• Kronika rok szkolny 2013/2014

        • 2. WRZESIEŃ 2013 r

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014.

          Wypoczęci po wakacjach, pełni zapału i energii do pracy uczniowie wrócili do szkoły. Dyrektor szkoły przywitała dzieci, rodziców i nauczycieli. Pracę w tym roku szkolnym w naszej placówce rozpoczęli: pani Elżbieta Słomiany- wychowawca klasy II oraz ksiądz Sebastian Kozyra. Część artystyczną przygotowała wspólnie z uczniami  pani Halina Okarmus. Pani dyrektor odczytała życzenia Kuratora Oświaty i Wychowania na nowy rok szkolny 2013/2014, kierunki polityki oświatowej państwa, a także podkreśliła istotną rolę bezpieczeństwa dzieci w szkole, w drodze do i ze szkoły. Następnie uczniowie klas 0- III udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami.

          14 WRZESIEŃ 2013 r

          I SKAWIŃSKI PRZEGLĄD REGIONALNY

          Było niezwykle kolorowo, rytmicznie i urzekająco - był śmiech, łzy wzruszenia i gromkie brawa publiczności zgromadzonej na widowni hali sportowej przy SP nr 2 i LO w Skawinie, podczas „I Skawińskiego Przeglądu Regionalnego”, zorganizowanego przez Muzeum Regionalne w Skawinie w sobotę, 14 września. Gospodarzem sobotniego spotkania był dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie Czesław Gąsiorowski, prezentujący strój Skawiniaka. Skawinianki pojawiające się u boku dyrektora przedstawiały żeński strój z I połowy XIX wieku. Wszyscy artyści byli doskonale przygotowani, zaskakiwali nie tylko pięknymi strojami, ale przede wszystkim doskonałym przygotowaniem warsztatu. Wśród 17 szkół z MiG Skawina, które wzięły udział w przeglądzie znalazły się także uczniowie naszej szkoły: Zuzia Badylak, Kuba I Karolinka Sekuła oraz Justynka Piszczek.Wielkie brawa za odwagę wystąpienia przed tak liczna publicznością a także podziękowania dla rodziców i opiekunek / p. Ilona Preiss, p. Elżbieta Słomiany/ za zangażowanie się i udział w tej pięknej  imprezie. Każdy uczestnik Przeglądu Regionalnego otrzymał puzzle przedstawiające Strój Skawiński wydane przez Muzeum Regionalne w Skawinie.

           

          20 WRZESIEŃ 2013 r

           20. „SPRZĄTANIE ŚWIATA”! 

          W TYM ROKU WSPÓLNIE "ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ"!

          Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna, akcja „Sprzątanie Świata – Polska”, której finał przypadł, jak zwykle na 3. tydzień września, czyli 20 - 21 - 22 września br.

          W naszej Szkole Podstawowej w Pozowicach zajęcia na ten temat odbyły się 20 września br. na świetlicy szkolnej oraz w terenie wokół szkoły. Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie klas od 1 do 3 i uczący ich nauczyciele.

          Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki na temat jak należy zachowywać się w lesie w oparciu o bajkę ekologiczną Rafała Wejnera pt. „O tym, jak turyści mali pożar w lesie wywołali”. Podsumowaniem tej części było motto: „Jestem Przyjacielem lasu” a następnie wspólne ustalenie zasad zachowania się w lesie.

          W drugiej części dydaktyczno- wychowawczej dzieci mogły „sprawdzić” swoje umiejętności  oraz uczyć się zasad współpracy w grupach wykonując zadania z edukacji polonistycznej ( układanie rozsypanki słownej, rozwiązanie krzyżówki) jak i przyrodniczo- matematycznej - działania z tabliczką mnożenia i ułożenie hasła o treści ekologicznej nawiązującej do aktualnych postulatów.

          W trzeciej części wszyscy uczniowie zaangażowani zostali w sporządzenie trzech dużych plakatów pod wspólnym tytułem: „Czyste, piękne miejsce na ziemi- gdzie chciałbym spędzić wolny czas”.

          Uwieńczeniem tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata” w naszej gminie  było uczestnictwo w zbieraniu śmieci  wokół szkoły i poza nią,  gdzie wspólnie razem zebraliśmy trzy duże worki śmieci./ E.S/

           

          27 WRZESIEŃ 2013 r

          ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I

           

          27 września 2013 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów.

          Na uroczystość pierwszaki przygotowały występ, na którym pokazały podstawowe umiejętności i wiadomości, które już sobie przyswoiły.

          Całą uroczystość poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Barcik, która towarzyszyła pierwszakom podczas całej uroczystości. Pozostali uczniowie także wspierali pierwszaków swoim śpiewem.

          Po zaprezentowaniu się pierwszaków nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila, czyli ślubowanie, a następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz przypieczętował ten fakt odciskiem swojego palca na pamiątkowym dokumencie.

          Następnie nowi uczniowie naszej szkoły otrzymali od swoich rodziców upominki i udali się na słodki poczęstunek.

          Całość uroczystości przygotowała i nad przebiegiem czuwała wychowawczyni klasy pierwszej pani Irena Gruszeczka./IG/

           

          4 PAŹDZIERNIK 2013r

          WYJAZD DO TEATRU NA SZTUKĘ BAJKA O DZIELNYM SZEWCZYKU

          Uczniowie klas 0- III OBEJRZELI W Skawinie spektakl przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji pt. „Bajka o dzielnym szewczyku”. Była to opowieść o biednym chłopcu, który wędrując po świecie często spotyka potrzebujących i nigdy nie pozostaje wobec nich obojętny. Pomaga mrówkom usypać mrowisko, pszczołom naprawia zniszczona barć, a z kaczkami dzieli się chlebem. Pewnego dnia przybywa do krainy, w której trwa rywalizacja o rękę pięknej księżniczki uwięzionej w wieży przez zła czarownicę… Czy udało się uwolnić księżniczkę? O to trzeba już zapytać uczestników naszej wycieczki do teatru.

