanowaniu i zrealizowaniu przez szkołę lub przedszkole - we współpracy z władzami samorządowymi i instytucjami partnerskimi – przedsięwzięć z zakresu historii, kultury i przyrody regionu. Ocenie konkursowej w kategorii szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych podlegała realizacja działań w zakresie obszarów : historia regionu: istotne wydarzenia, ich uczestnicy, świadkowie historii, nauczyciele i tajne nauczanie oraz miejsca pamięci narodowej m.in. pomniki, mogiły, cmentarze wojenne; historie rodzin, migracja i emigracja, przesiedlenia i wysiedlenia; kultura regionu (m.in. twórcy, obrzędy, tradycje, legendy, zabytki, architektura sakralna, miejsca kultu religijnego, architektura przemysłowa; przyroda regionu (m.in. parki i ogrody, walory krajoznawcze i turystyczne, ochrona przyrody; społeczeństwo obywatelskie (m.in. działania angażujące społeczność lokalną i ich efekty.

          Koordynatorem działań, związanych z realizacją konkursu Małopolska moje miejsce na ziemi już po raz drugi była pani Elżbieta Słomiany./admin/

          Sprzątanie Świata - Polska w Szkole Podstawowej w Pozowicach- 18.09.2015r

                       18 września w naszej szkole odbyły się zajęcia o charakterze ekologicznym, w ramach udziału w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata - Polska". Nasze maluchy poznawały i utrwalały zasady segregacji odpadów oraz  możliwości wykorzystania materiałów odpadowych. Aby utrwalić w pamięci dzieci to coroczne wydarzenie, wychowawcy zorganizowali w grupach zajęcia, na których dzieci wykonały zabawki z materiałów odpadowych, według własnego pomysłu. Poznały w ten sposób, że odpady można wykorzystać do różnych celów.

                      Następnie grupy zaprezentowały swoje wytwory na podwórku szkolnym, skąd poszły w teren zbierać śmieci./IG/

           

          Teatrzyk profilaktyczny pt. "Z muzyką wśród zwierząt"- 5.10.2015r

           

           

          We wtorek 5 października 2015r do  naszej szkoły przyjechał Teatrzyk Profilaktyczny „Blaszany bębenek” z Trzebini  aby zaprezentować swoje najnowsze przedstawienie pt. „Z muzyka wśród zwierząt”.

          Nasi uczniowie już od trzech lat są zaprzyjaźnieni z aktorami tego teatru, którzy poprzez wspólną zabawę  uczą najmłodszych jak być dobrym przyjacielem i jak  radzić  sobie w trudnych sytuacjach. Nasi zerówkowicze, pierwszaki, drugoklasiści i trzecioklasiści przyglądali się uważnie zachowaniom małpki, jaskiniowca i  lwa.

           W bajkowej scenerii nasi uczniowie poznali perypetie głównych bohaterów. Starali się im pomóc odpowiadając na pytania skierowane przez aktorów do dzieci. Tak rozpoczęła się doskonała  zabawa przy muzyce harmonijki ustnej i gitary, którą zaprezentowali aktorzy. Sztuka prezentowana jest w taki sposób, że widzowie sami oceniają  postawy  zwierząt , uczą się dobrych wzorców zachowań i dostrzegają rolę przyjaźni. Aktorzy spontanicznie zachęcali widzów do wcielania się w postacie innych zwierząt.

          W tańcu i muzyce mogliśmy podziwiać Milenę, Anię, Łukasza, Justynę, Zosie  i Oliviera. Wszyscy wspaniale się bawili a motywem przewodnim zabawy była przyjaźń zwierząt mimo różnych wcześniejszych niesnasek i waśni. Nawet najmłodsi widzowie wykazali się odwagą w podejmowaniu ról. Swoje pierwsze kroki na scenie zaprezentował Kuba, Wojtuś, Bartek.

          Nasi uczniowie podziękowali aktorom  za wspaniałą zabawę głośnymi brawami. HO/

          Święto Edukacji w naszej szkole- 14 październik 2015r

           

          14 października 2015 roku to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w Domu Ludowym w Pozowicach odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, uczennica – Zosia Okarmus  powitała przybyłych gości nauczycieli, rodziców i uczniów. Szczególnie gorąco powitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy I. Po krótce przedstawiła program całej uroczystości, który składał się z trzech części:

          - w pierwszej części przedstawiony został program artystyczny,

          - w drugiej części pierwszoklasiści przeszli egzamin,

          - a w ostatniej odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie.

                      Uczniowie wspierani przez wychowawczynię recytowali wiersze, śpiewali piosenki, zatańczyli w grupie a następnie potwierdzili, że posiadają wiedzę na temat dobrego wychowania i bezpiecznego poruszania się po drodze i na ulicy. I tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania.

          O to tekst ślubowania:

          „ŚLUBUJĘ BYĆ DOBRYM POLAKIEM,

          DBAĆ O DOBRE IMIE SWOJEJ KLASY I SZKOŁY,

          BĘDĘ UCZYĆ SIĘ W SZKOLE, JAK KOCHAĆ OJCZYZNĘ,

           DLA NIEJ PRACOWAĆ, KIEDY UROSNĘ!

          BĘDĘ STARAŁ SIĘ BYĆ DOBRYM KOLEGĄ,

          SWYM ZACHOWANIEM I NAUKĄ  SPRAWIAĆ RADOŚĆ RODZICOM I NAUCZYCIELOM”

           

                      Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.

          Na koniec  w podziękowaniu swoim Rodzicom, uczniowie zagrali również  miły utwór na flażoletach.

          Uśmiechnięci przyjęli życzenia i prezenty przygotowane przez Radę Rodziców.

          Na zakończenie wszyscy przybyli goście oraz główni bohaterowie uroczystości spędzili czas przy muzyce i słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

          Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech,
          a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. /ES/

          Święto Edukacji w naszej szkole to także życzenia dla nauczycieli,  pracowników obsługi i administracji za ich trud włożony w wychowanie młodego pokolenia. Za ten trud podziękowali: Rada Rodziców oraz  uczniowie.Nauczyciele oraz pracownicy zostali wyróżnieni nagrodami Dyrektora Szkoły i Burmistrza.  Życzenia przekazał sołtys pan Franciszek Czekaj, prezes Stowarzyszenia Altruiści z Pozowic pani Małgorzata Gas, poseł na sejm pan Piotr Ćwik.

          Życzenia przekazał także MAREK MICHALAK RZECZNIK PRAW DZIECKA

          "...Z okazji dzisiejszego święta życzę wielu sukcesów zawodowych, poczucia satysfakcji z wykonywanej pracy oraz radości płynącej z kontaktów z młodymi ludźmi. Życzę, by trud, który wkładacie w kształcenie uczniów, był doceniany, a Państwa zawód cieszył się społecznym uznaniem i szacunkiem, na które bezwzględnie zasługuje.
          _Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil…_ – niech ta myśl Janusza Korczaka towarzyszy Państwu każdego dnia."
          Symboliczne upominki wręczyła Szkolna Rada Uczniowska, której opiekunem jest pani Katarzyna Kozłowska i Anna Spasiewicz. Wśród zaproszonych na uroczystość gości była obecna pani Janina Wilkosz- emerytowany nauczyciel naszej szkoły. 
          Podczas dzisiejszego święta przyjęto także do braci szkolnej przedszkolaki, które także otrzymały symboliczne prezenty, słodycze oraz dyplomy. Wspólnie z wychowwcą panią Agnieszką Blachurą dzieci przygotowały krótki występ artystyczny. /admin/
           
          

           Żywa lekcja przyrody-Motyle- 20 październik 2015r

          We wtorek 20 października po raz kolejny  nasi uczniowie przeżywali żywą lekcje przyrody. Tym razem były to zajęcia pod hasłem „Poznaj świat motyli”. Uczniowie naszej szkoły zgromadzili się wokół licznych okazów egzotycznych motyli.  Z wielką uwagą   słuchali informacji i ciekawostek dotyczących świata owadów. Dowiedzieli się , że motyle żyją od 2 do 3 miesięcy. Karolina i Justyna  zrobiły dużo  zdjęć podczas pokazu. Nasi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Zadawali mnóstwo pytań podczas pokazu. Dowiedzieli się do czego służą czułki i co to są ssawki. Najwięcej pytań zadawał Rafał, Kacper i Zuzia. Pan nawet zażartował, że dlatego motyle usiadły im na ramieniu bo rozpoznały w nich przyjaciół. Malwina też zaprzyjaźniła się z owadami. Gdy chciała pomóc w ich łapaniu, zielony motyl azjatyki-  Parthenos Sylwia usiadł jej na policzku.

