• Kronika rok szkolny 2016/2017

        • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

                           W czwartek, 1 - go września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny - 2016/2017. Uczniowie drugiej i trzeciej klasy pod kierunkiem p. Elżbiety Słomiany przygotowali z tej okazji piękny występ. W ten sposób przywitaliśmy się na nowo ze szkołą, a następnie w klasach z wychowawcami i kolegami po wakacjach. /admin./

           

          SPRZĄTANIE ŚWIATA-  16.09

          Jak co roku, na początku września, tak i w tym roku szkolnym nasi uczniowie przyłączli się do akcji "Sprzątnie świata- Polska" pt. „Podaj dalej…drugie życie odpadów”. Najmłodsi - wychowankowie oddziału przedszkolnego - sprawdzili porządek wokół szkoły. Na szczęście śmieci nie było zbyt wiele, co dobrze świadczy uczniach naszej szkoły. Pozostałe dzieci z klas 1 - 3 pod opieką wychowawców wyruszyli w teren, sprawdzając czystość najbliższej okolicy szkoły. Każda grupa wróciła z workami śmieci.

          Niektóre materiały, które wydawałoby się, że nadają się tylko do wyrzucenia, mogą dostać drugie życie. Na dowód tego, uczniowie wykonali eko - prace z butelek plastkiowych, nakrętek, rolek po papierze toaletowym./admin./

           

          WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS I- III DO CZERNICHOWA - 29.09

                                 W ostatni słoneczny czwartek września  29.09.2016r klasa II i III była na wycieczce w Czernichowie.

          Najpierw udaliśmy się do najstarszej Szkoły Rolniczej , która została założona w 1860r.

          Nasi uczniowie zwiedzali najstarszą część obiektu szkolnego. W części parterowej na wystawie znajdują  się dawne podręczniki, przybory szkolne, świadectwa pierwszych absolwentów, dawne mundurki szkolne i stare fotografie upamiętniające dzieje tej szkoły.

          Podczas wędrówki szkolnym korytarzem nasza uczennica Zosia rozpoznała na tablo swoją mamę. W  sali lekcyjnej , w której uczą się przyszli technicy weterynarii, nasi uczniowie odkryli prawdziwe zoo…… Pani kierownik opowiadała nam, że zgromadzone eksponaty zwierząt hodowlanych  liczą ponad sto lat. Karolinie tak spodobały się konie, że ….zasypywała pytaniami panią prowadząca i sama pochwaliła się wiedzą o  hodowli koni.

          Krzyś przyglądał się gablotom z ptactwem hodowlanym a Kacper zainteresował się sposobem konstrukcji klatek  dla królików.

          Spacer po parku z ogrodem użytkowym też był pełen niespodzianek. Nasi uczniowie mogli dotknąć  platan i miłorząb, które są rzadko występującymi gatunkami drzew w  Polsce.

          Na pożegnanie każdy uczestnik wycieczki otrzymał ilustrowaną książeczkę o zwierzętach.

          Następnym etapem naszej wycieczki był las do którego zaprowadził nas niebieski szlak.

          Zatrzymaliśmy się przy tablicy informacyjnej. Justyna została naszym klasowym przewodnikiem. To właśnie ona zwróciła  uwagę na tablicę informującą , że jesteśmy w Bielańsko- Tynieckim Parku Krajobrazowym. Po przejściu  leśnym niebieskim szlakiem dotarliśmy do miejsca gdzie ukazały się wapienne skałki rozciągnięte na wzniesieniu.  

           

          Ścieżka doprowadziła nas do punktu widokowego z którego mogliśmy podziwiać panoramę Czernichowa. Ta malowniczo położona nad brzegiem Wisły miejscowość pełna jest wapiennych wzgórz i porośniętych lasem pagórków. W tym miejscu zatrzymaliśmy się na dłużej. Nasi uczniowie zamienili się w grupy aktywnych poszukiwaczy leśnych skarbów. Łukasz i Dawid zabrali lupy i odkryli …hubę. Jakub i Bartek z II klasy odkryli pod skałami dwie jamy. Kacper  ujrzał wiewiórkę , która  zaprowadziła go do …. nasion bukwi.

          Pod bukami zebrały się wszystkie dziewczynki aby nazbierać jak najwięcej  orzeszków bukwi. Amelka i Nikola odkryły nasiona czarnego bzu. Pobyt w lesie to prawdziwa lekcja przyrody. Uczniowie klasy III znają już piętra lasu. Rozpoznają gatunki drzew i krzewów.

          Zuzia zabrała do lasu mały atlas grzybów. Po długim poszukiwaniu znalazła dwie opieńki i postanowiła dołączyć do grupy zbierającej orzeszki bukwi.

          Wszystkim smakowały kanapki przygotowane przez rodziców i po wspólnym posiłku udaliśmy się do Izby Regionalnej w Kamieniu. Tam oglądaliśmy przedmioty których  dawniej używano w pracach w domu i w polu. Był brusek, osełka, żelazko z duszą, maślniczka a nawet kołyska. Tutaj też dla naszych uczniów  Pani prowadząca przygotowała niespodziankę.

          Po zakończonym zwiedzaniu każdy uczestnik otrzymał kolorowy albumik o historii Kamienia – miejscowości, która powstała w 1319roku./HO/

           

           

          SPOTKANIE Z AUTORKĄ BAJKI "DOBROSIA I SKAWIŃSKIE KRASNALE" W MUZEUM REGIONALNYM W SKAWINIE- 30.09

           

                           W dniu 30 września 2016 r w ramach edukacji czytelniczej uczniowie klas 1-3 udali się do Muzeum Regionalnego w Skawinie. Podczas muzealnego spotkania w kąciku bajkowym odbyło się spotkanie uczniów z autorką bajki „Dobrosia i skawińskie krasnale” z panią Kazimierą Woźniak. Autorka przeczytała dzieciom swoją bajkę. W części plenerowej zajęć, uczestnicy wraz z autorką bajki poszukiwali krasnali w pięknym otoczeniu skawińskiego parku. Spotkanie z bajką zakończyło się malowaniem kolorowanek krasnali u podnóża wzgórza zamkowego. /E.S./

           

          XIII POWIATOWY ZLOT HARCERZY W NASZEJ SZKOLE- 30.09- 2.10.

                                W dniach 30. 09- 2.10. 2016 r w naszej szkole odbył się XIII Zlot Harcerzy Powiatu Krakowskiego „Cichociemni i spadochroniarze Armii Krajowej” pod patronatem Starosty Powiatu Krakowskiego pana Józefa Krzyworzeki, Marszałka Województwa Małopolskiego pana Jacka Krupy oraz Burmistrza Miasta i Gminy Skawina pana Pawła Kolasy.  Przez trzy dni około 100 harcerzy i zuchów z całego powiatu krakowskiego sprawdzało swoją wiedzę i sprawność. Była gra terenowa, szukanie niemieckiego szpiega, wydawanie legitymacji AK, poszukiwanie partyzantów, strzelanie, pozorowane wysadzanie mostu, nocne akcje a to wszystko pod czujnym okiem komendanta zlotu Witolda Grabca.

          W trudach prowadzonych akcji  osłodą była wojskowa grochówka i harcerskie ognisko. Po okolicy słychać było harcerskie pieśni i piosenki, co wprowadzało wszystkich w nostalgiczny, ale radosny, wynikający z poczucia dobrze spędzonego czasu nastrój.

          Zuchy z naszej szkoły w wyniku dobrze zrealizowanych zadań otrzymały Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skawina./ admin/

          DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE- 30.09- SZKOLNA RADA UCZNIOWSKA

           

                      W naszej szkole 30 września obchodzono Dzień Chłopaka. Z tej okazji  członkinie Samorządu Uczniowskiego przygotowały i przeprowadziły konkurs na najmilszego chłopaka szkoły. Każda dziewczyna mogła wybrać i oddać głos tylko na jednego chłopaka. Zwycięzcą został uczeń klasy III Jakub Sekuła, który został nagrodzony drobnym upominkiem i koroną najmilszego chłopaka./MK/

                                     Wszystkim chłopcom życzyliśmy uśmiechu na twarzy, radości, spełnienia marzeń i wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopaka :)

           

          BEZPIECZNA DROGA - SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM STRAŻY MIEJSKIEJ- 6.10.

                              Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważnym elementem na każdym szczeblu edukacji. Dlatego z początkiem każdego roku szkolnego naszą szkołę odwiedza przedstawiciel Straży Miejskiej. Pani Bogusława Wyroba zwróciła uwagę na najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczniowie na szczęście wiele z tych zasad bardzo dobrze już znają i nasz gość mógł sprawdzać ich wiedzę. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe odblaski, by były widoczne w drodze do i ze szkoły. /admin./

           

          OD ZIARENKA DO BOCHENKA- KLASA III- KUCHCIKOWO- 7.10

                         Ciekawe zajęcia odbyły się w klasie III pod kierunkiem wychowawcy pani Haliny Okarmus. Świetlica szkolna zamieniła się w prawdziwe Kuchcikowo. Jak przystało na przyszłych piekarzy, cukierników, wszyscy w odpowiednich fartuszkach przystąpili do owocnej pracy,  której efektem były piekne bułeczki i miniaturowe chleby. uczniowie w praktyce poznali w jaki sposób od ziarenka do smacznego bochenka. /admin/

           

          WYJAZD UCZNIÓW KLAS I- III DO MULTICENTRUM W SKAWINIE- 7.10

                   W dniu 4.10.2016 uczniowie klas 1-3 udali się na warsztaty do Multicentrum w Skawinie.  Dla dzieci w tym przedziale wiekowym przewidziany został program budowania konstrukcji z klocków K’NEX.

          K’ nex to znakomita zabawa połączona z nauką, rozwijająca wyobraźnie i myśl konstrukcyjną małych budowniczych. Są to bardzo pomysłowe i kreatywne zestawy klocków, które pozwalają na zbudowanie niezwykłych ruchomych konstrukcji, Są bardzo kreatywne ponieważ pozwalają dzieciom na wykorzystanie wyobraźni przestrzennej (edukacja matematyczna) oraz rozwijają zdolności manualne i twórcze./ES/

          CERTYFIKAT ZADOWOLONY KONSUMENT - 3.10.2016 r

               Nasza szkoła została wyróżniona  przez uczniów i rodziców certyfikatem ZADOWOLONY KONSUMENT potwierdzającym najwyższą jakość oferowanych usług edukacyjnych. Certyfikat został wystawiony na podstawie pozytywnych opinii uczniów i ich rodziców oraz jest potwierdzeniem uczestnictwa w programie Zadowolony konsument./ admin/.

