• Kronika szkolna 2012/2013

        • 3 września 2012 roku uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli nowy rok szkolny

           

                                              SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA - 2012                  

                                          Pod hasłem: "Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę"

           

                                     W ramach zajęć tego dnia przewidziano konkurs plastyczny, i tak zerówkowicze malując udowadniali, iż wiedzą gdzie należy wyrzucać śmieci, natomiast uczniowie klas I-III pokazali, że nie śmiecą l segregują odpady. Dzieci na wspólnych zajęciach bawiły się rozwiązując łamigłówki o tematyce ekologicznej. W wniku burzy mózgów wyłoniły kilka sposobów, jak można zlikwidować dzikie wysypiska śmieci w naszej okolicy. Podsumowaniem zajęć w tym dniu było wyjście na zewnątrz aby pozbierać śmieci w pobliżu szkoły.

           

                                                                                 

          WARSZTATY PLASTYCZNE „Jesienne krajobrazy”

           

          12  września  2012 roku w naszej szkole zorganizowane zostały dla dzieci bezpłatne warsztaty plastyczne pt. „Jesienne krajobrazy”. Warsztaty przeprowadziła pani Małgorzata Pachołek.Dzieci wykorzystując różne materiały tworzyły piękne prace plastyczne świetnie się przy tym bawiąc.

          Wyobraźnia dzieci poszła w ruch! Powstawały płotki, na których siedziały  filcowe koty, z nostalgią na jesienny krajobraz spoglądały wydrążone w dyniach postacie, a to smutne, a to zaskoczone,  a to radosne…  Wszędzie leżały  kolorowe liście a ukazany przez dzieci jesienny krajobraz wprowadzał w nastrój iście bajkowy…

           

           

          Uroczystość peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w naszej parafii

          19 września 2012 roku, parafia p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Facimiechu - Pozowicach przeżywała nawiedzenie wizerunku Jezusa Miłosiernego, relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II. Mszę Świętą rozpoczynającą czas nawiedzenia w parafii celebrował J.E. ks. bp Jan Zając.

          Dzieci naszej szkoły również wzięły udział w obchodach peregrynacji obrazu w kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Facimiechu. Modlitwom dzieci przewodził nasz ksiądz Józef Szydłowski.

           

                                                                 PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA

                         2 października 2012 roku nasi uczniowie wybrali się do kina w Skawinie aby obejrzeć sztukę wystawioną przez Teatr Katolicki zatytułowaną "Przygody Sindbada Żeglarza"

          Dzieci zafascynowane bajkowymi postaciami z apartym tchem przemierzały morskie przestrzenie razem z Sindbadem.

           

           

           

           

           

                                       Dzień Edukacji Narodowej

                                              połączony z pasowaniem pierwszaków i zerówkowiczów

           

           

                    17 października 2012 roku odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz przyjecie do braci szkolnej przedszkolaków. Spotkanie rozpoczęła Msza święta w intencji nauczycieli i pracowników szkoły sprawowana przez ks. Józefa Szydłowskiego. Nastepnie nauczyciele, uczniowie, rodzice i zaproszeni goście przeszli do sali Domu Ludowego, gdzie rozpoczęły się występy małych aktorów w roli smerfów. Smerfy przyjmowała do braci uczniowskiej pięknie ubrana wróżka, uczennica klasy III - Zuzia Blasiak. Bardzo przeęte rolą smerfy, wypełniały kolejne zadania, które miały przybliżyć ich do celu, jakim było włączenie w krąg uczniów Szkoły Podstawowej w Pozowicach.

                     Po odtańczeniu przez dzieci poloneza, odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła ceremonia ślubowania. Pierwszaki przyrzekały być dobrymi kolegami i koleżankami, uczyć się pilnie, sumiennie wypełniać obowiązki, szanować rodziców, nauczycieli oraz wzorową postawą przynosić zaszczyt szkole. Pasowania na uczniów dokonała dyrektor szkoły Jadwiga Pierzchałą za pomocą symbolicznego ołówka i słów: "Przyjmuję Cię w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Pozowicach". Następnie każdy z pierwszaków otrzymał dyplom i upominek, przygotowany przez Radę Rodziców.

                      Podczas uroczystości wręczono: sołtysowi p. Franciszkowi Czekajowi, prezesowi Stowarzyszenia Altruistów z Pozowic p. Małgorzacie Gas, Irenie Hanusiak i Piotrowi Gasowi oraz byłej dyrektor szkoły p. Annie Kawaler - dyplomy "Przyjaciel Dziecka" oraz pamiątkowe smerfiki i związane z porą jesienną - piękne wrzosy. Wrzosami oraz kwiatami obdarowano także byłych pracowników szkoły: p. Zofię Hardek, p. Janinę Wilkosz i p. Władysławę Meres.

                      Piękną akademię i smerfną dekorację przygotowały panie: Agnieszka Peret i Jolanta Świerkosz, a oprawę smakową rodzice uczniów klasy pierwszej.