          Pan, który prowadził spotkanie prezentował przywiezione okazy w taki sposób, że podchodził  do każdego dziecka aby wszyscy mogli  popatrzeć z bliska, dotknąć owada, wyrazić  swoje przeżycia. Najważniejszym momentem podczas prezentacji było wypuszczenie motyli i karmienie  liśćmi palmy oraz plasterkami banana. Nad sufitem świetlicy szkolnej latało 13 kolorowych motyli. Aby sprowadzić  owady do terrarium Pan poprosił  pomoc naszych uczniów.

          Dużą odwagą  wykazała się Emilka Okarmus, która wytrwale biegała po sali z siatką na motyle i udało jej się „sprowadzić”  rozpędzonego owada. Z drugą siatką biegał Kuba. Pan żartował, że motyle nie lubią hałasu i pewnie dlatego tak sprytnie się chowają. Justynę spotkało szczególne wyróżnienie. Właśnie ją wybrał turkusowy motyl  i usiadł jej na ramieniu. W radosnej atmosferze, pełnej śmiechu i entuzjazmu  zakończyło się spotkanie z motylami na którym  nasi uczniowie poznali ich świat./HO/

           

          Odblaskowa Szkoła- spotkanie z przedstawicielem  Straży Miejskiej- 22. pażdziernik 2015r

                                                            

          Dnia 22 października 2015r. uczniów w Szkole Podstawowej w Pozowicach odwiedziła Pani Bogusława Wyroba – funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Skawinie.

          Celem spotkania było utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się na drodze.

          Na wstępie Pani Bogusława zapoznała wszystkich z wyglądem i cechami charakterystycznymi stroju strażnika miejskiego, zwracając uwagę na elementy odblaskowe tego stroju.

          Następnie, przeprowadziła pogadankę z dziećmi, sprawdzając zasób ich wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze.

          Na zakończenie spotkania, zostały utrwalone wszystkie ważne odpowiedzi, jakich udzieliły dzieci, ze szczególnym zwróceniem uwagi na poruszanie się poboczem (brak chodników) oraz uwrażliwiając dzieci na konieczność noszenia elementów odblaskowych.

          Każdy z uczniów na zakończenie otrzymał prezent – opaskę odblaskową.

          Po zakończonym spotkaniu odbyły się pogadanki tematyczne z dziećmi./ AB/

           

          Średniowieczni rycerze w naszej szkole - 29.10. 2015r

          Dnia 29.10  w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii prowadzona przez grupę Reconstructo, na której uczniowie poznali zwyczaje rycerskie w epoce średniowiecza.
          Dwóch rycerzy pokazało wszystkim uczniom, jak wyglądała broń rycerska, podawali ich skomplikowane nazwy oraz pokazywali, jak nimi walczyć. Następnie przedstawiony został obrzęd pasowania na rycerza – Dominik wziął udział w ceremoniale i tym sposobem stał się jednym z nich. Panowie opowiadali także o karach w średniowieczu  i wsadzili  w dyby najbardziej niegrzecznego ucznia.
          Później odbył się konkurs dowodzący prawdziwej siły. Kto potrafi utrzymać prawdziwy miecz rycerski? Wygrała go jedyna białogłowa biorąca udział w zawodach – Justyna. Nagrodą był udział w pojedynku z rycerzem. Za niewiastę, która oczywiście nie mogła walczyć, stanął do boju Krzysiek, który dzielnie bronił jej honoru i zwyciężył.
          Na koniec, każdy kto chciał, mógł wziąć do ręki broń rycerską./AS/

          Odblaskowa szkoła- realizacja projektu w naszej szkole

           

           W tym roku uczniowie naszej szkoły brali udział w  konkursie „Odblaskowa Szkoła”

          Już na  początku września  nauczyciele zapoznali uczniów z celem konkursu. Odbyły się liczne pogadanki podczas których najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznawali zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły. Podczas zajęć wychowania fizycznego Nauczyciele  uczyli się zasad, obowiązujących pieszego podczas przechodzenia przez jezdnię. Ponieważ nasza szkoła znajduje się z dala od miejskiego zgiełku uczniowie pojechali do Skawiny aby zdobyć umiejętność przechodzenia przez jezdnie przy sygnalizacji świetlnej. 

          W październiku odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielem  Straży Miejskiej ze Skawiny.  Wszyscy  uczniowie otrzymali wówczas odblaski i  zobowiązali się je nosić. Kolejnym zadaniem był szkolny konkurs wiedzy o ruchu drogowym, w którym dominującą rolę pełnili uczniowie klasy II i III. Oni też swoim przykładem pokazali najmłodszym uczniom naszej szkoły scenki dramowe,  promujące ODBLASKI.

          Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym. Różnorodną techniką wykonali prace plastyczne, które zostały zaprezentowane i

           nagrodzone. W związku z realizacją konkursu "Odblaskowa szkoła" zaprosiliśmy do naszej szkoły teatrzyk profilaktyczny, który zaprezentował naszym uczniom przedstawienia, promujące bezpieczeństwo. /HO/

          IV Pozowicki Festiwal Smaków pt. Jesienne Smaki- 14.11

          Tegoroczny IV Pozowicki Festiwal Smaków odbył się 07.11.2015r. W jesienne listopadowe popołudnie przybyli do naszej szkoły licznie zaproszeni goście aby poznawać  tradycje ludowe. Tym razem nasi najmłodsi uczniowie przygotowali inscenizacje pt.” Wykopki”

          Świetlica Domu Ludowego przygotowana była specjalnie na tę okazję. Na scenie umieszczone były rekwizyty przypominające wystrój dawnej chaty chłopskiej, a w tle rozciągały się zagony pól z ziemniakami.

          Festiwal rozpoczęła Pani Dyrektor i w  słowach powitania zacnych gości przypomniała o patronie naszej szkoły- Oskarze Kolbergu, który był wielkim piewcą tradycji polskiej wsi.

          Następnie rozpoczęła się część artystyczna zaprezentowana  przez uczniów naszej szkoły.

          Na scenie pojawili się nasi mali aktorzy ubrani w stroje ludowe. Licznie zgromadzone krakowianki i krakowiacy zaprezentowali językiem gwarowym scenki z życia mieszkańców wsi pracujących przy wykopkach ziemniaków.

          Narratorem w przedstawieniu były Ania Fus i Malwina Prędecka., które znakomicie wywiązały się ze swojej roli. Również aktorzy w roli ojca i matki doskonale opanowali  tremę i rozśmieszyli obecnych gości humorem sytuacji. Olbrzymią  satysfakcję miał  Kacper, który wykazał się powagą sytuacji  podczas występów.

          Był też koncert na skrzypcach w wykonaniu  Justyny Piszczek

          Na flażoletach pięknie zagrały Zosia Okarmus i Natalia Cichórz.

          Zebranym gościom podobały się również tańce w wykonaniu naszych małych artystów.

           Pan Tadeusz Suter w czasie przedstawienia pięknie przygrywał na harmoniii a Pan Tomasz Hanusiak czuwał nad oprawą artystyczną i nagłośnieniem.

          Po występach dzieci na scenie pojawili  się dorośli, którzy zaprezentowali program poetycko muzyczny. Zaśpiewali piosenki o uczuciach przepełnione melodią i zapachem  jesiennych  kwiatów.

          Nasz festiwal miał też wymiar kulinarny. Podczas tego spotkania  można było zjeść wiele potraw przygotowanych z ziemniaków takich jak: kluski, placki ziemniaczane, kopytka, duszone ziemniaki a nawet zupe ziemniaczana ze skwarkami

          Tego typu impreza z pewnością pozytywnie wpłynęła na integrację rodziców ze szkołą do której uczęszcza ich dziecko. Jest też doskonałą okazją do promowania wizerunku szkoły w środowisku lokalnym.

          Uczniowie naszej szkoły pogłębili swoją wiedzę na temat tradycji ludowych.(zwyczajów, obyczajów).

          Dzień ten pozostanie na długo w pamięci małych aktorów ich rodziców i zaproszonych gości.

          Po zakończeniu części artystycznej  Pani Dyrektor podziękowała zaangażowanym w organizację i licznie przybyłym uczestnikom IV Pozowickiego Festiwalu Smaków. /HO/                                                    

          Żywa lekcja historii- Święto Niepodległości

          Jako upamiętnienie wydarzeń niepodległościowych sprzed 97lat, klasa III przedstawiła krótki program.