           

          ŚWIĘTO EDUKACJI- 14.10

          ŚLUBOWANIE KLAS I ORAZ PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

          W dniu 14. 10 podczas Święta Edukacji odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I oraz pasowanie na przedszkolaka. Częśc artystyczną przygotowały panie I. Gruszeczka i A. Blachura.Samorząd Uczniowski również włączył się w uroczystość Święta Edukacji, składając nauczycieom i pracownikom szkoły z okazji ich święta serdeczne życzenia. Uroczystość ślubowania wzięli udział harcerze z drużyny Czerwony Mak ze Skawiny.

          W tym roku szkolnym nagrodę Burmistrza miasta i Gminy otrzymał wieloletni nauczyciel tej szkoły, świetny pedagog, wychowawca klasy III- pani Halina Okarmus. Serdecznie gratulujemy. /admin/.

          ODBLASKOWA SZKOŁA- 26.10

          W dniu 26 października 2016r w naszej szkole miało miejsce  ważne wydarzenie. Uczniowie  klasy I II, i II  brali udział w Marszu Odblaskowym. Podczas ustalania trasy  marszu  wychowawcy  wzięli pod uwagę te miejsca, które są najczęściej uczęszczane przez pieszych.

          Uczniowie klasy II i II wykonali na zajęciach plastycznych makietę miejscowości na której umieścili znaki drogowe. Brakowało tylko....oznakowanych  przejść dla pieszych. Uczniowie klasy III wykazali się niebywałą  pomysłowością. Postanowili w tym dniu uczynić naszą miejscowość  „przyjazną” dla każdego pieszego. Każdy uczestnik otrzymał zadanie do wykonania. Łukasz, Kacper i Jakub zostali ubrani w kamizelki odblaskowe. Uczniowie klasy I nieśli samodzielnie wykonane znaki drogowe. Drugoklasiści przygotowali „przejście dla pieszych", które umieścili w miejscu umożliwiającym przejście pieszym  do przystanku Busa. Uczniowie klasy III zgodnie orzekli, że przejście dla pieszych powinno znajdować się w pobliżu szkoły i tam właśnie w tym dniu zatrzymali się na dłużej aby „umieścić” przygotowane pasy. Napotkani mieszkańcy miejscowości przyglądali się z zainteresowaniem kolumnie maszerujących pieszych- uczniów naszej szkoły. Zadania piechura zostały wykonane. Nasi uczniowie zdobyli dodatkowe umiejętności z zakresu bezpieczeństwa, utrwalili zasady ruchu pieszego. Na zakończenie marszu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy Certyfikat Pieszego./HO/

          V POZOWICKI FESTIWAL SMAKÓW pt.JESIEŃ W OGRODZIE- 5 LISTOPAD 2016r

                     W dniu 5 listopada 2016r odbył się kolejny już w naszej szkole festiwal smaków. Celem festiwalu jest promowanie tradycji, obrzędów, kulinariów regionu. Organizatorem , jak corocznie była nasza szkoła, Sołtys oraz Stowarzyszenie Altruiści z Pozowic. Ta potężna impreza mogła się odbyć dzięki sponsorom, którzy zapewnili środki na organizację tego przedsięwzięcia. W uroczystości wzięli udział liczni zaproszeni goście w tym: Burmistrz M i G Skawina- p. Paweł Kolasa, w-ce Burmistrz Norbert Rzepisko, przewodniczący Rady Miejskiej- p. Witold Grabiec, Komisji Edukacji- p. Ewa Masłowska,  Wydziału EZ- p. Marek Marzec, Wydziału Kultury- p. Tomasz Stawowy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, muzeów, TPS i wielu innych znamienitych gości.

                      Uroczystość rozpoczął występ dzieci oddziału przedszkolnego, które zaprezentowały  na różnorodnych instrumentach  Jesień Vivaldiego, następnie uczniowie klasy II i III pod kierunkiem p. Elżbiety Słomiany i p. Agnieszki Blachury wykonali przedstawienie nawiązujące tematyką do hasła tegorocznego festiwalu pt. Jabłonka.

                      Po wyjątkowo atrakcyjnych występach nastąpiło  wręczenie nagród w szkolnym konkursie plastycznym, którego koordynatorem była pani Agnieszka Blachura. W konkursie "Król i królowa Ogrodu" /prace przestrzenne /nagrody zdobyli:

          I miejsce: Melania Warmuz /kl. I/

          I miejsce: Bartosz Urban /kl. II/

          II miejsce: Karolina Sekuła / kl. III/

          III miejsce: Natalia Cichórz / kl. III/

           Wyróżnienia: Emilka Okarmus /kl. II/; Jakub Sekuła / kl. III/; Emilia Fatla /kl.II/.

                      Podziękowania i drobne upominki otrzymali uczestnicy festiwalu, które wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Skawina- p. Paweł Kolasa oraz sołtys- pan Franciszek Czekaj. Podziękowania otrzymali: Stowarzyszenie Między Wisła a Skawinką z Kopanki; Stowarzyszenie Seniorów i Juniorów Królewskiej Wioski Wielkie Drogi; Koło Gospodyń Wiejskich z Facimiecha oraz pan Andrzej Barcik / obrazy/, Ireneusz Zabiegło / modele/,  pani Zuzanna Wędzicha /obrazy, rękodzieło/, Stefania Bobula   /rękodzieło/, pani Agnieszka Ligocka- Dudek / obrazy/, Anna Maguda i Alicja Jantas / biżuteria/ oraz pani Elżbieta Ligocka/ biżuteria/.

                      Występy artystyczne zakończył występ muzyczny uczniów i absolwentów naszej szkoły tzw. Mała Gala Talentów.   Wśród występujących swoje umiejętności i talenty zaprezentowali: na gitarze- Karolina Sekuła / kl. III/, skrzypce: Emilka Adamska- Kmiecik /kl.III/; Justyna Piszczek /kl. III/; flażolet- Zofia Okarmus i Natalia Cichórz /kl. III/; absolwenci: na harmonii Szymon Sekuła oraz zespól TIM w składzie: Tomasz Rzeszótko / perkusja/, Marta Maciaszczyk /wiolonczela/, Iza Maciaszczyk / gitara elektryczna/. I tak podczas występów niezwykle utalentowanych dzieci i młodzieży tradycja i folklor pomieszał się ze współczesnością ponieważ wspaniałe występy zespołu TIM o brzmieniu rockowym wywołały wyjątkowy aplauz publiczności.

                       Wykonanie dekoracji koordynowała pani Halina Okarmus, Irena Gruszeczka oraz pani Agnieszka Ligocka- Dudek, która własnoręcznie namalowała na bawełnianych płótnach widok gór, ogrodu i wiejskiej chałupy / 7x3 metra/.

                      Podczas festiwalu strawa duchowa, związana z przeżyciami estetycznymi , czego wyrazem były wspaniałe wystawy twórczości i rękodzieła lokalnych twórców mieszała się ze strawą dla ciała. Gospodynie przygotowały wspaniałe potrawy  na zimno i ciepło, doskonałe ciasta, torty, ciasteczka, dżemy, konfitury, marmolady, pasztety, domowe pieczywo, zdrowotne nalewki oczyszczające. Sama pychotka! Organizacja takiego przedsięwzięcia, jakim jest festiwal smaku nie byłaby możliwa gdyby nie sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy / znajdują się na stronie internetowej naszej szkoły/ oraz  zaangażowanie pracowników i  nauczycieli naszej szkoły./admin/

          KISZENIE KAPUSTY W MUZEUM REGIONALNYM- ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY- 8.11.2016r

          Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w tradycyjnym kiszeniu kapusty. Każdy z uczestników mógł przygotować niezbędne składniki. Najpierw dzieci obierały marchewki, a następnie ścierały na tarce. Następnie kawałki kapusty ścierały na wielkiej tarce, przy pomocy naszego opiekuna zajęć,bo było to zadanie wymagające dużego wysiłku.Wszystkie te produkty oraz przyprawy, jak sól i kminek starnnie wymieszano. Potem nastąpił najlepszy moment tego procesu, a więc ugniatanie kapusty w beczce. W specjalnie do tego przygotowanych kaloszach dzieci mogły do woli poskakać po kapuście. Inni ugniatali specjalnym tłuczkiem. Taka lekcja zostanie na długo w pamięci dzieci. /admin./

           

          UDZIAŁ AKCJI DOPALCZE- KONKURS W SP ZELCZYNIE- 8.11.2016r

                    Dnia 8 listopada 2016 roku uczniowie klasy trzeciej Natalia Cichorz, Zosia Okarmus, Karolina Sekuła oraz Kacper Topolski pojechali wraz z panią Anna Spasiewicz do Szkoły Podstawowej  w Zelczynie , aby reprezentować naszą szkołę na gminnym konkursie „Nie daj się wypalić dopalaczom”. Brało w nim udział siedem różnych szkól miedzy innymi  ze Skawiny, Jaśkowic, Wielkich Dróg i Woli Radziszowskiej. Konkurs składał się z trzech elementów:  pracy plastycznej, która różnymi metodami  pięknie przygotowały Natalia Cichorz oraz Zosia Okarmus. Drugim ocenianym przez jury składnikiem była forma literacka, która wykonał Kacper Topolski prezentując wszystkim zebranym swój poemat. Jako jedyny z uczestników wykonał go z pamięci, choć był najmłodszym uczniem biorącym udział w konkursie. Trzecim elementem była scenka, która przedstawili wszyscy reprezentanci szkoły. Obrazowała ona sytuacje, w której jedna koleżanka namawia druga, aby spróbowała dopalacza. Na to pojawia sie anioł, który wzywa ducha, który z kolei przestrzega dziewczynki przed zażywaniem środków odurzających podając za przykład siebie i swoje, zycie, które zniszczył dzięki nim. To przekonuje bohaterki do prowadzenia zdrowego stylu życia. Wszystkie występy nagrodzone były owacjami.