           

          11 PAŹDZIERNIK. 2013 r

          WYCIECZKA DO SKAWINY UCZNIÓW KLAS I- III W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU „DLA CHLEBA”

          W dniu 11.10.2013 roku w nasze szkole w klasach od 1 do 3 odbyły się
          zajęcia w ramach projektu "Dla chleba".
          W prowadzeniem do tematu były zagadki nawiązujące do roli osób pracujących
          na roli jak i przy wyrobie chleba.
          Przez następne 45 min uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć oglądając
          prezentację multimedialną pod tytułem "Jak ziarenko staje się chlebem". W
          trakcie której poznali narzędzia i maszyny używane do pracy przy wyrobie
          pieczywa dawniej ja i obecnie.
          Po prezentacji dzieci mogły powtórzyć i utrwalić poznane wiadomości
          oglądając film dokumentalny- etapy powstawania pieczywa: siew, wzrost zbóż,
          produkcja mąki z ziaren, pieczenie chleba z mąki i sprzedaż w piekarniach.
          Zajęcia dydaktyczne zakończyły się pracą w zespołach: " zabawa w piekarza"-
          wyroby pieczywa z masy solnej.
              Punktem kulminacyjnym była wycieczka do najstarszej piekarni w Skawinie,
          gdzie uczniowie spotkali się i porozmawiali z ekspertem, zobaczyli
          urządzenia i maszyny w piekarni: rodzaje pieców, malakser, a także
          posmakowali świeżutkie i chrupiące pieczywo. / ES/

          II POZOWICKI FESTIWAL SMAKÓW - NADWIŚLAŃSKIE SMAKI

          26 października 2013 roku w Domu Ludowym w Pozowicach odbył się II Pozowicki Festiwal smaków pt. „Nadwiślańskie smaki”. zorganizowany przez Szkołę Podstawową, Radę Sołecką oraz Stowarzyszenie Altruistów z Pozowic.

          Ideą organizacji tej początkowo lokalnej imprezy była integracja mieszkańców a także organizacji działających na terenie miejscowości. Po udanym ubiegłorocznym festiwalu pojawiła się myśl zorganizowania imprezy wychodzącej poza teren Pozowic i integrującej miejscowości położone bezpośrednio nad Wisłą, bądź sąsiadujące z Pozowicami. Jako organizatorzy cieszymy się bardzo, że zaproszone do udziału stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich zaangażowały się i zechciały zaprezentować swój dorobek.

           Na festiwal przybyło wielu gości: Burmistrz Paweł Kolasa, w-ce przewodniczący Rady Miejskiej pan Janusz Śmiech, przewodnicząca Komisji Edukacji Ewa Masłowska, pan Tomasz Stawowy, prezes TPS Stanisław Grodecki oraz pani Anna Kudela, dyrektor Muzeum Regionalnego Czesław Gąsiorowski, prezes Lolalnej Grupy Działania pan Daniel Wrzoszczyk, prezesi stowarzyszeń i kół wiejskich, dyrektorzy szkół, sponsorzy oraz   wielu innych znamienitych gości.

          Dzieci- uczniowie klas 0- 3 przedstawiły inscenizację pt. „Wesele”, przygotowaną przez panie: Ilonę Preiss i Elżbietę Słomiany. Dzieci ubrane w stroje , jakie dawniej noszono opowiadały, jak wyglądało wiejskie wesele .Były drużki, starostowie i  goście  Całość przeplatana była  ludowymi piosenkami przy akompaniamencie pana Tadeusza Sudera. Młoda para: Karolinka Sekuła z klasy 0 i Adaś Jończyk z klasy III wspaniale zagrali swoje role, za co zostali nagrodzeni brawami publiczności. Cepiny rozpoczęli uczniowie klasy II Kuba Lempart i Julka Barcik a zakończyli pracownicy i sympatycy szkoły, ubrani w stroje skawińskie i krakowskie. Do cepin przygrywał zespół WINNER, który zgodził się umilić całą imprezę muzyką, wspierając naszą placówkę jako sponsor imprezy.  Na koniec goście weselni odtańczyli krakowiaka  i w jego  rytmie zeszli ze sceny. Piękny występ nagrodzono gromkimi brawami.

          Następnie odbyło się podsumowanie festiwalu smaków, gdzie zaproszeni do udziału w festiwalu  uczestnicy wsi nadwiślańskich i sąsiadujących: Koło Gospodyń Wiejskich z  Facimiecha, Sosnowic, „Kumoszki” z Paszkówki,  Stowarzyszenie Nasz dom nasze Wielkie Drogi, Stowarzyszenie Między Wisłą a Skawinką z Kopanki, Stowarzyszenie Rękodzielników Zator Artyści Doliny Karpia ART.-DOK z Brzeźnicy, Koło Robótek Ręcznych Razemkowo oraz Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i  Artystycznego „ Lud- Art” przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie otrzymali zasłużone nagrody i dyplomy.

          Zgromadzeni goście i mieszkańcy mogli podziwiać i degustować arcydzieła  sztuki kulinarnej, rękodzieło, piękne stroje ludowe. Każda z miejscowości zaprezentowała smaki charakterystyczne dla swojego regionu. Było pieczone prosię, przygotowane przez organizatorów imprezy, sery, bunce, ciasto drożdżowe i wykwintne, pierożki z nadzieniem, smakowite jeżyki z koreczkami, nalewka wiśniowa chleb ze smalcem ze skwarkami, zasmażana kapusta i wiele innych smakołyków.  Dla gości z programem artystycznym wystąpiły: Stowarzyszenie Nasz dom nasze Wielkie Drogi oraz zespół „Tańczące Kumoszki” z Paszkówki.

                      Cała impreza była dużym przedsięwzięciem, które nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc i zaangażowanie sołtysa p. Franciszka  Czekaja, prezesa p. Małgorzaty Gas oraz członków Stowarzyszenia Altruistów z Pozowic szczególnie : p. Ireny i Tomasza Hanusiaków, p.  Piotra  Gasa, nauczycieli, przewodniczącej Rady Rodziców pani Celiny Lempart,  pani Anny Wawro, Agnieszki Pyki oraz wielu chętnych do pomocy rodziców a także sponsorów:

          U M i G Skawina, Muzeum Regionalnemu, Firmie Hurtex, Granat, Drogerii Kosmyk, Bankowi PKO S.A, sołtysowi p. F. Czekajowi, Spółdzielni Rola Piekarnia Krzęcin p. Włodzimierzowi Pobożniakowi, Radzie  Rodziców oraz prywatnym sponsorom./ JP/