           

                                                                                                         

           

                                                                                   

           

           

                             Wycieczka do piekarni w Krzęcinie

           

                   Klasa III w pażdzierniku na zajęciach szkolnych rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego pod hasłem "Od ziarenka do bochenka", w związku z tym 31 pażdziernika 2012 roku klasy druga i trzecia z naszej szkoły pojechały do sąsiedniej miejscowości - do Krzęcina aby zobaczyć i zwiedzić tamtejszą piekarnię.

                   Podczas tej wizyty uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wypieka się chleb, który codziennie kupujemy w sklepie. Dzieci obejrzały urządzenia stanowiące wyposażenie piekarni min: urządzenie w którym wyrabia się ciasto na chleb, urządzenie za pomoca którego formuje się bułki kajzerki, poznały zasadę działania pieca piekarskiego. Zapoznały się również z pracą piekarza. W podarunku na zakończenie wizyty otrzymali pyszne, świeże, chrupiące bułeczki.

                         

                                                                   

           

           

           

                                               Akademia z okazji Święta Niepodległości

           

                 8 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Wspomnienie tamtych chwil sprzed wielu lat w postaci faktów historycznych oraz pieśni patriotycznych przygotowała klasa III.

           

           

           

           

                                             PIERWSZY POZOWICKI FESTIWAL SMAKÓW

          17 listopada 2012 roku w Domu Ludowym w Pozowicach odbył się I Pozowicki Festiwal Smaków pt. „Potrawy z mąki”  zorganizowany przez Szkołę Podstawową, Radę Sołecką oraz Stowarzyszenie Altruistów z Pozowic.

          Dzieci- uczniowie klas 0- 3 przedstawiły inscenizację pt. „ Kiszenie kapusty”. Ubrane w stroje, jakie dawniej noszono opowiadały, jak wyglądał wieczór w wiejskiej chacie, jak przygotowywano zapasy na zimę, jaki był szacunek do chleba. Całość przeplatana była  ludowymi piosenkami. Depcząca kapustę Marcysia- Emilka Kunicka śpiewała „Jestem sobie Pozowianka”, a Marta Maciaszczyk, która kreowała rolę kumy, pięknie zaśpiewała „ Na wójtowej roli”. Tomek Rzeszótko – ojciec rodziny doglądał i dysponował, co kto i kiedy ma robić. Chóralnie wszyscy zaśpiewali piosenkę „Jezioro”, której przewodził uczeń klasy III- Bartek Czekaj, a na koniec odtańczyli polkę i w jej rytmie zeszli ze sceny. Piękny występ nagrodzono gromkimi brawami.

          Następnie odbyło się podsumowanie festiwalu smaków, gdzie jego uczestnicy: rodzice uczniów klas: 0, I, II, III, przedstawiciele Stowarzyszenia Altruistów z Pozowic oraz Rady Sołeckiej otrzymali zasłużone nagrody, dyplomy oraz warzechy, które mają im pomóc w przygotowaniu kolejnego festiwalu smaków. Zgromadzeni goście i mieszkańcy mogli podziwiać i degustować arcydzieła  sztuki kulinarnej zaprezentowanej przez uczestników festiwalu. Zresztą wspomnieć trzeba, że Pozowice słynęły w okolicy z dobrych gospodyń i wyśmienitych kucharek.

          Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród w organizowanym przez szkołę konkursie plastycznym pt. „Mikołajek”. Żywa tradycja mikołajowa w regionie spowodowała, że zarówno dzieci, jak i rodzice zaangażowali się w przygotowanie przestrzennych prac plastycznych, które mogły być wykonane z ciasta, masy solnej oraz surowców wtórnych. W konkursie wzięło udział 18 uczniów naszej szkoły. Wręczono 6 nagród w  2 kategoriach wiekowych.

          Nagrody otrzymali:  rodzeństwo Jakub i Karolina Sekuła, Zuzia Badylak oraz rodzeństwo Emilka i Igor  Adamski- Kmiecik, w kategorii I- III: Jakub Lempart, Julia Barcik, Emilka Kunicka. Pozostałe dzieci otrzymały dyplomy i nagrody wyróżnienia.

          Po rozdaniu dyplomów  nastąpiła degustacja przygotowanych potraw. Goście mogli także obejrzeć wystawy i pokazy zorganizowane przez:  Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i  Artystycznego „ Lud- Art” przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Stowarzyszenie Altruistów z Pozowic, Odlewy Artystyczne- p. Seweryna Starowicza oraz Koło Robótek Ręcznych Razemkowo, działające przy TPS w Skawinie. Miłą atmosferę wprowadzał rodzinny zespół muzyczny „Piter”,  w którym grają: Witold Woźniczka, jego syn Piotruś oraz siostry: Jadwiga i Magdalena.