          Na uwagę zasługuje także fakt, ze w trakcie konkursu odbył się quiz, w którym wzięła udział Karolina Sekuła. Bardzo dobrze odpowiedziała na wszystkie pytania zdobywając tym samym pierwsze miejsce i cenne nagrody./AS/

          ŻYWA LEKCJA PRZYRODY- ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE- PŁAZY- 10.11.2016r

                      W dniu 10.11.2016 r uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w żywej lekcji przyrody. Tym razem poznaliśmy ciekawe historie dotyczące życia płazów oraz ich wygląd. 
          Uczniowie mieli możliwość bliskiego kontaktu z prezentowanymi zwierzętami, gdyż pan prowadzący lekcje  podchodził ze zwierzętami do uczniów, aby mogli je dokładnie zobaczyć. 
          Prelegent zwrócili uwagę na: miejsce występowania płazów, sposób odżywiania, sposób hodowli oraz ciekawostki z życia zwierząt. Pokaz umożliwił dzieciom oglądanie zwierząt, które znali jedynie z ekranu telewizora.
          Hodowca odpowiedział na wiele pytań zadawanych przez zainteresowanych uczniów, którzy poprzez obserwację żywych okazów mogą poszerzać swoje wiadomości przyrodnicze. 
          Uczniowie wszystkich  klas poznali: 
          - rzekotkę australijską zwaną inaczej szmaragdową o zmiennym ubarwieniu;               -ropuchę Agę zwaną  także ropuchą olbrzymią. Zamieszkuje ona raczej lądowe tereny Ameryki Południowej 
            i Środkowej i jest odporna na brak wody;                                                                            
          -kumaka, który w sytuacji zagrożenia pokazuje po brzusznej części ciała jaskrawy wzór (my oglądaliśmy kumaka z Azji z czerwonym brzuchem) ;                                                                                       
          -drzewołazy, czyli kolorowe żabki z Ameryki Południowej, które prowadzą dzienny tryb życia, a ich skóra przybiera jaskrawe barwy;       
          -salamandrę i traszkę - płazy ogoniaste, w odcieniach brązu z czarnymi plamkami.    /E.S./          
                                                            

          AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI- 10.11.2016r

          10 listopada 2016r w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość. W tym dniu wszyscy uczniowie założyli obowiązkowy strój galowy, aby w ten sposób uczcić 98 Rocznicę Odzyskania przez Polskę  Niepodległości.

          Uczniowie klasy  III  pod kierunkiem nauczycielki Haliny Okarmus przygotowali montaż słowno- muzyczny  z okazji Święta Niepodległości. Część artystyczną poprzedziło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Potem przewodnicząca szkoły- Zosia Okarmus  z Natalką i Justyną Piszczek przedstawiły na przemian historię naszego kraju od momentu pierwszego rozbioru Polski aż do momentu odzyskania niepodległości. Przypomniały swoim młodszym kolegom i koleżankom z klasy 0, I i II o czasach gdy Polska straciła niepodległość i na 123 lata zniknęła z mapy świata. Jakub, Łukasz i Dawid recytowali wiersze na cześć Ojczyzny. Zuzia, Wiola i Krzyś recytowali wiersze na chwałę  tych, którzy oddali w walce życie za Ojczyznę. Chłopcy i dziewczynki z klasy III  śpiewali pieśni żołnierskie takie jak: „Przybyli ułani”, „Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Legiony”.  Karolina i Malwina opowiedziały  o sławnych Polakach: Józefie Wybickim, Fryderyku Szopenie i Janie Matejko. To właśnie ci wielcy Polacy  przyczynili się do utrwalenia polskości za pomocą  pióra , muzyki i malarstwa. Łukasz i Amelka  opiewali symbole naszej ojczyzny w wierszach i słowach pochwalnych upamiętniających takich bohaterów jak Tadeusz Kościuszko i  Józef Piłsudski.

          Dla wszystkich uczniów naszej szkoły była to prawdziwa lekcja historii./HO/

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA- 23.11.2016r

                       W dniu 23.11 w naszej szkole odbyło się święto pluszowego misia. Już od samego rana do szkoły zdążały dzieci wraz ze swoimi przyjaciółmi- pluszowymi misiami. Zorganizowane przez bibliotekę szkolną przy współudziale pani Haliny Okarmus zajęcia projektowe pt. "Wszystkie misie są nasze" kształtowały i rozwijały zainteresowania czytelnicze i artystyczne, rozwijały zdolności manualne, zapoznawały dzieci z podstawowymi informacjami związanymi z życiem niedźwiadków.

                Wchodzące do świetlicy dzieci losowały kolorowe karteczki, co skutkowało przydziałem do odpowiedniej grupy i stolika. Osoby prowadzące przywitały dzieci i wskazały na cel dzisiejszych zajęć.

                  Na początku Zosia Okarmus i Natalka Cichórz przedstawiły historię pluszowego misia, która rozpoczęła się w 1902 roku. Bohater niedźwiadek o imieniu Teddy otrzymał imię na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelta. Następnie każdy z uczestników projektu przedstawiał swojego przyjaciela - pluszowego misia, opisując jego wygląd oraz opowiadając jego historię. Kolejnym elementem projektu było prezentowanie przez uczniów klasy III wierszy i piosenek o misiach. W trakcie zajęć miało miejsce wiele konkursów i turniejów: "Wyjadanie miodku", "Wykałaczka i rękawiczki", konkurs "Rysuję misia...".

          Pani Halina odczytała informacje o misiach- niedźwiedziach, jak żyją, co jedzą, jak troszczy się o nie mama- niedźwiedzica, a to wszystko po, aby uczniowie mogli wziąć udział w konkursie przyrodniczym. Zespoły losowały pytania i wspólnie udzielały odpowiedzi. Uczniowie - zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni słodkimi paczkami.

                Kolejnym elementem projektu było wręczenie nagród w szkolnym konkursie plastyczno- literackim pt. "Mój przyjaciel Miś".  W części plastycznej nagrody otrzymali:

          I miejsce: Zofia Okarmus

          II miejsce: Justyna Piszczek

          III miejsce: Natalia Cichórz

          Wyróżnienia: Łukasz Boroń, Zuzanna Badylak, Malwina Prędecka, Emilia Adamska- Kmiecik

          W części literackiej zostały przyznane dwa I miejsca dla Justyny Piszczek i Emilii Adamskiej Kmiecik.

          Dla zmęczonych uczestników projektu w tonacji "misiowego poczęstunku" przygotowano małe co nieco- czyli poczęstunek herbatnikami z miodkiem i misiami- żelkami. Na koniec wszyscy wzmocnieni posiłkiem wzięli udział w Misiowej dyskotece.

          Zrealizowany projekt edukacyjny zewaluowano,  czego wynikiem były 24 uśmiechnięte buźki- wyraz oceny dokonanej przez uczestników projektu. /admin/

           

          Nagrodzone w konkursie literackim wiersze:

          Justyna Piszczek " Przygoda misia i jego kolegi Krzysia"

          Szedł sobie miś

          A obok szedł Krzyś

          Poszli razem do lasu

          Narobili hałasu

          Chcieli zbierać grzyby

          Lecz robili to na niby.

          Chcieli zbierać jagody

          Lecz dla samej wygody

          Trafili na strumyk malutki,

          miś pomoczył swe butki,

          Krzyś strumyk przeskoczył

          i też się pomoczył.

          Szli tak bez celu

          Mój przyjacielu.

           

          Emilia Adamska- Kmiecik:

          Miś Pluszowy, miś kudłaty

          Biały, czarny lub łaciaty

          Wszystkie misie my kochamy

          Bo ich święto dzisiaj mamy.

          Siedzi w kącie sobie miś

          Przytulałam się do niego dziś

          Jest pluszowy i kudłaty

          A dostałam go od taty.

           

          WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY III DO ARTYSTY LUDOWEGO- p. ANDRZEJA BARCIKA- 23.11.2016r

              Jesiennym ciepłym  popołudniem 26 listopada 2016r uczniowie klasy III  odwiedzili Pana Franciszka Andrzeja Barcika, który od urodzenia  mieszka w Pozowicach i w wolnym czasie zajmuje się malowaniem obrazów na płótnie. Pan Andrzej  zaprosił wszystkich do swojego pokoju, w którym zobaczyliśmy małą pracownię malarską. Tuż przy oknie ukazał się nam szkic do obrazu przedstawiającego  chłopca siedzącego na ławce. Obok znajdowały się farby w tubach, paleta i pędzle. Na półkach leżały książki i albumy związane z malarstwem. Karolina dopytywała co to za obraz i wtedy pan Andrzej podał jej album i poprosił aby go odszukała. Po chwili okrzykiem radości  oznajmiła , że znalazła. Pan Andrzej opowiadał nam, że od dawna interesuje się malarstwem Jacka Malczewskiego, który był uczniem Jana Matejki i właśnie maluje obraz pt.„Malarczyk”. Obraz ten znajduje się w Galerii Sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Pan Andrzej kilka razy w roku odwiedza to miejsce, bo mówi ,że tam odkrył zamiłowanie do malarstwa. Gdy był jeszcze uczniem V klasy naszej szkoły podstawowej pojechał do Krakowa na szkolną wycieczkę i tam właśnie po raz pierwszy zobaczył obrazy Jana Matejki i Jacka Malczewskiego. Powiedział nam, że każdy jego pobyt na wystawie obrazów w Sukiennicach jest dla niego lekcją malarstwa. Za każdym razem odkrywa coś nowego i na nowo się uczy. Pan Andrzej pokazał nam w jaki sposób gruntuje płótno pod przyszły obraz. Kuba „podziwiał” szkic buta na rozpoczętym obrazie i dopytywał  dlaczego jeszcze nie jest pomalowany. Pan Andrzej cierpliwie odpowiadał na pytania trzecioklasistów. W miłej atmosferze osłodzonej cukierkami i ciasteczkami, które wszyscy otrzymali  od pana Andrzeja upłynęło nasze  artystyczne spotkanie./HO/.