          Teksty i wiersze przypominały o walce Polaków o odzyskanie niepodległości po 123 latach życia pod zaborami.

          Całość spleciona była z pokazem krótkich filmów, z których jeden prezentował wydarzenia z tamtych lat, a drugi przedstawiał i objaśniał polskie symbole narodowe. /IG/

          Warsztaty na Kazimierzu- 20.11

          20 listopada 2015 roku uczniowie klas I-III wybrali się na przedmiotową wycieczkę na krakowski Kazimierz do Muzeum  Żydowskiego, gdzie uczestniczyły w warsztatach plastycznych zatytułowanych "Zróbmy sobie arcydziełko" zorganizowanych w ramach projektu "Galicja tu się czyta".

          Podczas zajęć dzieci malowały obrazy z wyobraźni stosując odbicia własnych rąk oraz komponowały dzieło sztuki za pomocą kulek moczonych w farbie.

          Dowiedziały się również podczas zajęć o ważnych postaciach w dziedzinie malarstwa oraz poznały charakterystyczne cechy poszczególnych nurtów w malarstwie.

          A co najważniejsze zdobyły przekonanie, że malować można bez oporów, gdzie się chce i co się chce, a także za pomocą dowolnych technik, że tworzyć można zawsze wykorzystując swój potencjał i pomysł oraz nastrój. /IG/

          Zabawa Andrzejkowa- 26.11

          Dnia 26 listopada 2015 roku odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Bawiliśmy się na przystrojonej świetlicy tańcząc i grając w różne gry. Rywalizowaliśmy między innymi o miejsce na krzesłach pląsając w rytm muzyki dookoła nich oraz graliśmy w piłkę na fanty, które trzeba było potem wykupić wykonując różne zadania. Wybieraliśmy także osobę, która najładniej się przebrała – wygrała Milena. Dla wszystkich uczestników balu przewidziany był także poczęstunek przygotowany przez rodziców. /AS/

          Śniadanie daje moc

                      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dlatego w naszej szkole uczestniczymy w programie „Śniadanie Daje Moc”.

          Do najważniejszych celów programu należy: zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania,  roli śniadania w diecie dziecka.

          Udział w programie jest świetną zabawą dla dzieci, dzięki której uczą się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. W czasie zajęć edukacyjnych przekazujemy najmłodszym cenne informacje, w oparciu o zasady zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia.

          Największą atrakcją było w dniu 6 listopada wspólne zorganizowanie zdrowego śniadanie , podczas którego dzieci dzieliły się swoimi produktami i pomysłami w stworzeniu najbardziej pożywnego a zarazem kolorowego posiłku./ ES/

                                                    Sukces Wiktorii Barcik w konkursie  „Mój portret”

          Klub Kultury WOLA w Krakowie zorganizował konkurs plastyczny pt. „Mój portret”. Skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym, oraz szkolnym, w tym klasy 1 – 3 i klasy 4 – 6, a także klasy gimnazjum i ponadgimnazjalne. W konkursie mogli też brać udział uczestnicy Terapii Przez Sztukę. W niniejszym konkursie udział wzięła Wiktoria Barcik, uczennica oddziału przedszkolnego naszej szkoły. Praca wykonana na temat, odpowiednio oprawiona została dostarczona do Kluby Kultury WOLA w wyznaczonym terminie./AB/

          Odwiedziny św. Mikołaja

          W tym roku św. Mikołaj odwiedził Naszą Szkołę nieco wcześniej, bo już 4. grudnia. Wszystkie dzieci – zarówno uczniowie, jak i zaproszone dzieci ze środowiska – z niecierpliwością oczekiwały na jego przybycie. Czas poprzedzający spotkanie z Mikołajem, umililiśmy naszym uczniom oraz pozostałym  dzieciom, projekcją filmu „Rudolf czerwononosy renifer i wyspa zaginionych zabawek”. Po obejrzeniu bajki, do pięknie udekorowanej świetlicy wszedł, dzwoniąc dzwonkiem Św. Mikołaj. Widać było zadowolenie na twarzach dzieci pomieszane ze niepewnością. Jednak nie była ona potrzebna, bo wszystkie dzieci były grzeczne i otrzymały prezenty. W podziękowaniu za wizytę dzieci zaśpiewały piosenkę dla Mikołaja./AB/

          koncert „Mikołaj symfonicznie”

          Pozostając w klimacie mikołajkowo – świątecznym, uczniowie naszej szkoły wybrali się 7. grudnia na koncert pt. „Mikołaj symfonicznie”, który odbył się w Kinie Kijów Centrum w Krakowie.  Godzinny koncert Mikołajowy w wykonaniu zespołu muzycznego Tęczowa Muzyka - Music for Kids oraz orkiestry symfonicznej pod batutą Huberta Kowalskiego był zarówno żywą lekcją muzyki,
          jak i  świetną okazją do zabawy i wspólnego śpiewu. Podczas koncertu dzieci miały możliwość poznania większości instrumentów muzycznych oraz ich brzmienia. Prezentacja instrumentów przeplatana była śpiewem na żywo piosenek zimowo – świątecznych, angażując dzieci do tańca, zabawy i wspólnej gry na instrumentach./AB/

           

                                             Lekcja otwarta dla rodziców w Oddziale Przedszkolnym      

          Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Spotkanie odbyło się oczywiście w klimacie świątecznym. Dzieci kilka dni wczesniej przygotowały i wypiekały wspólnie z wychowawcą pierniczki, które podczas zajeć otwartych zostały wspólnie z rodzicami udekorowane. Każdy mógł zabrać do domu własne wyroby i zawiesić je na choince albo po prostu zjeść. Spotkaniu towarzyszyły także zabawy związane z przygotowywaniem pierniczków, jak taniec "Pieczemy ciasto" wg Klanzy oraz wiele innych gier i konkursów. Na pożegnanie dzieci zaśpiewały w podziękowaniu świąteczną piosenkę z życzeniami dla rodziców, pt. "Święta białe jak opłatek". /AB/

          Spotkania Świąteczne z wychowawcami - 22.12

          Na dwa dni przed Wigilią Bożego Narodzenia, w naszej szkole odbyły się Świąteczne Spotkania z wychowawcami. Świętowanie rozpoczęło się od złożenia życzeń przez Panią Dyrektor oraz uroczystego wspólnego obiadu. Następnie każda klasa udała się do swojej sali na spotkanie ze swoimi kolegami, koleżankami i wychowawcą. Klasa pierwsza połączyła się z oddziałem przedszkolnym. Każdy postarał się coś przygotować, by przy udekorowanym świątecznie stole móc spędzić kilka miłych chwil. Było tradycyjne łamanie się opłatkiem, składanie życzeń oraz śpiewanie kolęd. Po wspólnym świętowaniu nie zabrakło także prezentów. Każdy otrzymał słodki upominek. /AB/

          12.01.2016r- Szkolny Konkurs  Kolęd I Pastorałek

           

                         Dnia 12.01.2016 w naszej szkole odbył się doroczny konkurs kolęd i pastorałek. Uczniowie pojedynczo, dwójkami, trójkami lub zbiorowo mieli możliwość zaprezentowania wybranego i przygotowanego przez siebie utworu na świątecznie przystrojonej świetlicy. Całą uroczystość poprowadziła pani Anna Spasiewicz. Występy oceniało jury w składzie: pani Halina Okarmus, pani Katarzyna Kozłowska – nauczyciele oraz pani Joanna Niewiadomska jako przedstawiciel rady rodziców. Nagrodzeni uczniowie, to:

           

          w kategorii solistów:

          I miejsce Karolina Sekuła z klasy II, która wykonała na gitarze i zaśpiewała kolędę „Wśród nocnej           ciszy”

          II miejsce Zofia Okarmus z klasy II za pastorałkę „Jaka światłość”

          III miejsce Wiktoria Barcik z zerówki śpiewająca „Pospieszcie pastuszki” oraz Nicola Cichórz z klasy I, która zaprezentowała pastorałkę „Świeć gwiazdeczko mała, świeć”

           

          w kategorii duety i tria:

          I miejsce Natalia Cichórz oraz Justyna Piszczek z klasy II, które pięknie zagrały na flażolecie i skrzypcach kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”

          II miejsce Malwina Prędecka i Amelia Szczypczyk z klasy II za pastorałkę „Świeć gwiazdeczko mała świeć”

          III miejsce Martyna Delkowska wraz z Anną Fus z klasy III, które przy akompaniamencie gitary zaśpiewały kolędę „Wśród nocnej ciszy”

           

          w kategorii zespoły:

          I miejsce ex aequo: Zerówka wspólnie z  klasą I, którzy zagrali i zaśpiewali kolędę „Jezusa narodzonego” oraz Zuchy za pastorałkę „Gore gwiazda Jezusowi”

           

          Laureaci konkursu wystąpią w trakcie spotkania świątecznego „Hej kolęda, kolęda!”/AS/

           

           

           

          14.01. 2016r- Zabawa Karnawałowa

          Tuż przed feriami uczniowie wszystkich klas mieli okazję uczestniczyć w zabawie karnawałowej. W tym roku zaprosiliśmy harcerzy Niezależnego Związku Harcerstwa "Czerwony Mak" w Skawinie, którzy zorganizowali fantastyczne zabawy i konkursy. Znakomicie wypełnili dzieciom czas podczas aż 3 - godzinnej zabawy. Najbardziej w pamięć zapadła wszystkim zabawa: "Ręce w górę, ręce nisko - tak się właśnie tańczy disco". Nie zabrakło także konkursów, m.in. na najlepszy strój, przechodzenie pod drążkiem. Skoro były konkursy, były też i nagrody. Na zakończenie imprezy, harcerze zaprezentowali swoją działalność podczas pokazu multimedialnego. Udało się także zaprosić jednego z druhów do współpracy z działającą w szkole grupą Zuchów. /AB/

          Podwójny sukces uczniów naszej szkoły

          Uczniowie naszej szkoły są zawsze chętni do udziału w różnych konkursach. Pod koniec ubiegłego roku zgłosiliśmy swoje prace do Międzyświetlicowego Konkursu Bożonarodzeniowego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Skawinie. W tym roku motywem przewodnim było wykonanie podłaźniczki. Jak się okazało nasze prace zdobyły bezapelacyjnie 1. miejsce zarówno w kategorii klas 1-3 (prace zbiorowe), jak i kategorii indywidualnej. Poniżej cytat ze strony SP2 w Skawinie:

          Kategoria kl. I – III – prace zbiorowe 

          • I miejsce (bezapelacyjnie) SP Pozowice (Natalia Cichórz, Zofia Okarmus, Filip Medoń uczniowie kl. II pod opieką p. Haliny Okarmus i p. Anny Spasiewicz)

          Kategoria kl. I – III – prace indywidualne

          • I miejsce (bezapelacyjnie) Anna Fus ucz. kl. III, SP Pozowice, opiekun p. Agnieszka Blachura. Tę pracę wyróżniono też za najbardziej tradycyjne podejście do tematu.
          Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy zwycięzcom. /AB/

           

          16.01. 2016r- Spotkanie Kolędowe pt. HEJ KOLĘDA, KOLĘDA dla mieszkańców Pozowic

                    

          Spotkanie kolędowe  dla mieszkańców Pozowic

           16 stycznia 2016r w świetlicy Domu Ludowego odbyło się spotkanie kolędowe pt. Hej kolęda, kolęda dla wszystkich mieszkańców Pozowic zorganizowane przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Pozowicach oraz Sołtysa Franciszka Czekaja  wraz z Radą Sołecką.

                      W sobotnie popołudnie licznie przybyłych mieszkańców oraz  zaproszonych gości  wśród, których nie zabrakło pana  w-ce Burmistrza  Miasta i Gminy Skawina  Norberta Rzepisko, przewodniczącego Rady Miejskiej- Witolda Grabca, Kierownika Wydziału Edukacji- Marka  Marca  w-ce Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Skawinie pani Doroty Faber oraz  prezesa Stowarzyszenia Altruistów z Pozowic pani Małgorzaty Gas powitała dyrektor szkoły Jadwiga Pierzchała.

           

                      Piękna scenografia, oprawa muzyczna kolęd, nad którą czuwał pan Tomasz Hanusiak wprowadziła zebrane dzieci, rodziców i gości w miły, jeszcze świąteczny nastrój.

          Reżyserem i pomysłodawcą prezentowanych jasełek z udziałem wszystkich uczniów naszej szkoły oraz  pięknej dekoracji, była katechetka pani Krystyna Czerw.

          Nasi uczniowie z wielką  niecierpliwością oczekiwali na swój finałowy występ. Na scenie zgromadzili się pastuszkowie wokół, których panowało niemałe zamieszanie. Nawet sen i zmęczenie nie przeszkodziło im w zorganizowaniu i przyniesieniu darów dla małego Jezuska.

          W roli  odważnego pasterza mogliśmy podziwiać Krzysia Wyrobę z II klasy, któremu towarzyszyli uczniowie klasy I i III. W szopce przy Dzieciątku z wielką powagą rozmawiali o swoich kłopotach  Józef i Maria, których postaci kreowała Zosia Okarmus z klasy II i Dominik Hanusiak- uczeń klasy III. Ta scena zapoczątkowała bogate w treść Jasełka.

           Całość przedstawienia, ukazująca  scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, Aniołów przeplatana była kolędami i tańcem, w które były zaangażowane wszystkie dzieci z naszej szkoły wraz z odziałem przedszkolnym.

          Treść jasełek zawierała też elementy humorystyczne. Publiczność rozbawiła się, gdy na scenie ukazał się  skaczący na skakance Aniołek. Jego  rolę świetnie  zagrała Natalia Cichórz z klasy II klasy. Cały czas był przy nim drugi Anioł-, który uspakajał „niegrzecznego” Aniołka. Na uwagę zasługiwały też potężnych rozmiarów zwierzęta- wół i osioł,

          którzy otrzymali specjalne brawa za wytrwałość i prezentację rekwizytów o takich …..rozmiarach. Zwłaszcza, że w te postacie wcieliły się uczennice klasy II: Wiola Guzik i Karolina Sekuła jej brat Kuba oraz  Malwinka Prędecka.

                      Ogromne zaangażowanie  pani Krystyny Czerw, dzieci oraz  rodziców opłaciło  się,  gdyż przedstawienie wywarło na mieszkańcach duże wrażenie. Podobało się rodzicom i gościom, którzy podziękowali małym aktorom głośnymi  brawami.

                      Miłym akcentem tego spotkania był także koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu naszych uczniów i absolwentów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i instrumentalne.

                      Na gitarze zagrała nasza trzecioklasistka- Ania Fus z bratem Kamilem uczniem I klasy Technikum. Karolina Sekuła z II klasy wystąpiła razem z bratem Szymonem, który zagrał na organach.  Justyna Piszczek zagrała na skrzypcach , a na flażoletach: Natalia Cichórz i Zofia Okarmus. Tomasz Rzeszótko – najmłodszy absolwent naszej szkoły umilił nam chwile,  koncertując na ksylofonie a Bartek Czekaj zaskoczył wszystkich umiejętnością gry na perkusji. Uroczystość zakończona została słodkim poczęstunkiem, którego sponsorem była Rada Sołecka./HO/admin/

           

          ZAJĘCIA Z BAJKOTERAPII- 1.02.2016r

          W dniu 1.02.2016 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia z bajkoterapii z uczniami klas 1-3. Organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie, zajęcia prowadziła dr Lidia Ippoldt, biblioterapeuta i pracownik Biblioteki Pedagogicznej. Celem tych zajęć była akcja promowania czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy na temat zdrowia i bezpieczeństwa. /ES/

          Warsztaty profilaktyczne w Szkole Podstawowej  w Zelczynie- 16.02. 2016

                        16.02.2016 przedstawiciele naszej szkoły z klasy II Karolina Sekuła oraz Łukasz Boroń wraz z panią Anną Spasiewicz pojechali do szkoły podstawowej w Zelczynie na XIV warsztaty profilaktyczne organizowane przez Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie. W spotkaniu tym brali udział uczniowie i nauczyciele z całej gminy. Wśród gości pojawili się także pani Małgorzata Kopeć z CWR w Skawinie oraz kierownik wydziału Edukacji Zdrowia i Kultury w Skawinie pan Marek Marzec.

          Warsztaty rozpoczęły się od konkursu, w którym zadaniem było przygotowanie pocztówki o rodzinie z dowolnych materiałów na tablicy korkowej. Następnie dzieci mogły chwilkę odpocząć i posilić się dzięki przygotowanemu dla nich pysznemu poczęstunku, by potem obejrzeć przedstawienie profilaktyczne o zdrowym trybie życia. W trakcie występu dzieci nauczyły się piosenek związanych z właściwym odżywianiem i brały udział w konkursach, w których odpowiadały na pytania dotyczące prawidłowego postępowania w niebezpiecznych sytuacjach.