                      Cała impreza była dużym przedsięwzięciem, które nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc i zaangażowanie sołtysa p. Franciszka  Czekaja oraz całej Rady Sołeckiej, szczególnie p. Piotra Nędzy, prezesa p. Małgorzaty Gas oraz członków Stowarzyszenia Altruistów z Pozowic szczególnie : p. Ireny i Tomasza Hanusiaków, p.  Piotra  Gasa,  nauczycieli: p. Ireny Gruszeczki / przygotowanie  przedstawienia/, pań: Haliny Okarmus i Jolanty Świerkosz, Katarzyny Kozłowskiej, Anny Wawro za pomoc przy wykonaniu dekoracji,  rodziców p. Celiny Lempart, Anny Barcik, Marty Stopy a także sponsorów:

          U M i G Skawina, sołtysa p. F.Czekaja, ks. Proboszcza J. Szydłowskiego, Grana Sp.z o.o, Spółdzielni Rola Piekarnia Krzęcin p. Włodzimierza Pobożniaka, Rady Rodziców, Zakładu  Przetwórstwa Mięsnego w Brzeźnicy- p. Cecyli Dąbrowskiej- Kowalówka, Ośrodka Twórczego  i Pracowni Rękodzieła „Pasja”- p. M. Pachołek, Marty i Ryszarda Stopy, Sebastiana Adamskiego– Kmiecik.

           

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 28.11.2012 r

           

                      W naszej szkole także obchodziliśmy święto pluszowego misia. Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902 w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Moris Michton twórca pluszowych zabawek uzyskał zgodę prezydenta USA Theodore Roosevelta, aby swoim pluszowym misiom nadać imię - Teddy.I pod takim imieniem znają go dziś dzieci na całym świecie.

          W dniu 26. listopada dzieci przyszły do szkoły  ze swoimi pluszakami. Pluszaki były różnej wielkości: maleńkie, średnie i te całkiem duże, często większe od naszych dzieci. Były misie szare, bure, brązowe, różowe i nawet żóte.

          Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji swoich misiów, a następnie każde dziecko mówiło swojemu misiowi, jak bardzo go kocha i za co. Potem dzieci wysłuchały wiersza Czesława Janczarskiego pt. „Naprawiamy misia”. W tym niezwykłym dniu było jeszcze mnóstwo atrakcji i niespodzianek: film o Misiu Uszatku, piosenki o misiach, a na zakończenie dzieci wykonywały prace plastyczne; Mój miś”. Wystawa prac dzieci ozdobiła jeden ze szkolnych korytarzy, a efekty ich pracy można oglądać także w naszej galerii fotografii

           

                                   MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

           

           

          Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał MIKOŁAJ. Jest to dobry znak, świadczy o tym, że byliśmy grzeczni i zasłużyliśmy na prezenty.

           Jak wszystkim wiadomo 6 grudnia jest jednym z tych dni, na które wszystkie dzieci czekają najbardziej. Spełniają się wtedy nasze marzenia, a widok świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów daje nam nadzieję, iż my również zostaniemy przez niego obdarowani.

          Tak też było i teraz. Okazało się, że wszyscy uczniowie zasłużyli sobie na prezenty. Najpierw dzieci wykonywały prace plastyczne, przestrzenne przedstawiające świętego Mikołaja. W tym szczególnym dniu po zajęciach lekcyjnych dzieci ubierały świetlicę i szkołę, przygotowując dekoracyjną oprawę do odwiedzin  długo oczekiwanego gościa.

          Oczekiwaniom towarzyszyły piosenki o świętym Mikołaju. Dzieci oglądały bajki i filmy, pałaszując przygotowany przez Radę Rodziców poczęstunek.

          Aż wreszcie dał się słyszeć dzwonek obwieszczający przybycie św. Mikołaja do naszej szkoły. Dzieci radośnie powitały gościa. Emocje sięgały zenitu, kiedy Mikołaj odpytywał dzieci, jak się uczą, czy słuchają rodziców, czy są grzeczne. Na szczęście wszystkie dzieci były grzeczne i otrzymały od Mikołaja prezenty. A co tam nie było??? Słodycze, ciastka, kubki, gry, zabawki i wiele innych ciekawych rzeczy. Nagrodą dla Mikołaja była był uśmiech i radość, która emanowała z oczu zadowolonych dzieci. Święty Mikołaj nie zapomniał również o personelu naszej szkoły.

          Dziękujemy Mikołajowi za prezenty i za to, że o nas nie zapomniał.

          Do zobaczenia w przyszłym roku.

           

          JAŚ I MAŁGOSIA W TEATRZE WSPÓłCZESNYM W KRAKOWIE

                        Wczesnym rankiem 18 grudnia uczniowie naszej szkoły, mimo nie sprzyjającej aury wyjechali na wycieczkę do Krakowa do  Teatru Współczesnego na spektakl pt. "Jaś i Małgosia". Sztuka opowiadała historię o perypetiach zagubionego w lesie rodzeństwa, wystawionego na wiele prób, które wpada w rece Baby Jagi. Barwne kostiumy, bajkowa scenografia, wspaniałe efekty specjalne a nade wszystko aktorzy przenosili młodego widzaw magiczny świat, gdzie dobro zawsze zwycięża zło.