           

          ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO - 24.11.2016r

                     Rodzice najmłodszych uczniów naszej szkoły zostali zaproszeni do wzięcia udziału w zajęciach otwartych w oddziale przedszkolnym. W tym roku spotkanie to miało kilka płaszczyzn. Po pierwsze - integracja rodziców i dzieci podczas wspólnej pracy, po drugie przygotowanie pracy na konkurs plastyczny, a po trzecie - spełnienie dobrego uczynku. O co w tym wszystkim chodzi? Otóż, zadanie polegało na przygotowaniu przez dzieci - wspólnie z rodzicami, kartek świątecznych, które następnie wezmą udział w konkursie plastycznym pt. "Święteczna kartka". Jednak nie to jest najważniejsze. Najistotniejszym celem tego zadania było to, że wszystkie wykonane kartki trafią do osób samotnyhc z Katowic oraz Polonii w Brazyli. Efekty wspólnej pracy można obejrzeć w zakładce "Alum fotograficzny". Wszystkim rodzicom dziękujemy za przybycie i zaangażowanie. /admin./

           

          ZABAWA ANDRZEJKOWA Z HARCERZAMI- 24.11.2016r

                       24 listopada 2016 roku już po raz kolejny odwiedzili nasza szkole harcerze, aby poprowadzić dla dzieci zabawę andrzejkowa. Troje przedstawicieli drużyny ze Skawiny „Czerwony mak” przyjechali do pięknie przystrojonej  wcześniej sali, przywitali się z uczniami oraz nauczycielami i rozpoczęli integracje dzieci. Uczniowie z wielka chęcią i zaangażowaniem brali udział w przygotowanych atrakcjach. Zabawa była przednia. „Biegnie sobie mały osioł”, „Piękna donna” i „taniec Disko” pochłonęły wszystkich bez reszty. Zmęczonym, lecz rozradowanym imprezowiczom należał się także odpoczynek i posiłek dla regeneracji sil. Zadbali o to przedstawiciele rady rodziców. Każde z dzieci otrzymało smakowity poczęstunek i sok do picia. Po krótkiej przerwie wrócili do zabawy. Tym razem harcerze zorganizowali zawody sportowe. Zadaniem dzieci był rzut do celu, nie był to jednak zwykły cel. Trzeba było trafić w jedna z druhen kołem hula hop, ale oczywiście tak, aby jej nie uszkodzić. Tym, którym się to udało, wręczono drobne upominki. Można było wrócić do zabawy. Taniec pingwina i energetyczna zumba tak wszystkich pochłonęły, ze nikt nawet nie zorientował się, ze trzeba już kończyć to wesołe spotkanie. Wszystkie dzieci pięknie podziękowały harcerzom licząc na rychle spotkanie./AS/

          WYCIECZKA KLASY II i III DO KRAKOWA- 1.12.2016r

          1 grudnia  2016r. uczniowie klasy II i III byli  w Krakowie.

                     Wycieczkę rozpoczęliśmy od oglądania 79 wystawy Krakowskich Szopek, które zadomowiły się pod pomnikiem Adama Mickiewicza od 1937 roku. To jedyna taka wystawa w Polsce. Zawdzięczamy ją krakowskim rzemieślnikom a zwłaszcza murarzom, którzy wprowadzili zwyczaj chodzenia z szopką w której znajdują się ruchome lalki przedstawiające   postacie związane z Krakowem. Nasi uczniowie mieli możliwość spotkania z twórcami tychże szopek. Kacper dociekliwie dopytywał o sposób mocowania elementów kopuły kościołów, wieżyczek których nie mogło zabraknąć przy Krakowskiej Szopce. Łukasz zainteresował się największą z szopek i zauważył, że jedna z wieżyczek przypomina mu wieżę Kościoła mariackiego.

          Zuzia podziwiała szopkę z której wyglądał…smok wawelski i obiecała, że ją narysuje.

          Zauroczeni barwnymi krakowskimi szopkami udaliśmy się do Domu Jana Matejki- miejsca gdzie malarz urodził się, miał swoją pracownię i malował obrazy historyczne. To właśnie w tym miejscu powstały takie dzieła jak: „Hołd pruski”, „Kościuszko pod Racławicami”, „Bitwa pod Grunwaldem”, „Jan Sobieski pod Wiedniem”, które później nasi uczniowie obejrzeli w Galerii Malarstwa w Sukiennicach.

          Malwina i Amelka z wielkim zainteresowaniem oglądały szkice mistrza, stroje z minionych epok i biżuterię. Po chwili zrobiło się tłoczno przy gablocie z bronią. Były to rekwizyty których malarz używał podczas szkiców do obrazów. W sali portretowej widzieliśmy zamyślonego Stańczyka , Barbarę Radziwiłłównę, żonę mistrza Jana i jego dzieci.

          Wiele pamiątek znajdowało się w pracowni malarza. Był tam kufer podróżny, palety do mieszania farb, pędzle, płótno z nieukończonym obrazem. To tam spędziliśmy najwięcej czasu.

          Uczniowie dowiedzieli się, że Matejko kupował farby u aptekarza, a niektóre zamawiał w Wiedniu.

          Po krótkim odpoczynku i wspólnym śniadaniu udaliśmy się do Galerii Malarstwa w Sukiennicach.

          Tam nasi uczniowie odkrywali  na obrazach  historię Polski. Podziwiali obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Henryka Siemiradzkiego, Juliana Fałata, Wojciecha Kossaka.

          Łukasz rozpoznał najwięcej postaci historycznych. Opowiadał o Sobieskim i o Kościuszce. Szukał obrazów przedstawiających bitwy.  Dawid i Emilka zainteresowali się rzeźbą. Zuzia i Kacper podziwiali największe obrazy.

          Wielkim odkryciem był obraz Jacka Malczewskiego pt. Malarczyk, którego kopię maluje  pan Andrzej Barcik- nasz malarz ludowy. Naturalnej wielkości obraz (332cm- 232cm) wiszący w Galerii sztuki polskiej XIX wieku wzbudził duże zainteresowanie i zapewne postanie w pamięci uczniów klasy III./HO/

           

          ODWIEDZINY MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE- 6.12.2016r

                  W tym roku wizytę św. Mikołaja poprzedziło przybycie dwóch gości: Pomocnika Świętego i Myszki Mini. Postaci te wprowadziły dzieci w wesoły nastrój, a także opowiedziały troszkę o Mikołaju. Potem nastąpiło głośne nawoływanie najważniejszego w tym dniu Gościa. Kiedy już się zjawił, nie od razu przystąpił do wręczania upominków. Najpierw chciał się przekonać czy, aby na pewno, każdy zasługuje na prezenty. Zaprosił dzieci do wspólnego tańca i zabawy. Nie zabrakło także elementów rywalizacji w jeżdżeniu na nartach bez śniegu. Po czym Mikołaj przeprowadził mały test, który polegał na tym, aby zaśpiewać piosenkę specjalnie dla niego. Dzieci zaśpiewały więc piosenkę "Święty Mikołaj zbliża się", która bardzo przypadła mu do gustu. Wreszcie nastąpił najbardziej oczekiwany przez dzieci moment - wręczania prezentów. Oczywiście każde dziecko wyszło z uśmiechem na twarzy. Na sam koniec Mikołaj miał jeszcze jedno zadanie dla wszystkich grzecznych dzieci. Należało ułożyć gigantyczne puzzle z jego podobizną. Jeśli ktoś chciałby wiedzieć czy takie spotkanie podobało się dzieciom, wystarczy, że zajrzy do zakładki "Album fotograficzny", by się o tym przekonać :) /admin./

          PRZEDSTAWIENIE  "ANIOŁEK GWIAZDY WIGILIJNEJ"- 12.12.2016r

                    12 grudnia aktorzy teatru kukiełkowego „Mag” zaprezentowali naszym uczniom świateczną bajkę pt „Aniołek Gwiazdy Wigilijnej”. Główna bohaterka – Kasia, pomagała aniołkowi odnaleźć zagubiony dzwoneczek, bez którego wigilijna gwiazdka nie mogłaby rozbłysnąć na niebie. W poszukiwaniach brały udział również napotkane zwierzęta: ptak, kot i pies. Dzieci z zaciekawieniem oglądały „grę” kukiełek na tle świątecznej scenografii. Pełna ciepła i humoru bajka wprowadziła wszystkich w świateczny nastrój i z pwnością każdy zapamięta ją na długo. Po spektaklu uczniowie mogli zapoznać się bliżej z kukiełkowymi bohaterami. Zostały również wykonane pamiątkowe zdjęcia. /MK/

          ŻYWA LEKCJA PRZYRODY- PSY- 14.12.2016r

          W ramach prowadzonego w naszej szkole Koła Przyjaciół Zwierząt została przeprowadzona prelekcja z udziałem żywych zwierząt, czyli żywa lekcja przyrody- psy.

          W dniu 14. 12.16r. do naszej szkoły przyjechała prawdziwa miłośniczka zwierząt, dyplomowany nauczyciel z długoletnim stażem- pani Joanna Cholewa wraz ze swoim pupilem- suczką Aksą.

          Aksa to mieszaniec owczarka, mająca już obecnie ok 14 lat. Została wzięta przez panią Joannę z krakowskiego schroniska. Jest to bardzo przyjaźnie nastawiony pies zarówno do ludzi, dzieci jak i do innych zwierząt. Aksa uczestniczyła w tym celu w szkoleniach i potrafi również pomagać w szkoleniu innych psów agresywnych i lękowych, mających problemy z komunikacją. Często wraz ze swoją panią bierze udział w  różnych  „spotkaniach” integracyjnych w raz z innymi psami  na których psy uczą się żyć w zgodzie- jak w prawdziwym stadzie i za  to otrzymała piękny dyplom: KOCHAM MOJEGO PSA I ON KOCHA MNIE.

                      Podczas prelekcji dzieci otrzymały istotne informacje na temat pielęgnacji swoich pupili, mogły oglądać a także dotykać szczotki które świetnie nadają się do czesania sierści psa. Pani Joanna przy tej okazji poinformowała nas, że dbając o nasze zwierzęta, nie  możemy  przekraczać rozsądnych granic i np.nie ubierać psy bez potrzeby, tylko dla ozdoby , bo to zaburza komunikację z innymi zwierzętami i może wywoływać niepotrzebną agresję.

          Na koniec nasi uczniowie uczyli się jak prawidłowo karmić zwierzęta, a w zasadzie jak bezpiecznie podawać pokarm.

          Dzieci zawsze w kontaktach z obcymi zwierzętami powinny pytać właścicieli czy mogą pogłaskać psa! /ES/

          SZKOLNA WIGILIA- 22.12.2016r

          22 grudnia, jak co roku zebraliśmy się w szkole na świetlicy, aby złożyć sobie Świąteczne życzenia i zjeść wspólnie posiłek wigilijny, o który zadbała rada rodziców. Aby podkreślić świąteczną atmosferę tego dnia odbył się także przegląd kolęd. W tym roku zrezygnowaliśmy z formy konkursu, aby nadać mu charakter bardziej rodzinny, zachęcający do wspólnego kolędowania i spędzenia czasu w gronie uczniów i nauczycieli. Przegląd cieszył się spora popularnością wśród uczniów. Występowały zarówno duże zespoły, jak zuchy, czy kolo języka angielskiego oraz te w mniejszym składzie jak dziewczynki z zerówki czy z drugiej klasy. Nie zabrakło także duetów. Tu swój popis dala głównie klasa III. Karolina i Zuza przy akompaniamencie gitary zaśpiewały „Skrzypi wóz”, Malwina z Amelka „Był pastuszek bosy”, a Natalia i Zosia „Kolędnicy wędrownicy”. Nie można zapomnieć także o solistach: Zosia wykonała „Mroźną cisze”, Justynka pięknie zagrała na skrzypcach i zaśpiewała „Wśród nocnej ciszy”, a Kacper „Przybieżeli do Betlejem.” Każdy uczestnik przeglądu otrzymał na koniec symboliczny podarunek. To był dla wszystkich niezapomniany dzień./AS/

          JASEŁKA- 27.12.2016r

          Grudzień to czas życzeń, marzeń, nadziei i spotkań z najbliższymi.