          OCZEPINY

          1. Przepraszam was goście proszę się nie gniewać
            Choć nie umiem bardzo, ale chcę zaśpiewać.
          2. Róbcie miejsce goście Pan Burmistrz was prosi
            Bo mu się w kieszeni stóweczka podnosi.
          3. A drugi nasz Burmistrz niczym nie odstaje
            I z kieszeni prawej dwa tysiączki daje.
          4. Zagrajmy muzyczko w cztery świata strony
            Sołtysa naszego stać dziś na miliony.
          5. Zapłać Zenku zapłać choć jedną stóweczkę
            Prezes Ci odda, bo to na szkołeczkę.
          6. Stowarzyszeń kilka dzisiaj tu przybyło
            Zagraj im muzyczko żeby było miło.
          7. Wszystkie gospodynie w kołach się sprawdzają
            A ludzie dziękują i je zachwalają.
          8. Zagraj mi muzyczko walczyka wolnego
            a nasi sołtysi zatańczą do niego.
          9. Widzę na tej Sali, że Radni przybyli
            Więc naszej szkołeczce są bardzo przychylni.
          10. Piękna szkoła nasza odremontowana
            I kadra wspaniała, paczka bardzo zgrana.
          11. Dziękuję sponsorom razem i osobno
            Żeście nasz festiwal ręką wsparli hojną.
          12. I nasi rodzice bardzo nas wspierali
            I prosiaka nam dziś nie pożałowali.
          13. Zagraj im muzyko zagraj coś pod nogę
            Za wspieranie szkoły Bóg zapłać na drogę.
          14. A Wam wszystkim gościom coś Cię tu zjechali
            Dziękuję serdecznie za trud okazany.
          15. A niech księża za nas szepną coś do Boga
            Żeby praca w szkole była bardzo błoga.
          16. Dziękuję muzyce co nam darmo grała
            Żeby się muzyka do nieba dostała.
          17. Nie do tego nieba, co są wszyscy święci
            Lecz do tego nieba, gdzie się bimber kręci.

          /przyśpiewki w wykonaniu pani Anny Wawro, pana Piotra Nędzy i pani Agnieszki Pyki/

           

          UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI 95 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

           

                      13 listopada w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość- akademia z okazji Święta Niepodległości W tym dniu wszyscy uczniowie założyli obowiązkowy strój galowy.

                     Uczniowie klasy I, II i III  pod kierunkiem nauczycielki Haliny Okarmus przygotowali apel z okazji Święta Niepodległości. Część artystyczną poprzedziło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Potem uczennice Julia Barcik z klasy II i Martyna Stopa z klasy III  przedstawiły na przemian historię naszego kraju. Przypomniały o czasach gdy Polska straciła niepodległość i na 123 lata zniknęła z mapy świata. Uczniowie recytowali wiersze na cześć Ojczyzny i śpiewali pieśni żołnierskie takie jak: „Przybyli ulani”, „Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Legiony”.  Uczniowie klasy II; Jakub Lempart i Tomasz Rzeszótko opowiedzieli o sławnych Polakach , którzy przyczynili się do utrwalenia polskości za pomocą  pióra , muzyki i malarstwa.

                        Dla wszystkich uczniów naszej szkoły była to prawdziwa lekcja historii. /HO/

          MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

                       6 grudnia 2013 roku uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami  wyjechali  do Krakowa do Teatru Współczesnego.

          Spektakl „Cudowna Lampa Alladyna” przedstawił dzieciom niezwykły świat,  przybliżył kulturę Dalekiego Wschodu i panujące tam kiedyś zwyczaje i obrzędy. Przyjaźń Alladyna i ducha z zaczarowanej lampy może stać się dla dzieci wzorem do naśladowania w realnym świecie.

                       Spektakl był przygotowaniem dzieci na przyjście Mikołaja, który złożył dzieciom wizytę w finale przedstawienia. Wprowadził dzieci w świąteczny nastrój, opowiadając historie związane z tradycja  Bożego Narodzenia, a to wszystko przy specjalnych efektach: padającym śniegu, 3D, w towarzystwie pomocników. Dodatkową atrakcją były wyczekiwane upominki wręczone dzieciom przez Świętego Mikołaja.

                        Upominki były możliwe dzięki naszym sponsorom BAHLSEN SWEET Sp.z.o.o. oraz PKO Bank Polski

          SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

          Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serce mają. Źli ludzie, wierzaj mi,
          ci nigdy nie śpiewają…

                                                                                                                                           Goethe

                      Mimo, że minął już okres Bożego Narodzenia, ciągle żywym w polskiej tradycji jest zwyczaj śpiewania kolęd i pastorałek. W poniedziałek 13.01.2013 Szkoła Podstawowa
          w Pozowicach wypełniła się śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów oraz oddziału przedszkolnego. Kilkanaście wykonanych kolęd cieszyło serca zebranych w świetlicy szkolnej gości, nauczycieli oraz pracowników administracji. Prezentowane kolędy zostały wykonane
          w dwóch kategoriach: klasowych i zespołów indywidualnych. Wśród śpiewanych kolęd, jedna kolęda została wykonana przez Julię Barcik w języku łacińskim. Jury konkursu w składzie:
          p. Katarzyna Okarmus, p.  Agnieszka Pyka, p. Katarzyna Kozłowska, dk. Sebastian Kozyra jednogłośnie wybrało laureatów konkursu. Na zakończenie konkursu zostali przedstawieni wydelegowani uczestnicy gminnego konkursu kolęd i pastorałek, który odbędzie się 16.01.2014 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie.

          Uczestnicy konkursu:

          • Oddział przedszkolny
          • Klasa I
          • Klasa II
          • Klasa III
          • Martyna Stopa, Wiktoria Zemła
          • Tomasz Rzeszótko
          • Julia Barcik
          • Ania Dziobek i Natalia Tąta
          • Zosia Okarmus, Emilia Adamka-Kmiecik
          • Justyna Piszczek, Natalia Cichórz
          • Karolina Sekuła

           

                                                                 

          Jasełka

           

                

          W dniu 16.01.2014 r. o godz. 16.00 w Domu Ludowym w pięknie udekorowanej sali zebrali się  mieszkańcy Pozowic, nauczyciele naszej szkoły, uczniowie i ich rodzice by oglądnąć przygotowane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły jasełka. Wśród zaproszonych gości obecni byli zastępca Burmistrza MiG Skawina pan Paweł Kolasa, sołtys pan Franciszek Czekaj, ksiądz proboszcz Józef Szydłowski.

           W role aktorów pod kierunkiem pani Ilony Preiss oraz Ireny Gruszeczki wcieliły się dzieci z klas: „0” i „I” , które  na czas trwania przedstawienia, uwagę zebranych skupiali na sobie. A było na co popatrzeć… Jasełkowa żywa szopka miała tradycyjną obsadę. Była Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie, pastuszkowie i cała reszta świty. Wspaniale dobrane stroje, muzyka i treści, wiernie oddawały wydarzenia z Betlejem. Zawarte w programie treści religijne i śpiewane przez dzieci  kolędy wytworzyły niepowtarzalną atmosferę

          Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię narodzin Jezusa. Całość przedstawienia, pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.

          Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie podobało się przybyłym gościom, którzy byli pełni podziwu dla umiejętności aktorskich najmłodszych uczniów naszej szkoły. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.

           Uczniowie klas: „II” i „III” zaśpiewali kolędy i pastorałki, które zaprezentowali w tym samym dniu na konkursie pt. „Zapominanie Kolędy i pastorałki” w Szkole Podstawowej  nr 2 w Skawinie. Uczniowie klasy „O” zaśpiewali piosenki z repertuaru zespołu „ARKA”: „Święty”, „Okulary wiary”.