          SPOTKANIA ŚWIĄTECZNE Z WYCHOWAWCAMI

                   21 grudnia w naszej szkole czuć było nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Cała szkoła była pięknie udekorowana ozdobami świątecznymi, pracami, które dzieci wykonywały wspólnie z nauczycielami.

                   W tym dniu w każdej klasie odbyły sie spotkania wigilijne z wychowawcami. Dzieci dzieliły się opłatkiem, składały życzenia wychowawcy a także sobie nawzajem. W szkole słychać było śpiew kolęd i pastorałek, które przygotowywały dzieci do światecznego obiadu. 

                  W szkolnej świetlicy wszystkie dzieci usiadły przy pięknie nakrytym białym obrusem stole. Na stole oprócz stroika świeciła się świeca Caritasu, a w rogu świetlicy stała pięknie przez dzieci ubrana choinka. Obiad rozpoczął się  życzeniami pani dyrektor a także wręczeniem dzieciom drobnych upominków świątecznych. Następnie na stole pojawił się barszcz z uszkami, tradycyjna rybka i kompot ze suszonych jabłek. Potem dzieci częstowały się słodkimi ciasteczkami. Atmosferę umilały płynące z magnetofonu nastrojowe kolędy.

                                                                                               

           

          KOT W BUTACH W NASZEJ SZKOLE

           

                              10 stycznia 2013 roku do naszej szkoły przyjechali aktorzy z teatru "Bajka" z Nowego Sącza. Tym razem przywieźli nam fantastyczne przedstawienie pt: "Kot w butach". Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły koleje sprytnych forteli kota, który nie dość, że miał buty to jeszcze gadał jak człowiek  i postanowił za wszelką cenę uszczęśliwić swojego pana. I jak to przystało na kociego bohatera wszystko mu się znakomicie udało. Janek choć był biedny, został bogatym księciem do tego ożenił się z piękną księżniczką i żył długo i szczęśliwie. A kot, jak to kot wiódł dalej wygodne i dostatnie życie. Na zakończenie tradycyjnie dzieci miały możliwość dotknąć i pobawić się kykiełkami, z czego były bardzo zadowolone.

           

           

           


          JASEŁKA DLA BABĆ, DZIADKÓW I MIESZKAŃCÓW MIEJSCOWOŚCI

           

           

          10 lutego odbyło się w Domu Ludowym w Pozowicach odbyło się  uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po przywitaniu zaproszonych gości przez panią dyrektor Jadwigę Pierzchałę, uczniowie klasy trzeciej pod kierunkiem pani Ireny Gruszeczki zaprezentowali swój program artystyczny.

          Były to wier­sze zwią­zane tema­tycz­nie ze świę­tem babci i dziadka. Wyrazem wdzięczności wobec dziad­ków i babć  były wręczone przez dzieci czerwone róże oraz wykonane z pomocą wychowawców laurki- nenufary. Wielką przyjemność sprawiły babciom i dziadkom drobne upominki wykonane własnoręcznie przez dzieci. 

          Kolejną niespodzianką dla babć i dziadków były przygotowane przez dzieci jasełka.

           Zgodnie z tradycją byli więc Maria i Józef, była szopka bożonarodzeniowa, trzej królowie, pastuszkowie i piękne anioły, które zstąpiły tego dnia na ziemię. W scenerii ubogiej stajenki przybyli ze Wschodu monarchowie powitali nowonarodzone Dziecię Boże, ofiarując mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Całe przedstawienie przeplatane było kolędami. A występ zakończyła ujmująca za serce piosenka o maleńkiej miłości, która śpi w żłobie i zbawia cały świat. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia.

          Mali arty­ści z prze­ję­ciem odtwa­rzali swoje role, oka­zu­jąc w ten spo­sób podziękowanie wobec swo­ich kocha­nych dziad­ków i babć  za ich miłość, odda­nie, cie­pło i opiekę. Piękne stroje i charakteryzacja małych aktorów przyczyniła się do wysokiego poziomu artystycznego, prezentowanych jasełek. Spektakl, zawierający zarówno partie mówione, jak i śpiewane (widzowie mogli usłyszeć znane kolędy), został ciepło przyjęty przez babcie, dziadków, mieszkańców a także zaproszonych gości i nagrodzony gromkimi brawami. Nad całością czuwała pani Agnieszka Peret, która zajęła się przygotowaniem dzieci do występu. Piękną dekorację pomogła przygotować pani Katarzyna Kozłowska wspólnie z wychowawcami klasy II i III.

          Nie zabrakło w tym dniu życzeń od pana  Pawła Kolasy- zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina. Wśród zaproszonych gości obecny był także pan Franciszek Czekaj- sołtys, ksiądz proboszcz Józef Szydłowski, prezes Stowarzyszenia Altruistów z Pozowic- pani Małgorzata Gas oraz mieszkańcy, którzy licznie przybyli na przygotowane przez dzieci przedstawienie.