          Na ten piękny świąteczny czas uczniowie naszej szkoły przygotowali Jasełka na,  które zaprosili wszystkich mieszkańców naszej miejscowości.

          27 grudnia  2016r w Świetlicy Domu Ludowego zebrały się wszystkie dzieci z naszej szkoły aby przedstawić historię Bożego Narodzenia wpisaną w realia  współczesne.

           Pani Dyrektor powitała licznie przybyłych rodziców, mieszkańców oraz  zaproszonych gości.  Zaszczycił  nas swoją obecnością Ksiądz Proboszcz - Józef Szydłowski oraz Sołtys naszej miejscowości -pan Franciszek Czekaj,

          Piękna scenografia, oprawa muzyczna kolęd nad którą czuwał nauczyciel katecheta pracujący w naszej szkole pan Krzysztof Czerw wprowadziła zebrane dzieci, rodziców, mieszkańców i gości na nowo w bożonarodzeniowy nastrój.

          Miłym akcentem był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i instrumentalne.

           Zosia i Natalka z klasy III wykonały pastorałkę „Kolędnicy, wędrownicy”.

          Amelka i Malwina w strojach pastuszków pięknie zaśpiewały  pastorałkę „Bosy Pastuszek”

          Justyna z klasy III zagrała na skrzypkach kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

          Jej rówieśniczka Karolina  zagrała nam na gitarze melodię do  kolędy „Gdy śliczna panna syna kołysała” i jednocześnie ją zanuciła.

          Melania z klasy I i Magdalena z II klasy zaśpiewały w duecie pastorałkę „Świeć gwiazdeczko mała świeć”.

          Wkrótce na scenie zgromadzili się Józef i Maryja, którzy wędrowali do Betlejem.

          W roli Maryji wystąpiła Zosia. Mogliśmy  również podziwiać jej piękny głos podczas wykonania kolędy „Lulajże Jezuniu”. Jozefem został Krzysiu, który wykazał się niezwykłą troską o rodzinę. Utrudzeni podróżą zdążyli się zapisać u Pisarza, którego  rolę zagrał Bartek z klasy II .

           Wśród pastuszków  panowało niemałe zamieszanie. Nawet sen i zmęczenie nie przeszkodziło im w zorganizowaniu i przyniesieniu darów dla Jezuska.

          W roli  odważnych pasterzy mogliśmy podziwiać Justynę, Malwinę, Amelkę, Dawida z III klasy oraz Jakuba Kanię z klasy II.

          W szopce przy Dzieciątku z wielką powagą rozmawiali o swoich kłopotach  Józef i Maria.

          Chociaż tłoczno tam było to dla żadnej postaci  nie zabrakło tam miejsca.

          Podziwialiśmy też mędrców z dalekiego Wschodu w których postacie wcielili się: Kuba, Kacper i Łukasz z klasy III.

          Bogate w treść Jasełka,  zostały przygotowane pod kierunkiem pani Haliny Okarmus.

          Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, Aniołów przeplatana była kolędami, które nasi uczniowie śpiewali wspólnie z obecnymi na Jasełkach mieszkańcami Pozowic

           Była to piękna uroczystość. Mieszkańcy naszej miejscowości mieli możliwość wspólnego kolędowania  a dzieci zostały  nagrodzone upominkami i  głośnymi brawami. /HO/

           

          WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY- 15.01. 2017r

          5 stycznia 2017 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej CKiS w Skawinie odbył się 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku grano dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W trakcie spotkania odbyły się prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży.  Do udziału włączyły się również uczennice naszej szkoły z klasy III:  Zosia Okarmus i Natalka Cichórz, które wspaniale wykonały pastorałkę „Kolędnicy Wędrwnicy” oraz zagrały na flażoletach. Dziękujemy serdecznie Zosi i Natalii za właczenie się w to wydarzenie. /MK/

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA- 21.01.2017r

           W dniu 21 stycznia w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Dla swych ukochanych babć i dziadków dzieci przygotowały dwa przedstawienia. Uczniowie klas 0 – II pokazały przedstawienie wokalno – taneczno – instrumentalne, zatytułowane „Zimowe zabawy”, występ maluchów zakończyło koło flażoletowe, grając dla babć i dziadków dwa utwory.

          Klasa III na koniec przedstawiła „Kopciuszka” w bardzo ciekawej interpretacji. Po występach dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. /IG/

          "KOPCIUSZEK" DLA DZIECI Z ZAPRZYJAŹNIONYCH SZKÓŁ- 25.01.2017r

          Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny w tym roku zaprezentowali  swoje talenty na scenie Domu Ludowego. Tym razem przygotowali  sztukę na podstawie bajki Hanny Januszewskiej pt. „Kopciuszek”. Nie była to jednak wierna kopia znanej wszystkim bajki.

          W  inscenizacji bajki wystąpili wszyscy uczniowie klasy III. A było możliwe dzięki temu  ,że klasa III to 14 wspaniałych aktorów. To właśnie z nimi  wychowawczyni  rozszerzyła wątek  bajki o dodatkowe postacie. W unowocześnionej wersji „Kopciuszka pojawili się: król i królowa oraz nadworny kucharz  i ochmistrzyni, którzy mieli nie lada problem z przygotowaniem  zestawu potraw na królewski bal. Marzeniem króla i królowej było posiadanie wnuków. W roli zatroskanego mądrego króla wystąpił Kacper Topolski, a królową w pięknym naszyjniku podarowanym przez księcia została Malwina Prędecka. Sztuka pełna była wątków humorystycznych. Wspaniale, ruchem, barwa głosu   i mimiką zagrały swoje role Natalia Cichórz w roli Macochy oraz  Zuzia Badylak i Amelka Szczypczyki w roli córek.

          Dawid , zwykle nieśmiały tym razem odważnie zaprezentował się  w roli wdowca i zmuszony został spełniać  kaprysy żony i córek.

          Książe miał niezwykle trudne zadanie. Aby odnaleźć Kopciuszka potrzebował pomocy Dobosza, którego rolę wypełnił Kuba Sekuła prezentując nam grę na bębnie. Krzyś, który wystąpił w roli królewicza  zatańczył tak pięknie z Kopciuszkiem na balu, że gdy umilkła muzyka nadal trwał bal…..

          Narratorem w przedstawieniu były Justyna  Piszczek, która znakomicie opowiadała o perypetiach Kopciuszka. W tej roli zaprezentowała się Wiola Guzik, która  spotkała dobrą wróżkę i  dzięki niej jej mogła zatańczyć na balu w pięknej , błękitnej sukni.  W roli wróżki wystąpiła Karolina Sekuła, która specjalnie na to przedstawienie wykonała olbrzymią dynię.

          Na przedstawienie nasi uczniowie zaprosili trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach oraz ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach./HO/                                     

          ZABAWA KARNAWAŁOWA-26.01.2017r

          Wielkimi krokami zbliżają się ferie. Jednak nie zapominajmy, że nadal trwa karnawał. W związku z tym, dzisiaj odbyła się zabawa karnawałowa. Dzieci, jak zwykle, mogły zaprezentować swoje pomysłowe przebrania. Nie zabrakło królewny, Supermena, pirata, ale były także zwierzątka, jak piesek czy kotek. Mimo obecności DJ’a (ucznia w takim stroju), zabawę – znakomicie jak zawsze – poprowadzili zaprzyjaźnieni z nasza szkołą Harcerze. Wśród ulubionych zabaw dzieci był pląs „Jak się tańczy disco?” czy „Biegnie sobie mały osioł”. Jak to na balu, nie zabrakło także poczęstunku, który pomogli przygotować również rodzice naszych uczniów. Miłym zakończeniem zabawy był wybór króla i królowej balu. /admin./

           

          WYCIECZKA DO SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT W SKAWINIE- 27.01.2017r

                      W naszej szkole, już nie pierwszy rok, zorganizowana została zbiórka dla psów ze Skawińskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt. Cała akcja poprzedzona była spotkaniem z miłośnikiem zwierząt, a w szczególności psów. Dzieci w ten sposób zostały uwrażliwione na potrzeby czteronożnych przyjaciół, jak na to, że są to żywe istoty i posiadanie ich wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W dzień takiej żywej lekcji przyrody, dzieci zostały poinformowane o planowanej zbiórce oraz do niej zachęcane.

          Przez cały styczeń dzieci przynosiły stare koce, kołdry, pluszaki, a także duże ilości karmy. Łącznie zebraliśmy dwa wielkie worki darów, co w naszej szkole jest okazałym efektem zbiórki.

          By podsumować całą akcję, w ostatni dzień pierwszego okresu nauki ( tj. 27.01’17r), wybraliśmy się z uczniami naszej szkoły na wycieczkę do – potocznie przez nas nazwanego – schroniska dla psów. Należy dodać, że był to dzień dość mroźny.W związku z tym wizyta nasza nie powinna była trwać zbyt długo, w trosce o zdrowie małych dzieci.

          Ciepło ubrani, wybraliśmy się z zebranymi paczkami do schroniska. Nasza wizyta nie przebiegła jednak tak, jak sobie to wyobrażaliśmy. Dość długo czekaliśmy przed bramą, aż ktoś się pojawi, by nas wpuścić – gdyż byliśmy umówieni na konkretną godzinę. Po dłuższej chwili weszliśmy. Nasze koce, karmy itp. zostały rzucone pod wiatę i pani, która jest wolontariuszem w schronisku, wytłumaczyła czego nam nie wolno (co zrozumiałe, ze względu na bezpieczeństwo uczniów) i to byłoby na tyle. Trudno powiedzieć czy padło słowo „dziękuję”. Choć wiadomo, że nie taki jest cel akcji. Jednak od dzieci wymagamy jakichś słów wdzięczności, więc dorośli powinni dawać taki przykład. Dla dzieci jest to ważne. Liczyliśmy także na jakieś ciepłe słowo o pieskach, może zachętę do adopcji czy chociażby zwrócenie uwagi, jak takie koce się przydają pieskom, co pewnie w przyszłości spowodowałoby dużą chęć udziału w podobnych akcjach.