          Dla wszystkich uczestników warsztatów przygotowano także specjalne upominki./AS/

           

          DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU- DBI- LUTY 2016

                   W trosce o szeroko pojęte bezpieczeństwo naszych uczniów, nasza szkoła także i w tym roku przyłączyła się do akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu”, który w tym roku przypadł na 9. lutego. Uznaliśmy, że temat bezpieczeństwa w sieci jest bardzo ważny i postanowiliśmy, że cały drugi tydzień lutego będzie poświęcony temu zagadnieniu. W związku z Tym uczniowie mogli oglądać filmy edukacyjne, wysłuchać opowiadań, a potem uczestniczyć w rozmowach na ich temat oraz rozwiązywać liczne łamigłówki, sprawdzające zdobytą wiedzę. Nie zabrakło także zajęć komputerowych, na których dzieci poznawały zalety bycia w sieci. Akcję skierowaliśmy także do rodziców, przekazując im wykaz bezpiecznych dla dzieci stron w Internecie oraz zasad bezpiecznego korzystania z sieci./ AB/

          UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA- 27.02.2016r

                    W  ciepłe zimowe popołudnie  21 lutego  2016r  w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość.

                     Zaproszonymi gośćmi były Babcie i Dziadkowie  oraz rodzice  naszych uczniów.

                      Przygotowania do występów okazały się nie lada wyzwaniem dla uczniów naszej szkoły. Drugoklasiści uparcie postanowili, że tym razem zaprezentują bajkę pt.”Królewna Śnieżka”.

                      Pomysłodawcą i reżyserem przedstawienia była wychowawczyni klasy II pani Halina Okarmus, we wszystkich działaniach wspierana przez panią Agnieszkę Ligocką - Dudek.

          Kandydatkami do roli tytułowej w bajce   były wszystkie dziewczynki z II klasy. Okazało się jednak jak to w bajkach bywa ,że nie byłoby przedstawienia gdyby nie wspaniała interpretacja długiej i rozbudowanej roli Narratora , czy mądrej Bajarki w które zamieniły się Zosia , Natalia i Malwina. Ich gra aktorska wzbudziła podziw i uznanie publiczności. Dziewczynki pokazały swoje umiejętności a wnikliwy widz zauważył doskonale opanowany stopień  trudności tekstu bajki.

          Gdy Śnieżka wybrała już swoich krasnoludków okazało się, że do  bajki „przyfrunęły” dwa gołębie i też chciałyby w niej zagościć .  Długo nad tym zastanawiał  się królewicz- Kacper aż wreszcie znalazł radę u Pomysłowej  Bajarki która  „zamieniła” za pomocą czarodziejskiej różdżki dwa krasnale gołębie i tym sposobem zaradziła…

          Kuba i Filip poczuli się szczególnie wyróżnieni, bo ….tylko raz w życiu i tylko w bajce zdarza się być równocześnie gołębiem i krasnalem.

          Zajączek ukryty w zaroślach w którego na czas trwania sztuki wcielił się Krzysiu dzielnie strzegł Śnieżki i udzielał rad Księciu. Był nawet przychylny dla macochy którą wspaniale zagrała Karolina. W postać Myśliwego przyodział się Łukasz. Jego rola wymagała nie tyle znajomości tekstu co wywołania wrażenia na publiczności. W tej roli wrażliwy i subtelny Łukasz odnalazł się znakomicie.

          Humorystyczne kwestie krasnoludków wywołały uśmiechy na twarzy naszych Babć i Dziadków oraz rodziców.

          Ich role wymagały dużej koncentracji uwagi, wchodzenia w odpowiednich miejscach.

          Ponadto gra aktorska wymagała od nich bogatej gestykulacji i ruchu.

          Cała akcja została zaprezentowana przez Krasnoludków sprawnie dzięki wspaniałemu suflerowi – pani Agnieszce, która w sposób szczególny czuwała właśnie nad  ich rolami.

          Krasnal -Amelka dzielnie pilnowała obowiązków gospodyni.

          Krasnal -Zuzia była odpowiedzialna za porządki i doprowadziła je do końca…sceny

          Krasnal- Wiola pilnowała aby nikt nie zaspał w bajce.

          Krasnal- Dawid pokonał za pomocą czarodziejskiego worka potwora.

           

                      Przedstawienie „Królewna Śnieżka” okazało się udane i wywołało duże brawa widowni zaproszonych gości. Był taniec, piosenka Krasnali i wesele Śnieżki, na którym starczyło  słodkiego poczęstunku dla wszystkich obecnych.

           

                      W pięknie udekorowanej sali Domu Ludowego przybyli goście  mieli okazję spędzić niezapomniane chwile podziwiając na scenie swoich wnuków i wnuczki.

                      Nasi najmłodsi uczniowie zaprezentowali się w  tańcu, piosence,  grze na instrumentach a na zakończenie wręczyli swoim kochanym Babciom i Dziadkom pomysłowo  wykonane upominki. Były dla nich serduszka, bukiety kwiatów z bibuły, korale, żywe fiołki wyhodowane w klasie a nawet samodzielnie wykonane filiżanki z owocową herbatą..

          Pozostali wychowawcy wspólnie z dziećmi przygotowali krótkie programy artystyczne.

           Po świetnym przedstawieniu klasy II na scenę weszły dzieci z klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego, które ubrane w kolorowe czapeczki wykonały dla swoich kochanych babć i dziadków piosenki o krasnoludkach przy akompaniamencie dzwonków i bum bum rurek, na których pięknie nauczyli się grać.
          Występy uświetniły również zagrane przez kółko flażoletowe oraz klasę pierwszą utwory wśród których znalazła się między innym bardzo trudna do wykonania piosenka „Amazing grace”. Całość przygotowały: pani Agnieszka Blachura i Elżbieta Słomiany.
          Jako ostatnia zaprezentowała się klasa trzecia w programie przygotowanym przez wychowawcę panią Irenę Gruszeczkę ze skeczem „Babcie są różne” wykonując między innymi zabawną parodię czerwonego kapturka. W rolę „zielonego kapturka” wcieliła się Milena, a groźnym wilkiem został Rafał.

                       Na uwagę zasługuje występ naszej uczennicy Ani Fus, która zagrała na gitarze i zaśpiewała piosenkę pt. "Wesoła piosenka dla babci i dziadka".

          Brawa dla Ani za odwagę i piękny występ wokalny.

                       Na koniec każda klasa rozdała swoim ukochanym babciom i dziadkom skrupulatnie wykonane prezenty, które uczniowie sami przygotowali dla swoich krewnych w trakcie zajęć z wychowawcami. / HO, AS/

           

          WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE- 7.03.1016r

          Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły mieli okazję ostatnio podziwiać piękno Kopalni Soli w Wieliczce. Nasza przygoda rozpoczęła się od pokonania mnóstwa schodów, by znaleźć się pod ziemią. W sumie na całej trasie pokonaliśmy ok.800 schodów, by znaleźć się 135 metrów pod ziemią. Podążaliśmy pięknymi i krytymi korytarzami pokrytymi w dużej mierze właśnie solą. Po drodze zwiedziliśmy kilka komór, m.in. Komorę Urszuli, Komorę Mikołaja Kopernika czy też Komorę Kazimierza Wielkiego. Mieliśmy także okazję zobaczyć maszyny i narzędzia górnicze, a w jednej z komór film prezentujący pracę górników,
          a także groźne wybuchy. Po drodze każdy z nas mógł podziwiać piękne jeziora solankowe, a nad brzegiem jednego z nich zachwycać się, słuchając kompozycji Fryderyka Chopina. Z pewnością każdy zapamięta na długo kaplicę św. Kingi, jedno
          z najpiękniejszych miejsc kopalni. Po długim zwiedzaniu – ok. 3 godzin – był też czas na krótką zabawę w sali zabaw także pod ziemią. Potem został wyjazd. Jak się okazało winda górnicza stanowiła dla dzieci równie dużą atrakcję, co samo zwiedzanie. Trzeba jeszcze dodać, że wszystkie dzieci, łącznie z najmłodszymi uczniami zerówki, bardzo dobrze poradziły sobie z dość długą jak dla nich trasą. /AB/

          PRZEDSTAWIENIE KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW DLA KOLEGÓW I KOLEŻANEK Z ZAPRZYJAŹNIONYCH SZKÓŁ.-8.03.2016r

                          W dniu 8.03. 2016 roku uczniowie klasy II zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z zaprzyjaźnionych szkół bajkę "Królewna Śnieżka".  Pomysłodawcą i reżyserem przedstawienia była wychowawczyni klasy II pani Halina Okarmus, we wszystkich działaniach wspierana przez panią Agnieszkę Ligocką - Dudek.