          Na zakończenie ksiądz dk.Sebastian Kozyra, udzielił wszystkim błogosławieństwa po czym  zebrani  rozeszli się do domów.

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          Kolejną imprezą, która zgromadziła zaproszonych gości na Sali Domu Ludowego w Pozowicach była uroczystość Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się dnia 23. Stycznia 2014 roku.

                      Zaproszeni goście licznie zjawili się w Domu Ludowym o godzinie 16.00 by wziąć udział w obchodach tego święta.

          Dzień Babci i Dziadka to szczególna okazja, na której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków.

                      Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, która ciepło przywitała Wszystkich zebranych składając serdeczne życzenia. Następnie dwie uczennice z klasy drugiej: Ania i Natalka, zaśpiewały kolędę „Był Pastuszek Bosy”, za którą otrzymały wyróżnienie w gminnym konkursie kolęd i pastorałek, który się odbył w Skawinie.

                      Prawdziwym „rarytasem” okazało się przedstawienie pt. „Kopciuszek” , w którym w rolę aktorów wcielili się uczniowie z klas od 1 do 3.  Zarówno ich „profesjonalna” gra aktorska przeplatana też odrobiną humoru i śmiechu, jak i śpiew i tańce a ponadto bardzo realistyczne stroje i odpowiednio udekorowana scena sprawiły, że Wszyscy zebrani a szczególnie najważniejsi nasi goście bawili się dobrze a swoje zadowolenie wyrazili naprawdę gromkimi oklaskami.

                      Następnie do dziadków „przemówili” również najmłodsi- z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem Pani Ilony Preiss, którzy z przejęciem  recytowali piękne wiersze i piosenki a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

          Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. W tym czasie wszystkie wnuczęta obdarowywały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie- piękne serca z życzeniami. Impreza udała się. Babcie i dziadkowie miło i radośnie spędzili czas. Nad całością imprezy czuwała inicjatorka i główny reżyser „Kopciuszka” pani Elżbieta Słomiany. Piękną dekorację do przedstawienia wykonano z [omoą pani Haliny Okarmus i pana Andrzeja Barcika./ES/

          WYJAZD NA WAWEL

          Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Pozowicach, podczas tegorocznych ferii zimowych w ramach organizacji zajęć świetlicowych, udali się na wycieczkę śladem młodego studenta Karola Wojtyły. Wyjazd odbył się 14.02.2014 r. Dzięki uprzejmości ks. Prałata Zdzisława Sochackiego, Proboszcza Parafii Archikatedralnej, nasi uczniowie mogli zwiedzać Katedrę Wawelską, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą. Przed wejściem do Katedry Wawelskiej, dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Na Wzgórzu Wawelskim zostaliśmy zapoznani z historią tego miejsca. Główną atrakcją podczas zwiedzania Katedry Wawelskiej było wejście na Dzwon Zygmunta oraz podziwianie panoramy Krakowa. Równie atrakcyjne było zwiedzanie Grobów Królewskich,  oraz muzeum Archidiecezjalnego im. Jana Pawła II, w którym znajdują się między innymi szaty Kardynała Karola Wojtyły oraz racjonał biskupów krakowskich wykonany przez św. Jadwigę Króla Polski.  Po zakończeniu zwiedzania dzieci spotkały się z ks. Infułatem Januszem Bielańskim, emerytowanym proboszczem parafii Katedralnej. Następnie wszyscy udali się do budynku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej,  którego alumnem był Karol Wojtyła. W seminarium zwiedzili kaplicę oraz bibliotekę seminaryjną, a w refektarzu dzieci zjadły drugie śniadanie. Po posiłku przeszli na ul. Kanoniczą do domu Karola Wojtyły. Tam jeszcze przed zwiedzaniem spotkali się z ks. biskupem Janem Szkodoniem, który opowiedział o swoim spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem. Na zakończenie spotkania Biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa i rozdał pamiątkowe obrazki.  Zmęczeni ale zadowoleni wszyscy wraz z opiekunami: panią Iloną Preiss, Haliną Okarmus oraz księdzem dk. Sebastianem Kozyrą wrócili do domu.

          ZABAWA WALENTYNKOWA

          Kolejną atrakcją w czasie ferii był zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców w sobotę 15 lutego 2014 roku w Domu Ludowym w Pozowicach bal karnawałowy dla uczniów naszej szkoły oraz dzieci ze środowiska.

          W balu uczestniczyli uczniowie klas 0-3 w Pozowicach. Dom Ludowy tego dnia za sprawą wyjątkowych dekoracji zmienił się w prawdziwą salę balową, wystrojoną licznymi balonami oraz  innymi ozdobami.

          Uczniowie młodszych klas przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów, prezentowanych przez DJ, wszyscy bawili się doskonale. Tańce, pląsy, zabawy i konkursy prowadziła Pani Ilona Preiss wraz z księdzem Sebastianem i Klaunem, który dbał o dobra zabawę, ciągle proponował nowe tańce i układy taneczne, angażował do zabawy wszystkie dzieci a szczególnie te nieśmiałe.

          Dzieci uczestniczące w konkursach mogły wygrać drobne upominki, które ufundowała Rada Rodziców.

          W programie imprezy znalazły się następujące konkursy:

          1.Szukanie cukierków schowanych na sali balowej – wygrało to dziecko, które znalazło najwięcej cukierków.

          2.Taniec parami z balonami – wygrała ta para, której udało się najdłużej utrzymać balon brzuchem.

          3.„Wskocz do kółka” – wygrało to dziecko, które wykazało się sprytem i za każdym razem, kiedy zmniejszała się ilość kółek na sali, zawsze wypatrzyło i wskoczyło do wolnego kółka gdy milkła muzyka.

          4.Taniec na gazecie parami – wygrała ta para, która potrafiła zatańczyć, nie dotykając podłogi na coraz to mniejszym kawałku gazety.

          5.Kto szybciej zje cukierka zawieszonego na nitce bez użycia rąk.

          6. „Mieszkanie do wynajęcia” – wygrało to dziecko, które wykazało się sprytem, dobrym refleksem i za każdym razem, kiedy zmniejszała się ilość krzeseł, zawsze usiadło na wolnym krześle gdy milkła muzyka.

          Konkursy miały wielkie powodzenie nie tylko u dzieci, nawet rodzice chętnie uczestniczyli w konkursie  „Wskocz do kółka”, które zostało im zaproponowane podczas przerwy w zabawie dla dzieci, które w tym czasie posiliły się tym co przygotowali dla nich rodzice. Konkurs dla dorosłych wygrała pani Agata Starowicz ex aequo z panią Iloną  Preiss, które jednocześnie wskoczyły do kółka ku uciesze wszystkich dzieci.