          Następnie wyszliśmy na spacer z Panią Wolontariuszką i jednym z psów. Choć raczej był to marszobieg. Po zrobionej rundce, ponownie wpadliśmy na zamkniętą już bramę. Trochę nas to zaskoczyło, ale myśleliśmy, że Pani musi tylko zamknąć psa. Jednak okazało się inaczej. Pani bez żadnego pożegnania po prostu zamknęła bramę, wypuściła wszystkie psy i zaczęła je karmić. Nie oburzył nas fakt, ze była akurat pora karmienia, ale kwestia dwóch minut chyba nie wpłynęłaby niekorzystnie na zdrowie podopiecznych schroniska, a my z godnością moglibyśmy się pożegnać i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Po jakichś pięciu minutach zrezygnowaliśmy i udaliśmy się w kierunku busa.

          Należy wspomnieć, że na profilu schroniska na Facebook’u znajdują się zdjęcia prezentów, ofiarodawców i krótki opis. O nas niestety nikt nie wspomniał.  Dobre serca naszych uczniów na to widać nie zasługują. Podkreślimy jeszcze raz, ze nie chodzi o „reklamę”, wdzięczności itp., ale potraktowanie nas, jak wszystkich pozostałych

          Możecie odwiedzać stronę internetową Schroniska http://zwierzakiskawina.wixsite.com
          i znaleźć zdjęcia niektórych psów przeznaczonych do adopcji.

           Może wspólnie znajdziemy dla nich nowe domy./ES/

          WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY II  i III DO KRAKOWA- 21.02.2017r

           

                       21 lutego klasa II i III wybrała się na długą wycieczkę do Krakowa.

          Spacer przez most Grunwaldzki był zaplanowany po to aby nasi uczniowie porównali szerokość Wisły płynącej przez naszą miejscowość z tą, która płynie przez Kraków. Po zmierzeniu krokami długości mostu przez Kubę z klasy III udaliśmy się do Bazyliki pw. Michała Archanioła na Skałce. Jest to miejsce upamiętniające męczeńską śmierć  Biskupa Stanisława, późniejszego świętego i i patrona naszej ojczyzny. Tam przy sadzawce zwanej Kropielnicą Polski uczniowie poznali historię o św. Stanisławie Biskupie, który popadł w konflikt z królem Bolesławem Śmiałym.

           Pod bazyliką znajduje się Krypta zasłużonych. Uczniowie klasy III dowiedzieli się że spoczywają  tam zasłużeni  Polacy :Jan Długosz, Jacek Malczewski Henryk Siemiradzki, Czesław Miłosz i inni. Po krótkim odpoczynku w ogrodzie udaliśmy się do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy  w hali tramwaju konnego. Tam nasi uczniowie dowiedzieli się ,że pierwszy tramwaj elektryczny wyruszył na ulice Krakowa w 1901 roku. Po obejrzeniu 11 historycznych wozów tramwajowych udaliśmy się na wystawę „Drukarstwo krakowskie”. W Krakowie już w XVI wieku  znajdowała się papiernia. Łukasza zaciekawiła kopia maszyny drukarskiej  a Zuzia długo przyglądała się  kopii Biblii Gutenberga. Nasi uczniowie dowiedzieli się , że najstarszy polski druk to kalendarz z 1474 roku ,który znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej.

           Następnie udaliśmy się do wystawy poświęconej światłu i historii żarówek. Kacper z klasy III sprawdził ile razy trzeba zakręcić korbką aby żarówka się zaświeciła. Zosia z zainteresowaniem przyglądała się jak funkcjonuje lampa rentgenowska i jak to się dzieje ,że jabłko „zmienia” kolory przy oświetleniu żarówką.

          Ciekawostki ze świata techniki bardzo zainteresowały uczniów klasy II . Gdy udaliśmy się na wystawę pojazdów okazało się, że popularny „Maluch” zdobi już muzealne wnętrza. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wystawa pt. Historia gier komputerowych. od 1985 roku. Tam nasi uczniowie znaleźli prawdziwe ukojenie……Usiedli wygodnie i mieli możliwość korzystania z takich urządzeń jak: konsola Pong, Atarii 2600.

          Wycieczka dostarczyła naszym uczniom wielu wrażeń. Spacer po dawnej stolicy Polski to poznawanie historii dziejów naszej ojczyzny.

          Motoryzacja zbliża do współczesności ale jakże ciekawie jest wpisana w rozwój starego grodu Kraka. O tym właśnie przekonali się nasi uczniowie wędrując śladami historii. /HO/

          KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ W KRZĘCINIE

          10 marca 2017 r w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Krzęcinie odbył się IX Gminny Konkurs Piosenki w Języku Angielskim, do którego udziału zaproszono uczniów szkół podstawowych miasta i gminy Skawina.

          Konkurs odbył się pod hasłem: „ Let's Sing about Money". Naszą szkołę zaprezentowała uczennica klasy III Natalka Cichórz, która zaśpiewała piosenkę "Cheap Thrills" zdobywając wyróżnienie. Dziękujemy Natalii za reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów. /MK/

          WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY II  i III DO KRAKOWA- 14.03.2017r

          14 marca uczniowie z  klasy  II i III wybrali się na długą wycieczkę do Krakowa.

          Pierwsze kroki nasi uczniowie skierowali na Wzgórze Wawelskie skąd rozlegał się wspaniały widok na panoramę miasta. Najlepszą orientację w terenie miał Kacper Topolski, który potrafił rozpoznać Kopiec Kościuszki z tarasu widokowego. Wzgórze Wawelskie na którym znajduje się zamek  znajduje się na wysokości 228 metrów nad poziomem morza. Zajmuje powierzchnię 7040mkwadratowych. Nasi uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wzgórza  od obejrzenia najważniejszych budowli zamku. Zamek to dwupiętrowa budowla z trzema skrzydłami, dziedziniec z krużgankami arkadowymi, brama wjazdowa i 5 wież mieszkalnych. Najpierw  podziwialiśmy  tzw. Wieżę Duńską i Kurzą Stopkę, która w odległych wiekach pełniła rolę toalety. Później doszliśmy do Wieży Sobieskiego a następnie do Wieży Zygmunta III Wazy. Zamek łączy się z katedrą Wawelską dziedzińcem zwanym Batorego.

          Po dłuższym spacerze udaliśmy się do katedry gdzie znajduje się ołtarz św. Stanisława na którym spoczął w 1254r w  srebrnej  trumnie. Widzieliśmy relikwiarz podtrzymywany przez 4 anioły i baldachim. W tym miejscu po Bitwie pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło zawiesił zdobyte chorągwie krzyżackie. Następnie udaliśmy się do wnętrza  gdzie znajduje się drugi ołtarz przy którym odbywały się koronacje królów Polski. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem  zwiedzali Katedrę, oglądali sarkofagi królów polski a na dłużej zatrzymali się przy białym sarkofagu św. Królowej Jadwigi aby poznać jej zasługi dla Ojczyzny.

          Po krótkim odpoczynku na tarasie widokowym udaliśmy się do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego. Tam nasi uczniowie oglądali Galerię :Barwa i broń w Polsce, Galerię Rzemiosła Artystycznego, Galerię Sztuki Polskiej XXw.

          Wycieczka  dostarczyła naszym uczniom wielu przeżyć. Była żywą lekcją historii. Dzięki niej  nasi uczniowie zdobyli elementarną wiedzę o władcach Polski, którzy mieszkali na zamku Królewskim na Wawelu. Wspólnie z uczniami ustaliliśmy, że wkrótce jeszcze raz odwiedzimy nasz Kraków aby poznawać kolejne karty historii naszej Ojczyzny./HO/

          DZIEŃ WIOSNY- 21.03.2017r

          21 marca również do naszej szkoły przyszła wiosna!!! Dzieci ubrane na zielono z wielkim zapałem brały udział w „Turnieju wiosennym” oraz wyprawie w poszukiwaniu oznak wiosny.

          Pięć grup uczniów zawzięcie rywalizowało rozwiązując krzyżówki, rebusy o tematyce wiosenno – ekologicznej.

          Uczniowie naszej szkoły własnoręcznie wykonały ulotki z listem Pani Wiosny, w którym wiosna zwraca się do wszystkich o szanowanie przyrody i środowiska naturalnego. Ulotki te dzieci wręczały i wrzucały do skrzynek pocztowych mieszkańców Pozowic, podczas wyprawy w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. /IG/

          Natomiast najmłodsi uczniowie - dzieci z oddziału przedszkolnego - brały udział w wiosennych podchodach i w taki sposób szukały Pani Wiosny. Jak się okazało Pani Wiosna przybyła i zostawiła nie tylko piękne pączki na drzewach, ale i medale dla dzielnych poszukiwaczy oznak nowej pory roku. /admin./

          WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY II I III DO KRAKOWA

          4 kwietnia klasa II  i III wędrowała ścieżkami historii po starym Krakowie. Tym razem naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Bazyliki Franciszkańskiej, miejsca gdzie spoczywa Książe Bolesław Wstydliwy, ostatni z dynastii Piastów  małopolskich. To właśnie temu władcy zawdzięczamy akt lokacyjny na prawie magdeburskim miasta Krakowa i 20 innych miast.  I tu jako zagadkę matematyczną  nasi uczniowie usłyszeli ciekawostkę  o  tym ,że tenże Książe wydał akt lokacyjny dla miasta Bochni w 1253 roku a 4 lata później dla Krakowa. Kuba bezbłędnie policzył i, że nasz Kraków został lokowany w 1257 roku. Znany z pobożności Książe Bolesław był synem Leszka Białego. Uśmiech i zdziwienie na ustach Zuzi i Karoliny wywołała informacja, że Książe zaręczył się z wieku 13 lat z 5 letnią wówczas księżniczką Kunegundą, córką króla węgierskiego Beli IV. Wkrótce żona księcia - księżna Kinga założyła klasztor Klarysek w Starym Sączu.  Książe  Bolesław był wielkim dobroczyńcą Franciszkanów. Wspierał budowę kościoła i klasztoru. Nasi uczniowie mieli możliwość wejścia do kaplicy Błogosławionej Salomei. Tam wysłuchali opowieści o zasługach Księcia Bolesława.  W   kamiennej urnie po prawej stronie ołtarza spoczywa Książe Bolesław Wstydliwy, który zmarł w 1279 roku.