          Uczniowie szkoły podstawowej w Jaśkowicach i Wielkich Drogach wraz z opiekunami byli zachwyceni występem drugoklasistów. Nasi mali aktorzy byli bardzo przejęci występem, jednak nie okazywali tremy i dopisywały im świetne humory, tym bardziej że występ nie był przez nich prezentowany po raz pierwszy a podczas wcześniejszego występu owacyjnie został przyjęty przez babcie i dziadków. Obecne na przedstawieniu pani dyrektor Elwira Biel i Joanna Chodor podziekowały dzieciom za piękny występ, a dodatkową nagrodą dla dzieci były słodycze. 

          Gratulujemy wspaniałym małym aktorom pięknego występu, a pomysłodawcy pani Halinie Okarmus kolejnych równie dobrych pomysłów. /admin/

           

          WARSZTATY WIELKANOCNE- 11.03.2016

          Warsztaty wielkanocne odbyły się w Muzeum Regionalnym w Skawinie dnia 11.03.2016

          W pierwszej części  dzieci poznały tradycje i zwyczaje świąt wielkanocnych. Zdecydowanie jedną z najbardziej znanych
          i obchodzonych tradycji wielkanocnych jest uroczyste, wielkanocne śniadanie. W trakcie śniadania dzielimy się jajkiem
          z domownikami. Tradycyjnie na stole powinny znaleźć się poświęcone w trakcie święconki potrawy. Na wielkanocnym stole nie powinno zabraknąć m.in. chleba, jajek, kiełbasy oraz wielkanocnej babki. Kolejną tradycją wielkanocną jest święconka. Tradycyjnie Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania na Wielką Niedzielę. To właśnie w tym dniu cale rodziny
          z przystrojonymi koszykami szły do kościoła święcić pokarm. W koszu nie mogło zabraknąć jajka, wędlin oraz baranka, który symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. W czasie święconki rodziny do wielkanocnego koszyka wkładały również chrzan, symbolizujący gorycz męki Pańskiej. Lany poniedziałek, lub śmigus dyngus to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych wielkanocnych tradycji. W tym dniu, tradycyjnie oblewano dziewczyny. Panna, która się obraziła albo nie została polana miała do końca życia pozostać niezamężna. Współcześnie śmigus-dyngus odbiega od swojego historycznego znaczenia. Tradycją, od razu kojarzoną z Wielkanocą są pisanki. Malowanie jajek to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpowszechnionych tradycji wielkanocnych. Pisanki posiadają wielowiekowy rodowód, sięgający aż do czasów starożytnych Persów. Zgodnie z dawnym obyczajem, Persowie ofiarowali swoim bliskim jaja barwione na czerwono. Co było odczytywano jako niezwykle przyjacielski gest.

          W drugiej części dzieci wykonały kwiatki - róże i goździki z krepiny którymi udekorują swoje palmy. /ES/

          WYJAZD DO SKAWINY NA PRZEDSTAWIENIE JAŚ I MAŁGOSIA- 15.03.2016r

          Miesiąc marzec obfituje w różnego rodzaju atrakcje. Kolejną z nich był wyjazd do skawińskiego kina "Piast" na przedstawienie grupy teatralnej, pt. "Jaś i Małgosia". Miłym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników była nowatorska forma występu oparta jednakże na znanych niektórym "Bajkach Samograjkach". Było więc dużo śpiewu, ale także wejście ze sztuką w widownię. Bowiem część przedstawienia odbywała się właśnie wśród widzów. Sądząc bo śmiechach, okrzykach i brawach - widzowie byli zadowoleni. /AB/

          WARSZTATY WIELKANOCNE 17. 03.2016r

          Tuż przed świętami Wielkiej Nocy dzieci z naszej szkoły mogły przygotować okazjonalne pisanki, baranki, kurczaczki
          i wiele innych świątecznych dekoracji. Wszystko to dzięki warsztatom, które zorganizowanym przez pracownię "Anioły
          i spółka". Dzieci podczas pierwszej części zajęć mogły "pobawić się" gliną: ugniatać, modelować, wałkować itp. Następnie tworzyli wybrane przez siebie wzory, a potem ozdabiali je - jakby się mogło wydawać - nietypowo. Bowiem odciskali wzory serwetek, guziki i inne ciekawe kształty. Uczestnicy warsztatów musieli poczekać, aż ich prace zostaną wypalone. Dopiero podczas drugiej części zajęć mogli je malować pięknymi, błyszczącymi farbami. Każdy swoje wyroby oczywiście zabrał i domu i z pewnością przetrwają bardzo, bardzo długo, i będą stanowiły wspaniałą pamiątkę ze szkolnych lat. /admin./

          SPOTKANIA ŚWIĄTECZNE Z WYCHOWAWCAMI- 23.04.2016r

          Tradycyjnie, jak to przed świętami bywa, tak i tym razem mogliśmy spędzić uroczyste chwile podczas świątecznego spotkania w klasach. Świąteczne śniadanie  przygotowali uczniowie oddziału przedszkolnego i pierwszej klasy wraz
          z wychowawcą i katechetą, równocześnie klasa druga ze swoją wychowawczynią oraz klasa trzecia z panią pedagog. Wszystkie stoły wyglądały pięknie i były bogato zastawione. W tym miejscu pragniemy podziękować rodzicom, którzy zaangażowali się w zorganizowanie śniadania w klasach swoich dzieci. Dzięki temu mogliśmy wszyscy w miłej atmosferze stworzyć klimat Wielkanocnego uroczystego śniadania. Nie zabrakło także krótkiego przypomnienia
          o istocie tych świąt oraz śpiewu piosenek związanych z Wielką Nocą. Na koniec uczniowie wykonali świąteczne kartki. /admin./

          PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE  - "SMERFNE PRZYGODY"

           

          Smerfuj się, kto może!

          We czwartek 31 marca, Pozowice na 45 minut zamieniły się w najprawdziwszą Wioskę Smerfów, a wszystko to dzięki zabawnemu spektaklowi zafundowanemu nam przez aktorów teatru dla dzieci -„Blaszany bębenek”.

          „Smerfne przygody” to przedstawienie, w którym bohaterami są doskonale znane wszystkim dzieciom Smerfy. Niestety czyha na nich wiele niebezpieczeństw, a największym z nich jest Gargamel, który tropi smerfy za pomocą kota Klakiera. Tak było i tym razem, kiedy to smerf Ważniak przypalił pieczołowicie przygotowywaną przez Papę Smerfa tajemniczą miksturę. Wszystkowiedzący Ważniak nie przyznał się jednak do winy, twierdząc, że wszystkiemu winien jest Smerf Śpioch. Postanawia dać mu nauczkę i podczas snu wynosi go do lasu. Spotyka na swej drodze kota Klakiera, który podstępem zwabia Ważniaka do komnaty Gargamela. Bohaterem przedstawienia zostaje smerf Śpioch, który za namową dzieci postanawia pomóc Ważniakowi i uwolnia go z tarapatów.

          Jak to bywa w zwyczaju teatru „Blaszany Bębenek”, przedstawienie było energiczne, pełne humoru i muzyki,
          a najmłodsi mogli aktywnie uczestniczyć i współtworzyć akcję dziejącą się w wiosce smerfów oraz okolicznym lesie. /K.K./

          ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

          7. kwietnia to dzień poświęcony zdrowiu. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku dzień ten obchodzony był pod hasłem: "Pokonaj cukrzycę!" Również nasi uczniowie wzięli udział w obchodach tego dnia. Podczas specjalnie przygotowanych zajęć dzieci obejrzały krótki filmik, który w przystępny sposób prezentował co to jest cukrzyca, jak się może objawiać i jak sobie z nią radzić. Przy tej okazji zwróciliśmy także uwagę na zdrowe odżywianie i dla kontrastu zaprezentowaliśmy bardzo obrazowe zdjęcia o ilości cukru w ulubionych napojach dzieci. Mamy nadzieję, że wiedza ta zostanie na długo i nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. /admin./