          O słodką strawę dla ciała  i nakrycie stolików zadbali rodzice naszych przedszkolaków.

           

                                                           BAL KARNAWAŁOWY PRZEBIERAŃCÓW

           

           

          Karnawał to czas zabawy, czas mile wspominany z okresu dzieciństwa , kiedy bawiliśmy się na szkolnych zabawach.

          Tegoroczna  zabawa karnawałowa zorganizowana została 2 lutego 2013 roku z inicjatywy Rady Rodziców. Odbyła się w przepięknie udekorowanej przez  pana Piotra Nędzę sali Domu Ludowego w Pozowicach. W balu  przebierańców mogły uczestniczyć także dzieci nie będące uczniami naszej szkoły.

           Barwny korowód przebierańców pośród laserów, kolorowych świateł i sztucznego dymu, otwierały księżniczki, biedronki, kowboje, wróżki, królowie, koty, czarodzieje i piraci. Dzieci bawiły się wspólnie z wychowawcami  tańcząc
          w kółeczku. Dodatkową atrakcją dla dzieci była zabawa kolorowymi balonami. Skoczna muzyka zachęcała do tańca nawet tych najbardziej wstydliwych uczniów.
          Pląsały urocze wróżki, piękne księżniczki, groźni piraci i panie nauczycielki…

          Szkolną zabawę prowadzili  DJ: Zbigniew Chruszczyk, Robert Kominiak oraz Krzysztof Barcik. Odpowiednie nagłośnienie i profesjonalnie przygotowane na tę okazję nagrania tworzyły niepowtarzalny klimat balu karnawałowego.

          W trakcie balu odbył się konkurs na najładniejszy i najbardziej pomysłowy  strój karnawałowy.

          Zwycięzcą został uczeń klasy I- pirat – Tomasz Rzeszótko a zwyciężczynią  uczennica klasy drugiej Martynka Stopa, która przebrana była za sympatycznego pieska. Zwycięzcy otrzymali piękne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

          Wychowawcy zorganizowali także loterię fantową, gdzie dzieci, biorące udział
          w zabawie  mogły także zdobyć ciekawe nagrody.

          Rada Rodziców zadbała o wyśmienity poczęstunek oraz woreczki ze słodyczami- upominek dla każdego, biorącego udział w balu dziecka.

          Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upływał szybko i nastąpiła chwila zakończenia karnawału. Na osłodę każde dziecko otrzymało niespodziankę- słodycze.

          Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.

           

           

          ODWIEDZINY ŻABKI W NASZEJ SZKOLE


                                                                  19 lutego 2013 roku zawitała w progi naszej szkoły sympatyczna zielona żabka- maskotka z basenu Camena w Skawinie. Żabka została owacyjnie przywitana przez uczniów naszej szkoły. Żabka opowiedziała o tym, jak należy dbać o zdrowie i propagowała wśrod uczniów aktywne formy spędzania wolnego czasu.       Jedną z propozycji jest szeroka oferta basenu Camena, który działa w myśl hasła " pływanie - prorodzinne, prozdrowotne". Centrum Kultury i Sportu ogłosiło także konkurs plastyczny

          pt. "Maskotka basenu Camena w Skawinie".

           

          VI edycja Konkursu Ortograficznego  w Szkole Podstawowej w Pozowicach

          12 marca 2013 roku  w Szkole Podstawowej w Pozowicach odbyła się szósta edycja  Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego. Przygotowaniem i organizacją konkursu zajęła się pani I. Gruszeczka oraz p. H. Okarmus. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie klas II i III ze szkół  naszej gminy. O tym, ze konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem przemawia obecność uczniów aż 10 szkół: SP Wielkie Drogi, SP Rzozów, SP Borek Szlachecki , SP Jaśkowice, SP Krzęcin, SP Polanka Hallera, SP Pozowice, SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4 w Skawinie. Konkurs odbywał się dwuetapowo. I etap przeprowadzany był w poszczególnych szkołach, natomiast II etap odbywał się w szkole w Pozowicach.

          W tym dniu pani dyrektor J. Pierzchała  powitała serdecznie wszystkich przybyłych wraz z opiekunami uczniów i życzyła im sukcesów. Punktualnie o 10 rozpoczęły się gminne eliminacje o tytuł mistrza ortografii. Uczniowie klas II i II wykazywali się przez 45 minut  swoimi umiejętnościami pod opieką p. Ireny Gruszeczki  i  p. Haliny Okarmus. Uczniowie mieli za zadanie napisać tekst dyktanda, rozwiązać rebusy i zagadki ortograficzne oraz uzupełnić wyrazy brakującymi literami . Po zakończonym konkursie drogą losowania powołano komisje, które sprawdziły oddane przez uczestników konkursu prace. Słodki poczęstunek rozładował nagromadzone emocje a czas oczekiwania na wyniki konkursu upłynął dzieciom w miłej atmosferze dzięki zabawom organizowanym przez p. Agnieszkę Peret. Dzieci brały udział w zabawach z Klanzy –„Kareta” i „Dyskoteka”. Kareta to zabawa ćwicząca uwagę i umiejętności słuchowe. Podczas  zabawy  „Kareta” dzieci ćwiczyły uwagę i koncentrację. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy „W Zoo”, „W sklepie elektrycznym” i  „Owoce”. Nowatorstwo tych zabaw dla dzieci polegało na ćwiczeniu orientacji  i reakcji na sygnał.