          Z kościołem Franciszkanów związana jest również Błogosławiona Salomea, która była siostrą księcia Bolesława i żoną Kolomana, króla Rusi Halickiej. Po śmierci męża wstąpiła do klasztoru klarysek. Większość swojego życia spędziła w Grodzisku koło Skały gdzie założyła klasztor i bibliotekę przyklasztorną. Na  prośbę Błogosławionej Salomei Książe Bolesław założył miasto Skała. Błogosławiona Salomea spoczywa także w tej kaplicy.

          Z kaplicy uczniowie klasy II i III udali się przed ołtarz główny w którym widnieje św. Franciszek z Asyżu. Z tego miejsca widocznych jest 7   witraży wymalowanych  w XIX w przez Stanisława Wyspiańskiego, które obecnie lśnią blaskiem  po renowacji. Łukasz zauważył ,że jeden w witraży przedstawia Bł. Salomeę i św.  Franciszka. Największe wrażenie światła i barwy dało się zauważyć  na witrażu przedstawiającym żywioły wody i ognia.

          Po zwiedzeniu bazyliki udaliśmy się na największy rynek w Europie. Na krótki odpoczynek zatrzymaliśmy się przed Pomnikiem Adama Mickiewicza, a następnie za symboliczną złotówkę weszliśmy na taras widokowy nad Sukiennicami z którego udaliśmy się wprost do Galerii obrazów namalowanych przez Matejkę , Henryka Siemiradzkiego czy Jacka Malczewskiego. Tym razem uwaga   naszych  uczniów skupiła się na wystawie czasowej poświęconej Tadeuszowi Kościuszce.

          W programie naszej wycieczki zwiedziliśmy również Muzeum, znajdujące  się pod zachodnią płytą rynku,  które powstało 7 lat temu.

           Pani Przewodnik przeprowadziła nas ścieżkami historii średniowiecznego miasta  Krakowa.

          Szklana podłoga jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym. Dowiedzieliśmy się o dziejach miasta podczas teatrzyku, filmów i multimediów, które stanowią nieodzowny element wyposażenia  muzeum. W warsztatach szewca, złotnika czy kołodzieja wystawione były przedmioty znalezione podczas  wykopalisk. Były tam ciżemki, podkowy, hacele, dawne monety, wagi i korce. Bardzo ciekawym elementem jest oszklone  miejsce z którego widoczna jest wieża Kościoła Mariackiego i płyta rynku. Po długiej wędrówce pożegnaliśmy panią Przewodnik i udaliśmy się po …pamiątki, które od pierwszej naszej wspólnej wyprawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Pełni wrażeń wróciliśmy do naszej miejscowości./HO/

          WYJAZD DO SKAWINY NA KONKURS SACROSONG- 7.04.2017

          W dniu 7 kwietnia odbył się IX Gminny Przegląd Piosenki Religijnej Sacrosong 2017. W tym roku hasłem przewodnim było „Łaski pełna” dla uczczenia jubileuszu objawień fatimskich. Do udziału przyłączyła się również nasza szkoła, a reprezentowały nas uczennice klasy III: Zofia Okarmus, Justyna Piszczek, Natalia Cichórz  oraz Karolina Sekuła, które zaśpiewały: "Jezus swoją Matkę pozostawił" oraz "Powierz Się Matce". Dziękujemy uczennicom za  występ i reprezentowanie naszej szkoły. /MK/

          ŚWIĄTECZNE ŚNIADANIE- 11.04

          W pięknie ozdobionej światecznymi ozdobami świetlicy szkolnej cała społeczność szkolna zasiadła do wspólnego wielkanocnego śniadania. Uczniowie i pan katecheta opowiedzieli o zwyczajach i tradycjach świątecznych. Nie zabrakło światecznych smakołyków: jajeczek, wypieczonych babeczek, słodyczy, pieczywa i wędliny. Na koniec każdy z uczestników otrzymał czekoladowego zajączka lub jajeczko./admin/.

           

          DZIEŃ ZIEMI- 21.04.2017r

          W Dniu Ziemi na całym świecie organizowane są tysiące imprez i akcji na rzecz środowiska naturalnego.

          Dzień ten również w naszej szkole był dniem wyjątkowym. Uczniowie po obejrzeniu filmu o ochronie przyrody oraz prezentacji pt: „Akademia odpadowa” zastanawiali się w jaki sposób możemy pomóc Ziemi pozostać nie skażoną i nie zanieczyszczoną na długie lata. Swoje spostrzeżenia przedstawiali za pomocą infografiki na sylwetach drzew, które można podziwiać na korytarzu szkolnym. /IG/

           

          II GMINNY KONKURS FOLKLORYSTYCZNY "KOLBERGOWSKIE STROFY" pt. ŚLĄSKIE- 24.04.2017 r

          W dniu 24.04. 2017r odbył się w naszej szkole II Gminny Konkurs Folklorystyczny Kolbergowsie strofy pt. Ślaskie.Do konkursu zgłosiło się 9 szkół, łącznie 31 uczestników. Celem konkursu było: kultywowanie tradycji; rozwijanie zdolności artystycznych,; uwrażliwianie na  piękno twórczości O. Kolberga; pogłębianie wiedzy na temat twórczości o. Kolberga, a także dostarczenie dzieciom możliwości wykazania się swoimi umiejętnościami.Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący: pani Krystyna Droździewicz- dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, członkowie: pan Stanisław Grodecki- prezes TPS, wice prezes TPS- pani Ewa Tarnopolska, pani Lidia Żmuda- nauczyciel muzyki. Kryteriami oceny występów młodych aktorów były: zgodność z tematem i założeniami konkursu, pomysłowość w zakresie przedstawienia tematu,/ choreografia, rekwizyty, strój itp./, poziom trudności, sposób interpretacji utworu, dykcja, muzykalność, ogólne wrażenie artystyczne. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

          Nagroda specjalna za wyjatkową trudność przygotowanego tekstu- Adam Czyżycki- SP nr 1 w Skawinie

          I miejsce-  zespół uczniów ze SP z Jaśkowic

          II miejsce - zespół uczniów ze SP nr 2 w Skawinie

          II miejsce - zespół uczniów ze SP  w Krzęcinie

          III miejsce - zespół uczniów ze SP w Bukowiu

          wyróżnienia otrzymali : zespół ze SP nr 4 w Skawinie, Amelka Wcisło ze SP w Rzozowie oraz Zosia Okarmus i Karolina Sekuła ze SP w Pozowicach.

          Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i opiekunom zespołów, biorących udział w konkursie i już dzisiaj zapraszamy za rok. / admin/

           

          WARSZTATY KOLBERGOWSKIE W NASZEJ SZKOLE

          W ramach obchodów Święta Patrona Szkoły,  nasi uczniowie – jak co roku – uczestniczyli
          w warsztatach poświęconych działalności i pracy Oskara Kolberga.

          Dzieci miały okazję przypomnieć sobie sylwetkę patrona, jego najważniejsze osiągnięcia
          i poznać kilka nowych, cennych informacji. Mamy nadzieję, że chociaż kilka z nich zostanie im w pamięci.

          Drugi etap zajęć był  przeprowadzony w formie plastycznej, podczas którego dzieci najpierw kolorowały i ozdabiały podobiznę Oskara Kolberga, a następnie wykonały prace związane
          z tematem tegorocznego tygodnia, a więc z regionem Śląska. Praca ta dotyczyła typowych strojów śląskich. Zadaniem dzieci było stworzenie z otrzymanych materiałów postaci Karlinka i Karolinki. Warsztaty prowadziła pani Agnieszka Blachura. Powstałe prace stały się ozdobą szkoły, a także świetlicy podczas uroczystej akademii. Warsztaty prowadziła także pani Elżbieta Ligocka, która pokazywała dzieciom wykonanie kwiatów z bibuły, dodatkowo rózne zabawy i tańce ludowe uczestnikom gminnego konkursu zaprezentowała pani Ewa Tarnopolska- wice prezes Towarzystwa Przyjaciół Skawiny.

          Na zakończenie warsztatów zaprezentowano dzieciom typowy śląski taniec „Klapok” oraz zachęcano do jego nauki. /admin./

          28.04.2017r- UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          28 kwietnia uczniowie klasy trzeciej wspólnie z wychowawcą panią Haliną Okarmus przygotowali uroczystą akademię z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Akademię rozpoczął hymn Mazurek Dąbrowskiego, który wykonali uczniowie naszej szkoły. Przewodniczaca szkoły Zosia Okarmus wydała komendę do wprowadzenia pocztu sztandarowego szkoły. Następnie uczniowie klasy III przedstawili okolicznościowe wiersze i piosenki patriotyczne. Społeczność szkolna nagrodziła wykonawców gromkimi brawami./ admin/.

          9 MAJA 2017r - ŚWIĘTO PATRONA ORAZ PODSUMOWANIE II GMINNEGO KONKURSU FOLKLORYSTYCZNEGO

           

          Wiosna w naszej szkole, to nie tylko żegnanie zimy i witanie nowej pory roku. Co roku o tej właśnie porze obchodzimy Święto Patrona naszej szkoły. W tym czasie dzieci biorą udział w warsztatach poświęconych Oskarowi Kolbergowi, ale także prelekcjach, mających na celu przypomnienie jego sylwetki.

          W trakcie dni Kolbergowskich odbył się już II Gminny Konkurs Folklorystyczny „Kolbergowskie strofy”. W tym roku tematem wiodącym był Śląsk. Dzieci z 8 szkół z gminy Skawina, a także partnerskiej szkoły w Bukowiu, zgłosiły się do udziału w prezentacji wybranych dzieł ze zbiorów Oskara Kolberga.

          Podczas finałowego punktu odchodów Święta Patrona, odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli nie tylko laureaci wspomnianego już konkursu, ale także znakomici goście. Wśród obecnych, znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, pan Paweł Kolasa; senator RP, pan Marek Pęk;  Wicewojewoda Małopolski, pan Piotr ĆwiK, dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie pan Czesław Gąsiorowski,prezes TPS- pan Stanisław Grodecki oraz kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia UM w Skawinie, pan Marek Marzec. Na widowni zasiedli także sołtys Pozowic, pan Franciszek Czekaj oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół. Obecna była także wraz z uczniami pani dyrektor zaprzyjaźnionej Szkoły im. Oskara Kolberga w Bukowiu pani Anna Sławik.