          W trakcie zabawy dzieci mogły wybrać sobie  makijaż twarzy, który wykonywała pani wizażystka na specjalne zaproszenie rodziców. Największym powodzeniem cieszył się makijaż: motylek i kotek.

          Zabawa karnawałowa była udana. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok, ale już nie możemy się doczekać kolejnego balu.

           

          Wycieczka uczniów klas I- III do Skawiny

           

          W dniu 14.03.2014 r klasy od I-III pojechały na wycieczkę do Skawiny w ramach realizacji projektu: „Skawina moje miasto”. Opiekunami wycieczki były Ilona Preiss oraz Elżbieta Słomiany. Dzieci wyjechały ze szkoły o godzinie 9.30 zamówionym wcześniej busem a w Skawinie były o godzinie 9.00.

          Kierowca busa wysadził nas na parkingu straży pożarnej w Skawinie, skąd rozpoczęliśmy naszą wycieczkę.

          Zwiedzanie najpiękniejszych miejsc w Skawinie rozpoczęliśmy od Ratusza i legendy o „Skawińskim palcu”.  Dzieci wysłuchały legendy na rynku skawińskim w miejscu, gdzie dawniej był plac targowy i odbywały się tutaj cotygodniowe czwartkowe targi. Tradycja ta jest  kultywowana do dnia dzisiejszego ale w innej części miasta.

          Po wysłuchaniu legendy i obejrzeniu Ratusza z zewnątrz weszliśmy do środka aby obejrzeć budynek od wewnątrz.

          W Ratuszu powitała nas pani sekretarz Ewa Strzałka, która zaprowadziła nas do najważniejszego miejsca w Ratuszu. Była to sala konferencyjna, gdzie odbywają ważne spotkania władz  w Skawinie i gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące Skawiny i całej gminy. Pani sekretarz  zwróciła uwagę dzieci na symbole miasta , które znajdowały się w gablotach w tej Sali a także na obrazy wiszące na ścianach, które przedstawiały postać króla Kazimierza Wielkiego, który nadał Skawinie status miasta. Dzieci miały również okazje zabłysnąć wiedzą na temat Skawiny, którą otrzymały w toku zajęć przygotowujących ich do tej wycieczki.

          Następnie poszliśmy zwiedzać Kościół Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, gdzie dzieci przypomniały sobie krótką historię tego kościoła, podziwiały wnętrze kościoła ufundowanego przez Króla Kazimierza Wielkiego, który był zniszczony w kilku pożarach i odbudowany ostatecznie w 1826 r.

          Po zwiedzeniu Kościoła parafialnego udaliśmy się w kierunku Synagogi znajdującej się na rogu ulicy Babetty i Kazimierza Wielkiego. To najstarsza krakowska synagoga powstała prawdopodobnie wkrótce po przymusowym exodusie krakowskich Żydów na Kazimierz (dekret króla Jana Olbrachta z 1495 roku). Pierwotny ceglano-kamienny budynek, dostawiony od strony wschodniej do murów obronnych, spłonął w roku 1557. Dzięki pozwoleniu króla Zygmunta Augusta gmina mogła niebawem odbudować świątynię.

          Na przestrzeni stuleci Stara Synagoga, główna bóżnica kazimierskich Żydów, była areną ważnych dla historii Polski wydarzeń. To tu Tadeusz Kościuszko wzywał Żydów do udziału w Insurekcji 1794 roku, a rabin  nawoływał do wsparcia dążeń niepodległościowych w czasie Wiosny Ludów 1848 roku. Tu wreszcie witano prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego podczas jego wizyty w Krakowie (1927 r., zdjęcia z tej uroczystości można obejrzeć na wystawie wewnątrz bóżnicy).

          Następnym obiektem naszego zwiedzania był  Pałacyk „Sokół” położonego w Parku Miejskim, w jednym najładniejszych miejsc Skawiny. Pałacyk „Sokół” powstał na miejscu zamku warownego, wzniesionego prawdopodobnie  przez  Króla Kazimierza Wielkiego albo tuż po jego śmierci.

          Po wspólnym spacerze po parku dzieci dostały czas wolny i mogły go spędzić korzystając z różnych atrakcji sportowych takich jak wspinaczka po linach, jazda na linie itp.

                   Wycieczkę zakończyliśmy o godzinie 11.40 na parkingu przy basenie „Camena” w Skawinie, gdzie czekał na nas umówiony bus i wróciliśmy zadowoleni  na obiad do szkoły.

          To był naprawdę udany dzień, pogoda nam dopisała, zwiedziliśmy wszystkie zaplanowane obiekty i zostało nam jeszcze czasu na swobodną zabawę w parku. Wspólnie z dziećmi stwierdziliśmy, że powinniśmy zorganizować jeszcze nie jedna taką wycieczkę, która pozwoli nam poznać zabytki i najpiękniejsze miejsca  znajdujące się w gminie Skawina./IP/

          GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          Szkoła Podstawowa w Pozowicach juz po raz VII gościła uczestników Gminnego Konkursu Ortograficznego. Koordynatorami konkursu była p. Irena Gruszeczka i Halina Okarmus. W dniu 26 marca uczniowie klas II i III mieli możliwość  wykazać się  znajomością zasad ortografii i umiejętnościami poprawnej pisowni. W konkursie uczestniczyli uczniowie z 11 szkól naszej gminy. Przybyłych uczniów  wraz  nauczycielami i opiekunami powitała dyrektor szkoły  Jadwiga Pierzchała i życzyła sukcesów w rywalizacji o tytuł Super Mistrza Ortografii 2014. Po 45 minutowych zmaganiach komisja wyłoniła najlepszych spośród 22 uczestników.

          Tytuł mistrza ortografii w kategorii klas II otrzymała Julia Barcik ze Szkoły Podstawowej w Pozowicach, wyróżnienie I stopnia otrzymał Tomasz Dubiel ze Szkoly Podstawowej nr 1 a wyróżnienie II stopnia otrzymał Marcel Turaj ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach.

          W kategorii klas III zwyciężył Jakub Kajfasz ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, Kinga Zielińska, uczennica Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Krzęcinie zdobyła wyróżnienie II stopnia i Marcin Strugalski, uczeń Szkoły Podstawowej nr.2 w Skawinie otrzymał wyróżnienie II stopnia.

          W VIII edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego nikt z uczestników nie uzyskał tytułu Super Mistrza Ortografii.