          W kategorii klas trzecich Super Mistrzem Ortografii została Olga Kowalska ze Szkoły Podstawowej  w Jaśkowicach  a Mistrzem Ortografii został Mateusz Battek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. Wyróżnienie pierwszego stopnia uzyskała Julia Klakla ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie a  wyróżnienie drugiego stopnia Aleksandra Janicka ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie.

           W kategorii klas drugich Mistrzem Ortografii został Marcin Strugalski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie. Wyróżnienie pierwszego stopnia uzyskał Bartłomiej Jasiński ze Szkoły Podstawowej w Rzozowie a  wyróżnienie drugiego stopnia Gabriela Wąsiołek ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach.

          Dyplomy oraz nagrody zasponsorowali:   UMiG w Skawinie, Rada Rodziców SP w Pozowicach, Bahlsen Polska w Skawinie oraz p. Zbigniew Dziobek.

           

          Na kolejną edycje konkursu ortograficznego zapraszamy już za rok.

           

          Konkurs na najpiękniejszą palmę  wielkanocną

           

          Konkurs na najpiękniejszą palmę w wielkanocną został zorganizowany przez Parafię pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Facimiechu- Pozowicach, Sołtysa, Radę Sołecką Facimiech oraz Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Pozowicach. Była to już piąta edycja tego konkursu. W piękne, niedzielne przedpołudnie 24 marca 2013 roku uczestnicy konkursu zebrali się na uroczystej Mszy Świętej.  Ksiądz proboszcz Józef Szydłowski dokonał poświęcenia przyniesionych do kościoła palm . Po procesji z palmami wokół kościoła rozpoczęła się msza, po której  nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

          Komisja w składzie: przewodnicząca: sołtys wsi Facimiech-  pani Danuta Marczyńska, członkowie: przedstawiciel Rady Sołeckiej- pani Elżbieta Stanek, Rady Parafialnej- pani Maria Kozioł oraz dyrektor Szkoły podstawowej- p. Jadwiga Pierzchała dokonała  oceny przyniesionych palm. W sumie oceniono 27 palm. Każda palma była piękna. Były palmy duże i małe, tradycyjne i współczesne, z elementami wykonanymi własnoręcznie i zakupionymi. Wybór był niezwykle trudny. W efekcie przyznano 8 miejsc i 19 wyróżnień. Dzięki sponsorom możliwe było obdarowanie każdej osoby, biorącej udział w konkursie. Nagrodami były: obrazy, obrazki, książki i  słodycze.

          Laureatami  tegorocznego konkursu zostali:

          1. Schola Pozowice
          2. Schola Facimiech
          3. Martynka Pochroń- Facimiech
          4. Hubert Ziarko- Facimiech
          5. Tomasz Rzeszótko i Anna Dziobek- Pozowice
          6. Kacper Bąbel- Facimiech
          7. Patryk Kałwa- Facimiech
          8. Adrian Pałac- Facimiech.

          Gratulujemy sukcesu uczniom naszej szkoły!

           

           

          I Pozowickie Dni Rękodzieła i Twórczości Ludowej- warsztaty

           

          W kwietniu kontynuujemy realizację projektu „Tradycje i obrzędy wielkanocne” zapoczątkowanego już w marcu poprzez zajęcia związane z powyższą tematyką. Odbył się konkurs palm, kiermasz wielkanocny i przyszła pora na warsztaty.

          17. 04. 2013 roku odbyły  się bezpłatne warsztaty rękodzielcze prowadzone przez członkinie Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud- Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Warsztaty prowadzone były zarówno dla dzieci klas 1-3, jak i członków nowopowstałego Klubu Rękodzieła "Inspiracja". W trakcie warsztatów prowadzące zajęcia panie opowiadały historię haftu, pokazywały haftowane elementy stroju krakowskiego i skawińskiego, uczyły podstawowych wzorów.

          Pani Ilona Preiss- członek Klubu Rękodzieła "Inspiracja" prowadziła  19.04.warsztaty dla dzieci klasy 0 pt. "Wiosenny ogród", a dla chętnych dzieci  22.04. warsztaty z papieroplastyki pt. "W kwietniowym bukiecie"

          23 kwietnia odbyła się prelekcja połączona z prezentacją multimedialną „Przez małą ojczyznę z kulturą pod rękę” prowadzona  przez  Towarzystwo Przyjaciół Skawiny. Omówiono elementy stroju i tradycje z nim związane. Dzieci wykonywały prace, wykorzystując wycinanki przedstawiające lalki w strojach skawińskich. Trzeba dodać, że świetnie przyswoiły sobie nazwy poszczególnych  elementów stroju.