          ŻYWA LEKCJA PRZYRODY Z PSZCZOŁAMI W ROLI GŁÓWNEJ

          Nasza szkoła stara się korzystać z każdej okazji, by zaszczepiać u uczniów zdrowe nawyki. Dzisiaj w tym zadaniu pomógł nam pan pszczelarz z pasieki "Boża Iskierka". Podczas godzinnego spotkania dzieci miały okazję poznać m.in.  życie pszczół, ich sposób komunikowania się oraz hierarchię w ulu. Każdy mógł skosztować pyłku kwiatowego i poznać jego zdrowotne właściwości oraz spróbować pysznego naturalnego miodu, na który pszczoły z takim trudem pracują. Na zakończenie zajęć dzieci oglądały prawdziwe pszczoły przez specjalną szybkę. Na pamiątkę spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom, świeczkę z wosku pszczelego, którą własnoręcznie przygotowali oraz oczywiście słoiczek miodu i czerpak do miodu. /admin./

          BEZPIECZNIE Z KUMKUSIEM ŻABĄ

          Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zorganizowało przedstawienie dla najmłodszych, której głównym bohaterem była zielona Żaba - maskotka CKiS. Dzieci mogły oglądać perypetie Żabki i aktywnie brać udział w spektaklu. Mądra Żabka uczyła swojego znajomego Kotka jak należy poruszać się po drodze i jakich zasad przestrzegać. Widzowie mogli utrwalić sobie najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Przedstawienie było nie tylko bardzo pouczające, ale i zabawne. Poza tym aktorzy cały czas współpracowali z widzami. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji wiele nauczyli. Na zakończenie i pamiątkę, wszyscy otrzymali odblaski z logo CKiS oraz ciasteczka i kolorowankę .Dla każdego coś miłego :) /admin./

          TYDZIEŃ KOLBERGOWSKI I ŚWIĘTO PATRONA- 9-12.05. 2016 r

          I Gminny Regionalny Konkurs folklorystyczno- plastyczny Kolbergowskie strofy pt. Krakowskie- 9- 10.05

                 Część pierwsza konkursu odbyła się 9.05. Komisja konkursowa w składzie: Ewa tarnopolska/ w-ce prezes TPS; Stanisław Grodecki / prezes TPS/, Krystyna Droździewicz- /dyrektor Biblioteki Pedagogicznej/ wyłonili zwycięzców części artystycznej konkursu. Kryteria konkursu: zgodność z tematem założeniami konkursu, dobór repertuaru do wykonawcy, twórczość, pomysłowość w zakresie przedstawiania tematu, ogólne wrażenie artystyczne. Nagrodzono 4 uczniów, pozostali otrzymali wyróżnienia. W tej części konkursu wzięli udział uczniowie ze szkoły w Rzozowie, Jaśkowicach, Pozowicach, Wielkich Drogach i SP nr 1 w Skawinie. W części plastycznej nagrody i wyróżnienia otrzymało   18 dzieci ze szkół: Wielkie Drogi, Buków, Rzozów, Zelczyna, SP1, SP 2 i SP 4 w Skawinie.

               Po konkursie odbyła się dla dzieci pogawędka na temat tradycji regionalnych, którą poprowadziła pani Ewa Tarnopolska. Następnie odbyły się dla uczniów naszej szkoły i uczniów z Bukowia warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Elżbietę Dudek.

               Po zajęciach uczniowie z Bukowia i uczniowie klasy III pod opieką pani Haliny Okarmus udali się na wycieczkę po okolicy.

              11.05- WARSZTATY W FILII BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W POZOWICACH- zajęcia prowadziła pani Renata Ciepły, koordynatorem zajęć była pani Elżbieta Słomiany. Uczniowie w tym dniu obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Sylwetka patrona”.

                 Zakończeniem tygodnia kolbergowskiego było Święto Patrona w dniu 12.05. Podczas uroczystej akademii uczniowie naszej szkoły przedstawili inscenizację pt. „Jabłoń”. Ponadto podsumowano Tydzień kolbergowski, I Gminny Konkurs Regionalny plastyczno- folklorystyczny Kolbergowskie strofy.

          Koordynatorami tego projektu były Elżbieta Słomiany oraz pani Agnieszka Blachura. W realizację projektu angażowali się także rodzice, pozostali nauczyciele, pracownicy a także sponsorzy dzięki którym można było zakupić nagrody do konkursu i przygotować poczęstunek dla dzieci i zaproszonych gości./ admin/

          SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM GÓRSKIM- 10.05.2016 r

                        9  maja w naszej szkole odbyło się spotkanie  uczniów klas I-III z Przewodnikiem Górskim Panem Narcyzem Maślanką. To już kolejny raz nasi uczniowie mieli możliwość skorzystania z ogromnego skarbca wiedzy dotyczącej naszej miejscowości . Pan Narcyz opowiedział nam o dawnym rozlewisku  Wisły , która upodobała sobie naszą miejscowość i pozostawiła ślady w postaci ukształtowania terenu i bogactwa złóż piaskowych. Do 1932 naszą miejscowość nawiedzały liczne powodzie, ponieważ koryto rzeki nie było uregulowane.

          Budowa wałów przyczyniła się do wzrostu osadnictwa na tym terenie i pozwoliła mieszkańcom naszej miejscowości zagospodarować łąki i pastwiska, które wcześniej ulegały licznym podtopieniem. Od wieków rzeka płynęła innym korytem niż obecnie. Pozostałością po dawnej Wiśle jest „suchy” staw wokół którego wyrósł zagajnik - miejsce o niezwykle zróżnicowanej roślinności. Podczas spaceru możemy zaobserwować sitowie, tatarak a w niedalekim sąsiedztwie skupisko dębów, brzóz i olchy.

          Pan Maślanka od wielu lat jest pasjonuje się turystyką. Bardzo ceni walory przyrodnicze    naszego  regionu.

          Opowiadał uczniom naszej szkoły o szlakach turystycznych, rowerowych oraz ściezkach dydaktycznych. Już na początku spotkania uczniowie klasy drugiej mieli możliwość oglądnięcia najstarszych i współczesnych  map turystycznych oraz przewodników.

          Kacper Topolski nieustannie zadawał pytania dzięki którym wszyscy dowiedzieli się o kolorach szlaków i  sposobach ich wyznaczania. Pojawiły się też   humorystyczne  pytania.  Krzyś chciał się dowiedzieć ile czasu potrzeba aby wyjść na najwyższa górę. świata…. Tym sposobem uczestnicy spotkania dowiedzieli się o najwyższym szczycie w polskich Tatrach a potem już „wspinali” się na Mount Everest. Natalka i Malwina uważnie poszukiwały na mapie najbliższego szlaku turystycznego. Gdy już udało się zawędrować do pobliskiej Brzeźnicy gdzie zaczyna się niebieski szlak beskidzki pan przewodnik opowiedział nam o świecie roślin i zwierząt  , które występują w Beskidzie Małym.

            Najmłodsi uczestnicy spotkania mogli obejrzeć ilustracje schronisk  do których najczęściej nasz zaproszony gość prowadził miłośników pieszych wycieczek.. W przyjaznej atmosferze upłynął czas spotkania

          Pan Maślanka w formie humorystycznej zabawy zapoznał uczniów naszej szkoły z Regulaminem Turystyki Górskiej. Podkreślił, że najważniejsza jest rozwaga i zdrowy rozsądek oraz to , że na szlak zawsze wyruszamy z przewodnikiem będąc w grupie.

          Wspomniał  też o  Skawińskim  Kole PTTK i zachęcał uczniów naszej szkoły do aktywnego spędzania czasu wolnego.

          Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał sentencję literacką na temat polskich gór.

           

          Góry oczyszczają
          i wymagają oczyszczenia
          Góry oczyszczają z egoizmu i samolubstwa,
          z zarozumialstwa i pychy.
          Góry stanowią wspaniały teren zdobywania
          wierności w szukaniu.
          Góry uczą szukania, uczą cierpliwości.
          Oczyszczają z egoizmu gdy trzeba się dzielić
          kawałkiem chleba, czy kostką cukru, lub gdy trzeba rezygnować
          z własnych planów, by ratować drugiego
          często nieznanego człowieka.
          Człowiekiem gór nie jest ten, który umie i lubi
          chodzić o górach, ale ten, który górami
          potrafi żyć w dolinach.
          Gdy człowiek czuje się jak karzeł wobec ogromu gór
          i gdy poznając samego siebie, swoje wnętrze, swoje możliwości,
          swoją niewystarczalność,
          zdobywa krok za krokiem jedną z najcenniejszych
          cech ludzkich - pokorę,
          która zdobyta w górach, potem owocuje w dolinach.
          Właśnie wtedy kiedy na pytanie:
          po co chodzisz po górach?
          jesteś zakłopotany i nie wiesz, co odpowiedzieć,
          to właśnie wtedy dajesz dowód,
          że szukasz NIEZNANEGO./HO/

           

           