          Dzięki ofiarności sponsorów i Rady Rodziców każdy uczestnik otrzymał upominek. Cala impreza ubarwiona została występami małych "aktorów "ze  Szkoły Podstawowej w Pozowicach, którzy zaprezentowali inscenizację  "Kopciuszka" oraz słodkim poczęstunkiem dla dzieci i opiekunów. Zorganizowanie konkursu było możliwe dzięki sponsorom: Radzie  Rodziców, Sebastianowi i Kindze Adamskim- Kmiecik, BZ WBK oddział Kraków i oddział Wadowice, Mariner Skawina, Cukiernia Zając Skawina, Ochrona Pracy w Wadowicach./HO/

           

          DZIEŃ ZIEMI

                                           

            „Niech skacze pasikonik,

                                                                          niech świerszczyk w trawie dzwoni...

                                                                          Dla nich kwitnie łąka, dla nich rośnie las.  Ja i ty – żyję tylko raz...”

                                                                                         M. Buczkówna „Tylko raz”, fragm.

           

                   Celem zajęć zorganizowanych w tym dniu  w naszej szkole było uświadomienie jakie niebezpieczeństwa  grożą  środowisku naturalnemu ze strony człowieka, rozwijanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi oraz kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą,

          Zajęcia rozpoczęliśmy witając naszych uczniów „ Iskierką przyjaźni”, gdzie następnie każdy uczestnik otrzymał zielony listek na dowód tego, że zgadza się być „Przyjacielem  Przyrody”.

                      W pierwszej części wszyscy mogli "rozwijać się intelektualnie” uczestnicząc w rozwiązywaniu  krzyżówek, quizów o treści ekologicznej. Każdy też mógł  swobodnie się wypowiedzieć na temat: Dlaczego nasza Ziemia jest ważna po wysłuchaniu pięknego wiersza pt „Nasza Ziemia”.

          Tą cześć zajęć zakończyliśmy śpiewem- gdzie nasi najmłodsi uczestnicy zaprezentowali nam piosenkę „Śmieciu precz”.

          Następnie cała nasza szkoła żwawo ruszyła do „oprzątania”  sporego obszaru wokół naszej szkoły.

                      Po powrocie wszyscy przenieśliśmy się do świetlicy Domu Ludowego, gdzie zaczęły się rozgrywki „ekologiczne”:

          1. Rzut puszką do kartonowego pudła
          2. Kopanie puszki slalomem
          3. Kręgle z butelek po wodzie mineralnej.

                      Podsumowaniem zajęć a zarazem odprężeniem była ciekawa prezentacja multimedialna oraz prace plastyczne na poznany temat./ES/

           

           

          APEL Z OKAZJI KANONIZACJI JANA PAWŁA II

          Szkoła Podstawowa w Pozowicach żyje na bieżąco wydarzeniami związanymi
          z świętami i rocznicami Państwa Polskiego oraz Kościoła Powszechnego. Tym razem dnia
          30 kwietnia br. Uczniowie wraz z Dyrekcją, Radą Pedagogiczną i Pracownikami Szkoły zgromadzili się by uczcić naszego wielkiego Rodaka Jana Pawła II, który 27 kwietnia br.
          wraz z Janem XXIII został kanonizowany na Placu Świętego Piotra przez Ojca Świętego Franciszka. Uczniowie wraz Diakonem Sebastianem przygotowali specjalny występ artystyczny, który został ubogacony prezentacją multimedialną o życiu św. Jana Pawła II.
          Na koniec apelu uczniowie przedszkola wykonali ulubioną pieśń papieża „Barka”.
          Dzieci z radością odpowiedziały na propozycję wykonania apelu, co świadczy o tym, że postać św. Jana Pawła II dla młodego pokolenia nie jest odległa ale dalej pozostaje żywa w serca młodych ludzi, którzy przecież nie mieli tego szczęścia spotkać się z nim twarzą w twarz./SK/

           

           

          APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          „Dniu Trzeci Maja , dniu nam święty ,
          Hołd ci należy nieść , choć dziś narodu cel wytknięty ,
          Pamięci twojej cześć ! (…)


          Święto przeszłości – świętem dla nas ,
          Bo nas nie spodli wróg .
          Czcić je będziemy po wieczny czas , tak nam dopomóż Bóg ! „

           

          „ Dniu Trzeci Maja „ W. Dalewska .

           

           

          5 maja 2014 uczniowie klasy II oraz III przygotowali program artystyczny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wszyscy odśpiewali hymn Polski oraz pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Podczas apelu podano najważniejsze informacje - kiedy podpisano konstytucję, dlaczego, w jakich okolicznościach oraz kto był jej twórcą. Wyjaśniono również hasła: wolność, którą uczniowie zdefiniowali jako „swobodę, niezależność, możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą”, naród jako „nasi przodkowie, twórcy Konstytucji 3 Maja” oraz ojczyzna – „Ojczyzna moja, to ta ziemia droga. Gdziem ujrzał słońce i godziem poznał Boga”.

          Na samym końcu uczennice klasy III, wyrecytowały wiersze patriotyczne m.in.: Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”, Antoniego Słonimskiego „Polska”, Michała Areta „Trzeci Maj”. Apel zakończyła przewodnicząca samorządu uczniowskiego, zachęcając nas do chwili refleksji, zwracając uwagę nad tym jak ważna jest nasza przeszłość, która wpływa na kształtowanie naszej przyszłości./NCH/

           

           

          ŻYWA LEKCJA PRZYRODY- OWADY

           

          W DNIU 13 MAJA 2014r W NASZEJ SZKOLE ODBYŁA SIĘ ŻYWA LEKCJA PRZYRODY. DZIECI KLAS 0-3 MIAŁY MOŻLIWOŚĆ WYSŁUCHANIA PRELEKCJI NA TEMAT RÓŻNYCH GATUNKÓW OWADÓW.  PROWADZĄCY ZAPREZENTOWALI DZIECIOM MOTYLE, PATYCZAKI, LARWY OWADÓW, ĆMY I INNE. DZIECI ZDOBYŁY WIELE INFORMACJI NA TEMAT SPOSOBU ŻYCIA OWADÓW, ICH ZWYCZAJÓW, UMIEJĘTNOŚCI ZDOBYWANIA POKARMU, A TAKŻE RADZENIA SOBIE W ŚWIECIE PRZYRODY.

           

          PAPIESKIE PUZZLE

          22 maja 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach jubileuszu 650 lecia lokacji Skawiny. O godz.. 10.00 na płycie rynku zebrali się uczniowie klas III z 14 szkół naszej gminy. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie wcielił się w postać króla Kazimierza Wielkiego i w towarzystwie Babetty i pazia w strojach z epoki powitał wszystkich zebranych.

          Imprezę rozpoczął quiz, w którym uczniowie wykazali się znajomością legend skawińskich.