          Tradycje i obrzędy wielkanocne w Polsce i w krajach Unii Europejskiej- to kolejne warsztaty, które odbyły się 24.04.. Tym razem zajęcia anglojęzyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i komunikatorów dla chętnych dzieci przeprowadziła pani Kasia Kozłowska- nauczycielka języka angielskiego.  Dzieci posługując się słówkami w j. angielskim rozwiązywały zagadki, gry dydaktyczne, opowiadały o tradycjach i obrzędach, porównując je ze świętami, które spędzają ich koledzy na Wyspach Brytyjskich. Zakończeniem zajęć była zabawa w poszukiwanie schowanych na szkolnym podwórku jajek z czekolady. Dzieci świetnie się bawiły, a przy okazji dowiedziały się wielu interesujących rzeczy na temat świąt w krajach unii europejskiej.

          Wyjazd do Teatru Współczesnego w Krakowie

           

                                       29 kwietnia 2013 roku uczniowie klas 0- 3 wyjechali do Centrum sztuki  Współczesnej w Krakowie na sztukę „Przygody wilka i zająca – noc w muzeum”, wystawioną przez Teatr Uciecha. Szalone, przezabawne przygody Wilka i Zająca oraz wielu, wielu innych bajkowych postaci, które ożywają tej nocy w muzeum. Świetne komediowe przedstawienie, mnogość planów i postaci oraz atrakcyjne piosenki bawiły widownię. W spektaklu występowali: Konstancja Koszuda, Katarzyna Strojny, Wojciech Michno, Marek Wolny, Tomasz Kogut, a reżyserem sztuki był Igor Strojny.

          I Pozowickie Dni Rękodzieła i Twórczości Ludowej

           

                            30 Kwietnia 2013 roku odbyło się w Domu Ludowym w Pozowicach podsumowanie projektu „Tradycje i obrzędy wielkanocne” realizowanego w ramach I Pozowickich Dni Rękodzieła i Twórczości Ludowej. Zaproszonych gości, rodziców i dzieci powitała dyrektor szkoły Jadwiga Pierzchała. Imprezę rozpoczęło przedstawienie pt. „Obrzędy wielkanocne” przygotowane przez panią Ilonę Preiss wspólnie z przedszkolakami i uczniami klasy I i III. Mali aktorzy pokazali dawne tradycje wielkanocne, przeplatane ludowymi piosenkami przy akompaniamencie pana Tadeusza Sutera a całość uwieńczył taniec krakowiaka. Występ i duże zaangażowanie dzieci nagrodzone zostało gromkimi brawami.

                          Podczas imprezy swoje prace prezentowali: Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i  Artystycznego „ Lud- Art” przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Stowarzyszenie , Odlewy Artystyczne- p. Seweryna Starowicza, Koło Robótek Ręcznych Razemkowo działające przy TPS oraz twórcy ludowi: pan Andrzej Barcik, pani Cecylia Woźniak, pan Jacek Sekuła oraz uczniowie naszej szkoły. Podczas imprezy tradycyjnie już wręczono dyplom „Przyjaciel Dziecka 2013”.

                         I Pozowickie Dni Rękodzieła i Twórczości Ludowej były także okazją do wydania pierwszego numeru Biuletynu „PrzyWiśle”- lokalnej gazetki, która poruszać będzie problemy środowiska, sprawy codzienne i sukcesy mieszkańców. Również w ramach tego projektu 8 kwietnia rozpoczął działalność Klub Rękodzieła „Inspiracja”, który skupia ludzi, chcących realizować swoje pasje, własne hobby. Dla członków organizowane są także warsztaty z haftu, technik papieroplastycznych, włókienniczych.

                      Cała impreza była dużym przedsięwzięciem, które nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc i zaangażowanie sołtysa p. Franciszka  Czekaja oraz p. Piotra Nędzy, nauczycieli: p. Ireny Gruszeczki, pań: Haliny Okarmus, Agnieszki Peret, Katarzyny Kozłowskiej, Anny Wawro, Agnieszki Pyka, rodziców p. Celiny Lempart, Anny Barcik, Bernadetty Tąty, p. Tomasza Hanusiaka i wszystkich pozostałych, którzy nas wspomogli swoją pracą, a także sponsoringiem.

                       Dziękujemy sponsorom: sołtysowi p. Franciszkowi Czekajowi, Spółdzielni Rola Piekarnia Krzęcin p. Włodzimierza Pobożniaka, Radzie Rodziców, Sebastianowi Adamskiemu–Kmiecik, Cukierni Niebanalna, Mariner s.c. G. Stachura K Żmuda Skawina, p. Sebastianowi Topa, Zbigniewowi Dziobkowi, Ochronie Pracy Wadowice, kwiaciarni Jaśkowice.