          TEATRZYK LALKOWY pt. "CZERWONY KAPTUREK"

          W tym roku szkolnym już kilkakrotnie odwiedzili nas aktorzy z różnorodnymi przedstawieniami. Tym razem, spektakl był inny niż dotychczas, bowiem przyjechał do nas teatrzyk lalkowy. Bajka "Czerwony Kapturek" została bardzo ciekawie przedstawiona. Kukiełki zrobiły na dzieciach duże wrażenie i zupełnie inne emocje towarzyszyły im podczas odbioru inscenizacji. Widać było duże zaciekawienie na twarzach i całą gamę min, od zdziwienia aż po śmiech. Lalki były także bardzo dobrze wykonane, a gra aktorów fantastycznie dopełniała całość. Na koniec na uczniów czekała bardzo miła niespodzianka. Aktorzy przekazali im na chwile kukiełki, bo mogli przyjrzeć im się z bliska, a także zabawić w aktora i sprawdzić jaka to ciężka praca. Kończąc nasze spotkanie z teatrem lalkowym, uczniowie mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. /admin./

           

          WYCIECZKA DO WYGIEŁZOWA- 1.06. 2016 r

                          Dnia 1.06. 2016 roku z okazji dnia dziecka cała szkoła pod opieką wychowawców i rodziców wybrała się na wycieczkę do skansenu w Wygiełzowie.

           Już o 8.45 zebrali się wszyscy uczniowie by udać się autokarem na spotkanie z przygodą. Na miejscu czekały nas dwa rodzaje warsztatów: „jak to z lnem było?”, na którym zapoznaliśmy się z procesem powstawania lnianego materiału. Każdy uczeń miał możliwość ubijać len na specjalnej drewnianej maszynie i wyczesać włókna na szczotce zrobionej z gwoździ. Później, z takich włókien powstaje materiał. Na pamiątkę dostaliśmy włókna lnu, które własnoręcznie zrobiliśmy. Drugim warsztatem były zajęcia z tworzenia papieru czerpanego, gdzie każdy wykonał swoją kartkę i odbił na niej wybrany przez siebie wzór. Zbierające się chmury nie przeszkodziły nam w zwiedzaniu wszystkich budynków, po których oprowadzał nas pan przewodnik. Pokazał nam, jak wyglądały dawne wiejskie chałupy, studnia, szkoła i kościół. W międzyczasie opowiadał nam również o zwyczajach panujących w dawnej wsi. Druga i trzecia klasa miały także możliwość obejrzeć, jak wyglądał dawny dwór. Klasa pierwsza i zerówka utrudzone wcześniejszymi atrakcjami wolały chwile odpocząć i pohuśtać się na huśtawkach.

          Nie zabrakło też czasu na odpoczynek dla pozostałych dzieci, zjedzenie prowiantu, który przywieźliśmy ze sobą i zakup kolorowych pamiątek, które przypominałyby o przebytej wycieczce. Po południu zmęczeni atrakcjami wróciliśmy do Pozowic autokarem, gdzie już czekali na nas stęsknieni rodzice./AS/

          GMINNY KONKURS PLASTYCZNY

          "KRAKOWSKIE LEGENDY OCZAMI PRZEDSZKOLAKA"

          Uczennica oddziału przedszkolnego, Anna Tyrała, wzięła udział w gminnym konkursie organizowanym przez Przedszkole Samorządowe w Wielkich Drogach. Konkurs poświęcony był krakowskim legendom. Zadaniem każdego uczestnika było zapoznanie się wcześniej z jedną z trzech podanych w regulaminie legend. Ania zdecydowała się na "Legendę o smoku wawelskim". Następnie, już na miejscu w przedszkolu - w oddziale w Facimiechu - dzieci miała 30 minut na wykonanie pracy plastycznej z dostępnych materiałów i dotyczącej wybranej przez siebie legendy. Za udział
          w konkursie Ania dostała pamiątkowy dyplom, torbę nagród, a także upominki dla swojej grupy. Jesteśmy zadowoleni
          z udziału Ani w tym konkursie, a najbardziej z tego, że uśmiech długo nie znikał z jej twarzy. 

          IV SKAWIŃSKI PRZEGLĄD REGIONALNY

          Już po raz czwarty odbył się Skawiński Przegląd Regionalny organizowany przez Muzeum Regionalne w Skawinie. W tym roku uczniowie naszej szkoły również wzięli w nim udział. Występ "O Bidzie i złotych jabłkach" w wykonaniu naszych wychowanków rozpoczął szkolną część przeglądu. Uczniowie zaprezentowali najciekawszy fragment przedstawienia, zaśpiewali piosenkę "Kusy Janek" oraz wykonali piękny taniec do śpiewanej - przez uczennicę klasy drugiej - piosenki "Złociste jabłuszko". Na pamiątkę udziału w przeglądzie grupa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz każdy uczestnik dostał tradycyjną chustkę skawińską. /admin./

          UDZIAŁ "ZERÓWKI" W III GMINNEJ OLIMPIADZIE SPORTOWEJ PRZEDSZKOLAKÓW

          Przedstawiciele grupy przedszkolnej wzięli udział w - organizowanej przez Katolickie Przedszkole w Skawinie - III Gminnej Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków. Dzieci były przygotowywane dużo wcześniej do wzięcia udziału w zawodach. Z wielką ochotą ćwiczyły, a także brały udział w konkurencjach już na Olimpiadzie. Spośród wielu uczestników, sędziowie jednogłośnie  przyznali wszystkim zawodnikom I miejsca i wręczyli medale oraz puchar dla grupy, a także wspaniałe nagrody sportowe dla uczestników, jak i całej grupy. Naszym sportowcom dzielnie kibicowała pozostała część grupy przedszkolnej, jak i uczniowie klasy I. Jesteśmy dumni z naszych najmłodszych uczniów za wspaniałą postawę sportową i duch walki. /admin./

          ODWIEDZINY PSZCZELARZY

          Dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków budżetu gminy Skawina, nasi uczniowie na chwilę przed wakacjami mieli okazję poznać pracę pszczelarza oraz przypomnieć sobie życie i zwyczaje pszczół. Warsztaty te pokazały, jak wiele takie żywe lekcje przyrody dają naszym uczniom. Po ostatniej dotyczącej życia pszczół, bardzo wiele pamiętali. Nie oznacza to jednak, że niczego nowego się nie dowiedzieliśmy. Otóż jedną z ciekawostek były właściwości kitu pszczelego, którym można zastąpić środki przeciwbólowe. Uczniowie mogli też prosto s plastra posmakować świeżutkiego miodu. Kolejka ciągnęła się w nieskończoność, bo dzieci po kilka razy ustawiały się do "miodopoju". Warsztaty te nie tylko były bardzo pouczające, ciekawie i z pasją prowadzone, ale i bardzo smaczne. /admin./

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

          W ostatni czwartek roku szkolnego 2015/2016 odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku. Zanim się jednak rozpoczęła, uczniowie ten dzień spędzili na zabawach muzycznych i tanecznych. Następnie na chwilę przed akademią odbyło się złożenie przysięgi naszej gromady Zuchów i otrzymanie pamiątkowych odznak, które teraz każdy członek gromady będzie zakładał na zgrupowania w kolejnym roku szkolnym.

          Akademia rozpoczęła się od najmilszej dla wszystkich części, bo od podziękowań, nagród i dyplomów. W tym miejscu wyróżnieni uczniowie odbierali z rąk Pni Dyrektor wyróżnienia za dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie czy też godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz. Od tego roku także i rodzice mogli liczyć na specjalne wyróżnienia i dyplomy „Przyjaciela szkoły” (dwoje rodziców dostało takie wyróżnienie) oraz statuetkę „Honorowego Przyjaciela Szkoły” (zostały wręczone 3 takie statuetki).

          PO części oficjalnej wszyscy zgromadzeni goście obejrzeli przedstawienie przygotowane przez klasę drugą pod kierunkiem pani Haliny Okarmus. Występ był bardzo udany i z dużą dawką humoru. Wielkie brawa należą się dla wszystkich aktorów i reżysera.

          Uczniowie pożegnali wszystkich wesołym śpiewem piosenki „Wakacje” z repertuaru „Kabaretu OTTO”.

          Następnego dnia po Mszy Świętej, uczniowie spotkali się ostatni raz w tym roku szkolnym ze swoimi wychowawcami. Zanim odebrali świadectwa, wychowawcy przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji.

          Wszyscy pożyczyli sobie udanego wypoczynku i rozpoczęli upragnione przez dzieci WAKACJE :) /admin./