          Głównym wydarzeniem imprezy był konkurs w układaniu puzzli. W konkursie tym drużyna naszej szkoły czyli Martyna Stopa oraz Wiktoria Zemła zdobyły pierwsze miejsce. Postać Kazimierza III Wielkiego  wraz z małżonką Elżbietą składającą się ze 160 elementów, ułożyły w ciągu 9 minut, był to najlepszy czas. /HO/

          Gratulujemy sukcesu!

           

          SPOTKANIE Z PRZWODNIKIEM GÓRSKIM- p. NARCYZEM MAŚLANKĄ-

           

               30 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie wszystkich uczniów z Przewodnikiem Górskim Panem Narcyzem Maślanką. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość uzyskania wiedzy na temat „sekretów gór polskich”. Mogli również oglądać dawne i współczesne przewodniki po Beskidzie Małym. Przy okazji spotkania uczniowie klasy II i III  wykazali się swoimi umiejętnościami czytania mapy i wyznaczania kierunków geograficznych. Uczniowie klasy III mieli za  zadanie odszukać Pozowice  przez ,które jak powiedział Pan Maślanka prowadzą szlaki rowerowe do Czernichowa i dalej do Kamienia. Najmłodsi uczestnicy spotkania mogli obejrzeć ilustracje schronisk  do których najczęściej nasz zaproszony gość zaprowadzał miłośników pieszych wycieczek.. W przyjaznej atmosferze upłynął czas spotkania

               Pan Maślanka w formie humorystycznej zapoznał uczniów naszej szkoły z Regulaminem Turystyki Górskiej. Podkreślił, że najważniejsza jest rozwaga i zdrowy rozsądek oraz to , że na szlak zawsze wyruszamy z przewodnikiem będąc w grupie.

              Opowiedział o historii Skawińskiego Kola PTTK i zachęcał uczniów naszej szkoły do aktywnego spędzania czasu wolnego.

               Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał sentencję literacką na temat polskich gór./HO/

           

          Góry oczyszczają
          i wymagają oczyszczenia
          Góry oczyszczają z egoizmu i samolubstwa,
          z zarozumialstwa i pychy.
          Góry stanowią wspaniały teren zdobywania
          wierności w szukaniu.
          Góry uczą szukania, uczą cierpliwości.
          Oczyszczają z egoizmu gdy trzeba się dzielić
          kawałkiem chleba, czy kostką cukru, lub gdy trzeba rezygnować
          z własnych planów, by ratować drugiego
          często nieznanego człowieka.
          Człowiekiem gór nie jest ten, który umie i lubi
          chodzić o górach, ale ten, który górami
          potrafi żyć w dolinach.
          Gdy człowiek czuje się jak karzeł wobec ogromu gór
          i gdy poznając samego siebie, swoje wnętrze, swoje możliwości,
          swoją niewystarczalność,
          zdobywa krok za krokiem jedną z najcenniejszych
          cech ludzkich - pokorę,
          która zdobyta w górach, potem owocuje w dolinach.
          Właśnie wtedy kiedy na pytanie:
          po co chodzisz po górach?
          jesteś zakłopotany i nie wiesz, co odpowiedzieć,
          to właśnie wtedy dajesz dowód,
          że szukasz NIEZNANEGO.

           

           

          Spotkanie z mieszkańcami naszej miejscowości.

           

             Od wielu już dni nasi uczniowie są zaangażowani w poznawanie historii i kultury naszej miejscowości.

             Na zaproszenie uczniów i nauczycieli gościliśmy w naszej szkole 2 czerwca szanownych mieszkańców Pozowic, panią Helenę Wyroba i pana Jana Rzeszótko.

            W tym dniu panowała w szkole niezwykła atmosfera. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchaliopowieści pani Heleny o tym jak wyglądało życie codzienne mieszkańców podczas II wojny światowej, kiedy w domach pozostały same kobiety z dziećmi , bo mężczyźni musieli iść na wojnę. Z każdego gospodarstwa Niemcy zabierali na wojnę konie i zboże. Gospodynie ze smutkiem w oczach gotowały dla dzieci zacierkę i żur. Pan Jan mówił nam, że w Pozowicach był wtedy mały sklepik w którym można byli kupić naftę , zapałki, słoninę oraz cukier. Chleb był pieczony w piecu, który był w każdym domu, ale każdy gospodarz sam mielił zboże na żarnach, a chleb był ciemny.

             Uczniowie klasy II zadawali pytania, dotyczące życia dzieci w Pozowicach podczas wojny na , które pan Jan szczegółowo odpowiadał. To właśnie od pana Jana dowiadujemy się , że podczas wojny dzieci z Pozowic chodziły do szkoły boso, zamiast w zeszycie pisały na szarym papierze. Zdarzyło się ,że pewien  chłopiec poszedł do Pierwszej Komunii  do kościoła w Krzęcinie  na bosaka….

             Pani Helena jak nikt inny z tej miejscowości pamięta czasy, gdy usypywano wały wiślane ziemią przywożoną na taczkach. Od Pana Jana dowiedzieliśmy się, że pierwsze domy w Pozowicach były budowane z dala od Wisły, gdyż rzeka często wylewała. Mieszkańcy Pozowic byli bardzo pracowici. Dzieci razem z rodzicami pracowały w polu, pasły bydło, a w chwilach wolnych chłopcy grali szmacianą piłką a dziewczynki bawiły się lalkami uszytymi ze szmatek. Wielką nagrodą   dla dzieci była wyprawa końmi na targ do Skawiny, gdzie sprzedawano zboże, sery, masło.

             Podczas spotkania uczniowie naszej szkoly poznali historię dzwonnicy, dowiedzieli się ,że wówczas nikt z mieszkańców nie miał zegara i dzwon bił w południe na znak, modlitwy.

          Kaplica i kościół powstały znacznie później, ale ciekawostką jest fakt, że od figury która dzis jest przy kościele wiodła droga pod dzwonnicę i dalej przez Wisłę do Wołowic

             Pan Jan Rzeszótko z wielkim ożywieniem opowiadał nam o samodzielnie wykonanych łyżwach z desek i drutu uzyskanego ze starego wiaderka.

            W czasie  srogiej zimy poszedł do szkoły i odmroził nogi, ponieważ miał buty wykonane z gumowego pasa. Opowiadał, że rodzice sami robili buty dla dzieci ze słomy, drewna lub gumy.

          Najmłodsi uczniowie zadawali pani Helenie mnóstwo pytań. Chcieli dowiedzieć się, jakich  piosenek uczono wtedy w szkole i w co najczęściej bawiły się dzieci. Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich było zaśpiewanie  przez panią Helenę jej ulubionej piosenki pt. „Biała Kalina” , natomiast pan Jan Rzeszótko pięknie zaintonował „Przybyli ułani pod okienko. Wszyscy uczniowie serdecznie podziękowali przybyłym gościom za owocne spotkanie./HO/

           

          Wycieczka do Fabryki Cukierków- 3 czerwca

          Dnia 3 czerwca uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami wybrali się na wycieczkę do Krakowa.