           

           

          3 Maja -Święto Uchwalenia Konstytucji

           

                              Program artystyczny związany z kolejną rocznicą uchwalenia konstytucją 3 maja przygotowali uczniowie klasy I i III wraz z panią Irena Gruszeczką. Program opowiadał o historii Polski okresu rozbiorów. Uczniowie wspólnie odśpiewali hymn państwowy, a Szkolna Rada Uczniowska zaakcentowała swój udział poprzez wypracowaną podczas uroczystości obrzędowość. Kultywowanie  takich uroczystości w szkole kształtuje postawy patriotyczne uczy szacunku dla symboli narodowych, budowania więzi i związku z historią „małej ojczyzny”.           

          Dzień Dziecka i Dzień Sportu

           

                                   W dniu dzisiejszym z okazji Dnia Dziecka zorganizowany został w szkole Dzień Sportu. Dzieci brały udział w rozgrywkach sportowych. Działania te miały na celu propagowanie zdrowych zachowań, a także profilaktyki uzależnień. Koordynatorami całości imprezy sportowej były panie: Irena Gruszeczka i Halina Okarmus. Uczniowie wzięli udział w 8 konkurencjach sportowych między innymi: kręgle wodne, rzut do celu z zawiązanymi oczami, przeskoki przez skakankę, rzut do kosza, tor przeszkód i inne. Zwycięzcy otrzymali dyplomy. Następnie dzieci obejrzały film „Opowieści z Narnii. Podróż wędrowca do świtu”. Słodki poczęstunek i paczki słodyczy ufundowała Rada Rodziców oraz Bahlseen.

          Wielka ewakuacja w SP Pozowice

           

                        28 maja 2013 roku odbyła się próbna ewakuacja szkoły. Dodatkową „atrakcją” był    udział  w ćwiczeniach Straży Pożarnej z Jaśkowic. Ćwiczenia przeprowadzone były sprawnie i na wysokim poziomie pod czujnym okiem Inspektora Obrony Cywilnej pani Małgorzaty Paciorek. Strażacy w pełnym umundurowania ze sprzętem gaśniczym prezentowali swoje umiejętności dzieciakom z naszej szkoły, co wywołało podziw dla heroizmu i trudnej pracy strażaka. Na szczęście aura była sprzyjająca, więc ćwiczenia przeprowadzono zgodnie z procedurą OC.

          Wyjazd na spektakl – ŚNIEŻKA

           

                                „ Bo bajki to świat, którego nie znamy, bo bajki radość nam wielką daja. Dlatego dzieci je bardzo kochają…”

                 29 maja dzieci klas 0- 3 wyjechały do Skawiny na sztukę „Śnieżka”, przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji.  Była to adaptacja sceniczna na podstawie bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” braci Grimm. Historia opowiada o losach młodej królewny, o której olśniewającą urodę zazdrosna jest jej macocha- czarownica. Ta wersja popularnej baśni to niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany spektakl dla dzieci, który był świetną okazją do wspomnień  z dzieciństwa także dla ich opiekunów. W spektaklu zagrali: Ewa Tabaka, Iza Skrypuch, Marek Jędrzejczyk oraz  Robert Turlej, a reżyserem był: Marek Jędrzejczyk.

          Dzień Matki i Ojca

           

                         29 maja 2013 roku wychowawcy klas wspólnie z uczniami przygotowali program artystyczny dla rodziców uczniów z okazji ich święta. Pięknie wykonana dekoracja i upominki uatrakcyjniły ten dzień.

           

          Wyjazd do Cinema City w Krakowie

           

                                3 czerwca z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bezpłatnej wycieczce do kina Cinema City na bajkę  3D pt.  „Tajemnica zielonego królestwa”

          Wyjazd ten był zorganizowany przez Stowarzyszenie Altruistów z Pozowic w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Pozowicach.

           

          Impreza środowiskowa „Zachowaj trzeźwy umysł”

           

          Nasze dzieci pod opieką pani Haliny Okarmus i pani Agnieszki Pyki wzięły udział w imprezie środowiskowej „Zachowaj trzeźwy umysł” w ramach Skawińskich Dni Profilaktyki „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”. Impreza odbyła się  w sobotę 15 czerwca 2013 roku w Parku Miejskim. Dzieci: Adam Jończyk, Wiktoria Zemła, Julia Barcik, Amelia Kominiak, Maciej Cierzak  brały udział w biegu w kategorii wiekowej 8- 10 lat na 600 metrów. Do zawodów sportowych  przygotowywały się pod bacznym okiem pani Halinki. Biegi były bardzo emocjonujące. Amelka zdobyła IV miejsce, a VII Adaś Jończyk.

          W imprezę zaangażowały się także nasze przedszkolaki, które wykonały pod opieką pani Ilony Preiss plakat profilaktyczny pt. „Bądź od stóp po czubek głowy, jak rydz zdrowy”. Odniosły wielki sukces!- zdobyły I miejsce. Impreza była bardzo udana i wszyscy dobrze się bawili.