          Po zajęciu miejsc w autokarze rozpoczęła się podróż, nikt nie przewidział że będzie ona przebiegała z perypetiami. Otóż okazało się, że trasa do Krakowa była tak zakorkowana, że do wytwórni cukierków "Ciuciu Cukier Artist" przy ulicy Grodzkiej spóźniliśmy się i karmel musiał na nas nieco poczekać. Sprawne dłonie pani, która go wyrabiała nie pozwoliły mu zastygnąć.

          I tak wszystkie dzieci miały okazję wyprodukować własnego lizaka, zobaczyć przy okazji w jaki sposób ręcznie wyrabia się cukierki. Było przy tym wiele śmiechu i zabawy.

          Wykonane słodycze stały się własnością dzieci, które otrzymały również "Certyfikat Młodego Karmelarza" i paczuszkę małych cukierków.

          Następnie autokar zawiózł nas do Cinema City Kraków Plaza, gdzie objadając się popcornem oglądaliśmy nowe perypetie bohaterów opowieści z Krainy Oz. /IG/

           

           

           

           

           

          II Skawiński Przegląd Regionalny- 7 czerwca

                    Uczniowie naszej szkoły brali udział w II Przeglądzie Regionalnym organizowanym pod patronatem Muzeum Regionalnego w Skawinie.

          7 czerwca w  sobotni słoneczny dzień nasi mali aktorzy pojechali ze swoimi wychowawcami aby w pięknych strojach regionalnych zaprezentować swoje talenty na scenie w Hali Widowiskowo- Sportowej, gdzie zaprezentowali fragment inscenizacji pt.”Wiejskie wesele”. Karolina Sekuła i Igor Adamski- Kmiecik wcielili się  w rolę pary młodej. Julia Barcik swoimi przyśpiewkami rozśmieszyła widownię na trybunach a Jakub Lempart  jako  starosta weselny wykorzystał profesjonalnie silę głosu i zaprezentował swój talent. Natalia Tąta i Adam Jończyk zagrali  rodziców panny młodej.

               Na duże uznanie zasługuje chórek składający się z przedszkolaków, którzy już stawiają pierwsze kroki na scenie. To właśnie Zosia Okarmus, Justyna Piszczek, Jakub Sekula i Natalia Cichórz  odważnie zadebiutowali swój występ.  

              Wielkimi brawami widzowie zgromadzeni na trybunach, składający się z rodziców i społeczności z całej gminy nagrodzili naszych małych artystów.  Słowa podziękowania zabrzmiały szczególnie ciepło z ust Dyrektora Muzeum Regionalnego w Skawinie , który  z wielkim uznaniem pochwalił  nasze dzieci za grę aktorską w strojach regionalnych, oprawę muzyczną  na harmonii w wykonaniu pana Tadeusza – Dziadka Jakuba Sekuły, a nauczycielom pogratulował doboru tekstu. /HO/

           

           

          Wyjazd integracyjny uczniów naszej szkoły

          do Zelczyny- 9 czerwca

             9 czerwca klasa II i III uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym w Szkole Podstawowej w Zelczynie. Nasi uczniowie byli mile zaskoczeni życzliwością swoich rówieśników, którzy starali się przekazać naszym uczniom jak najwięcej informacji o nowej szkole.  Bawili się  z nimi w klasie, wymieniali doświadczeniami, rozmawiali o wspólnych znajomych. Panie wychowawczynie przysłuchiwały się rozmowom dotyczącym szkoły. Wiele miłych słów wyrazili nasi uczniowie o szkole w Pozowicach a uczniowie z Zelczyny z radością wypowiadali się o przeżyciach związanych z pobytem w swojej szkole.

             W miłej  atmosferze upłynął czas naszym   uczniom z klasy II i III. Zadowolenie i uśmiech na ustach towarzyszyły im w czasie pożegnania.

            Pani wychowawczyni klasy III z Zelczyny -Elżbieta Czechowicz  opowiedziała naszym uczniom o patronie tamtejszej szkoły, kołach zainteresowań dla uczniów, tradycji i roli samorządu uczniowskiego./HO/

           

          Wycieczka na spektakl "Calineczka"

             9 czerwca uczniowie klasy 0 i I wyjechali do Skawiny na przedstawienie „Calineczka”. Spektakl został przygotowany przez zespół aktorów Katolickiego Teatru Edukacji na podstawie baśni ”Dziecię elfów” H. Ch Andersen. Aktorzy: Marek Jędrzejczyk, Anna Jędrzejczak, Emilia Rutkowska, Ilona Kryszak zadbali, aby dzieci dobrze się bawiły podczas spektaklu. Bogata aranżacja środków scenicznych: charakteryzacja, ciekawe rekwizyty, rozbudowana dekoracja, zaskakujące rozwiązania oprawy świetlnej i muzycznej to atuty prezentowanego przedstawienia./JP/

          „Bo bajki to świat którego nie znamy

          Bo bajki radość nam wielką dają

          Dlatego je dzieci bardzo kochają…”

           

           

           

          Wyjazd uczniów naszej szkoły do Zabierzowa-

          Rogate Ranczo

           

               W  upalny czerwcowy wtorek 10 czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do „Rogatego rancza” w Zabierzowie. Wycieczka dostarczyła naszym uczniom niezapomnianych wrażeń . Były to zabawy nawiązujące do epoki kowbojskich przygód na Dzikim Zachodzie. Nasi najmłodsi turyści mogli wejść do domu szeryfa, łowić sitkiem bryłki złota  z wody, rzucać podkową na odległość. Ale najważniejszy był motyw zabawy – wspinaczki po skarb. Mimo upału chętnych do zabawy  ”poszukiwaczy   przygód” nie brakowało  tym bardziej , że cały czas towarzyszyły im zwierzęta czworonożne i ptaki. Nasi uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek o bażancie królewskim, przepiórkach i kaczkach. Były też kozice  górskie, które nasi uczniowie   mogli sami nakarmić marchewką. Aby zregenerować siły i ochłodzić się zimnym napojem pani przewodnik zaprowadziła nas do drewnianej przystani dyliżansów. Utrudzeni upałem, pełni wrażeń wsiedli do autobusu, gdy nagle okazało się , że Zuzia zapomniała czapki , którą ……pozostawiła przy zagrodzie ze zwierzętami. Dzielny Kuba pocieszał kuzynkę i cała przygoda na Rogatym Ranczo zakończyła się pomyślnie. /HO/

           

           

          DZIEŃ RODZINY- 14 CZERWCA