          W trakcie akademii uczniowie klasy II pod kierunkiem pani Elżbiety Słomiany przedstawili interpretację znanej chyba każdemu bajki „Czerwony Kapturek”. Jednak w  nawiązaniu do regionu tegorocznych obchodów, a więc w gwarze śląskiej. Podsumowaniem występu byłą prezentacja typowo śląskiego tańca „Klapok” oraz występ kółka flażoletowego.

          Jednak kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie nagród uczestnikom konkursu, co nie byłoby mozliwe bez pozyskanych dla szkoły sponsorów. Nagrody ufundowali: UMiG Skawina, Firma Budowlana Franko, Ochrona Pracy Wadowice, Rada Rodziców, Muzeum Regionalne, TPS oraz wicewojewoda Małopolski pan Piotr Ćwik. Uczniowie naszej szkoły otrzymali także pakiet pozycji do biblioteki od senatora pana Marka Pęk.  Wszystkim uczestnikom dziękujemy i serdecznie gratulujemy. /amin./

          10.05. 2017r- WYJAZD DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO DO SKAWINY

          Delegacja 5-cio latków z oddziału przedszkolnego uczestniczyła w V Zabawie Czytelniczej orgaznizowanej przez Bibliotekę Miejską w Skawinie w ramach „Tygodnia Bibliotek”. W tym roku temat brzmiał: „Sroczka kaszkę warzyła”, który przedstawiony został w twórczości pani Natalii Usenko. Zadaniem dzieci było zapoznanie się w wierszami autorki wskazanymi przez organizatora. Podczas imprezy dzieci prezentowały swoją wiedzę, biorąc udział w quizie, układaniu puzzli, obrazków w odpowiedniej kolejności oraz zabawach ruchowych. Wszystkie zespoły przedszkolaków wyszły zadowolone z pięknym dyplomem, słodkim upominkiem  oraz wesołą piłką. Nie zapomnijmy, że na długo w pamięci pozostaną wesołe wiersze pani Usenko oraz wspomnienia z zabawy – z pewnością miłe. /amin./

          12.05.2017r- WYJAZD DZIECI NA ZAJĘCIA DO MULTICENTRUM W SKAWINIE

          Kolejny raz uczniowie naszej szkoły – od 0 do 3 klasy – uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Multicentrum. Tym razem tematem zajęć były zwierzęta zamieszkujące Afrykę. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie najbardziej znane gatunki mieszkające na tym kontynencie, ale także bardzo oryginalne, jak gekon liścioogonowy, latające ryby (ptaszory) czy pingwin przylądkowy.

          Prezentacje wzbogacona była interesującymi filmami przedstawiającymi te gatunki w naturalnym środowisku, a więc zarówno na sawannie, pustyni czy dżungli.

          Następnie uczniowie mogli wybrane przez siebie zwierzęta pokolorować palcem, ale na komputerze, dzięki dotykowym monitorom.

          Dzieci chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach. Dlatego zachęcamy również rodziców, aby w czas wolny od szkoły, skorzystać z oferty Multicentrum. Szczegółowy plan i opis zajęć można znaleźć na stronie http://www.multicentrum-skawina.pl/. /admin./

          BAJKI ŚWIATA- MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI- PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO- 18.05.2017r

          Do konkursu plastycznego pt. "Mój ulubiony bohater literacki" organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie zgłosiło się ponad 200. uczniów, w tym 7. z naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci zostali zaproszeni na galę wręczenia nagród, która odbyła w się w Pałacyku "Sokół" w Skawinie. Na zaproszonych gości czekała bardzo miła niespodzianka w postaci występu magika. To była znakomita rozrywka nie tylko dla najmłodszych - przedszkolaków, uczniów, ale także dla wszystkich dorosłych. Po tym wesołym wstępie, przystąpiono do wręczania nagród: w kategorii przedszkole oraz klas 0-3. Właśnie w tej drugiej kategorii nasze uczennice zdobyły nagrody: Wiktoria Barcik - klasa 0 - wyróżnienie za pracę "Kubuś Puchatek"; Nikola Cichórz - klasa II - wyróżnienie za pracę "Krecik" oraz III miejsce dla Karoliny Sekuły z klasy III za pracę "Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków". Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości./admin./

          ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ- 20.05.2017r

          Już po raz XIV uczniowie z naszej szkoły brali udział w imprezie organizowanej w ramach obchodów Skawińskich Dni Profilaktyki. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”. Uczniowie klasy III przygotowali pracę plastyczną na konkurs pod hasłem „Dobra rodzina- radości przyczyna”. Praca przestrzenna  wyrażała  pomysły dzieci na  wspólną rodzinną zabawę. Uczniowie pokazali jak ważnym elementem jest rodzinny dom i wszystko co wokół niego się dzieje.

          W tegorocznej imprezie uczestniczyli uczniowie klasy II i III naszej szkoły.

          Po zapisach do biegów nasi uczniowie otrzymali numerki, które uwidocznili na podkoszulkach. Z niecierpliwością oczekiwali  na biegi w konkurencji wiekowej od 8-10 lat. Oglądali występy artystyczne na scenie w Parku miejskim w Skawinie obok Pałacyku „Sokół”. W konkurencji biegów dziewczynek najlepiej  pobiegła Emilka Adamska- Kmiecik a wśród chłopców najszybszy był Kacper Topolski. Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz bezpłatne wejściówki na skakanie po dmuchanym  zamku. Czas zabawy na świeżym powietrzu upłynął  aktywnie i dostarczył okazji na miłe spotkania z rówieśnikami./HO/

          I PRZEGLĄD ZESPOŁÓW REGIONALNYCH W BUKOWIU- 25. 05. 2017r

          Dnia 25 maja 2017 r. wszyscy uczniowie klasy II wraz z uczennicami z klasy III reprezentowali naszą szkołę w Powiecie. Zostaliśmy zaproszeni na I Przegląd Zespołów Regionalnych „Nutka Oskara 2017” do Bukowia- szkoły Podstawowej w powiecie krakowskim, która podobnie jak nasza szkoła nosi imię Oskara Kolberga. Na występach nasi uczniowie zaprezentowali się wraz z profesjonalnymi wykonawcami z Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Krakowiacy”, z Kapelą Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Mogilanie” oraz uczniami II klasy ze szkoły w Bukowiu.

          Jesteśmy dumni z naszych młodych artystów, którzy w niczym nie odstępowali  swoim występem od profesjonalistów. Szczególne uznanie należy im się za piękny strój, taniec ludowy - „Klapok” i oczywiście profesjonalne zagranie średniowiecznego utworu na flażoletach. W pełni zasłużyli na złotą statuetkę z napisem „Nutka Oskara 2017”. /ES/

           

          WYJAZD ZERÓWKI DO SALI ZABAW - 5.06.2017r

          Dzień dziecka w oddziale przedszkolnym trwał w tym roku wyjątkowo długo. 1go czerwca odbyły się zabawy i tańce w sali i na placu zabaw, zabawy z bańkami mydlanymi i balonami. Kolejny dzień, to piątek, który był dniem pirackich zabaw. Wówczas dzieci miały odnaleźć skarb-słodki na dodatek-co było poprzedzone wykonaniem wielu zadań, jak np. walka z latającymi potworami, przechytrzenie złej czarownicy czy też szukanie klejnotów w piasku. Każdy na pamiątkę otrzymał odnakę Przedszkolnego Pirata. Natomiast finałem obchodów dnia dziecka w tym roku był wyjazd do sali zabaw "Akukuu" w Krakowie (http://www.akukuu.pl/). Na miescu czekała na dzieci 100 - metrowa sala pełna zjeżdzalni, labiryntów, torów, kulek, karuzeli i wielu, wielu atrackcji, jak sala dyskotekowa, interaktywna,fotobudka. W trakcie 2-godzinnej zabawy był też czas na mały poczęstunek: goooofry z bitą śmietaną i oczywiście posypką, rurki z kremem itp. Jednak przy ogromie różnorodnychy zabaw dzieci tylko mlasnęły i już zniknęły w kulkach. W drodze powrotenej słychać było tylko drobne kłótnie: komu się bardziej podobało. I w takim nastroju wesołego przekomarzania wróciliśmy z uśmiechem do szkoły. /admin./

           

          PRZEGLĄD REGIONALNY W MUZEUM REGIONALNYM W SKAWINIE-

          2. 06. 2017r

          2 czerwca 2017 na Hali Widowiskowo - Sportowej w Skawinie odbył się już V Skawiński Przegląd Regionalny, którego organizatorem jest Muzeum Regionalne w Skawinie. Naszą szkołę reprezentowała klasa 2 wraz z kołem flażoletowym. Dziewczynki i chłopcy w strojach krakowskich prezentowali się wspaniale. W trakcie swojego występu zaprezentowali ludową piosenkę „Zasnęła dzieweczka”, śląski taniec „Klapok” oraz utwór na flażolecie. Uczniowie jak co roku wypadli wspaniale, za co otrzymali gromkie brawa a nawet pochwałę i podziw jednego z obserwatorów - docenianego muzyka ze szkoły podstawowej nr 2 w Skawinie. Na koniec otrzymali pamiątkowy dyplom dla szkoły oraz drobne upominki w postaci serwetek z tradycyjnym skawińskim wzorem. /ES/

           

          WYJAZD DZIECI KLAS II I III DO KRAKOWA- 6.06.2017R

          6 czerwca klasa II i III były na kolejnej  wycieczce w Krakowie. Tym razem wędrówka rozpoczęła się od wejścia na wzgórzu wawelskim do legendarnej Smoczej Jamy. Była to wielka atrakcja dla naszych uczniów. Kacper i Krzyś z klasy III szukali śladów smoka używając do tego celu przywiezionych z domu latarek. Zuzia, Malwina i Justyna odkryły tajemne przejście między skałami i zaprowadziły tam Bartka, Kubę i Magdę  z klasy II. Skały wapienne z których zbudowana jest jaskinia w niektórych miejscach przepuszczały krople wody co stanowiło dodatkową atrakcję.

          Po spotkaniu ze smokiem, który zionął ogniem w naszą stronę wszyscy udali się do katedry wawelskiej skąd po przejściu przez zachrystię udaliśmy się na Dzwon Zygmunta. Po pokonaniu 250 stromych schodów ukazał się niespotykany widok. Po lewej stronie widniał obraz Jana Matejki pt. „Zawieszenie dzwonu Zygmunta”. Po przejściu krętych wąskich schodów mogliśmy już pomyśleć marzenie i dotknąć serca dzwonu, który waży 12ton i 600 kg. Dzwon rozbrzmiewa w czasie ważnych uroczystości kościelnych i państwowych od 9 lipca  1521 roku. Ostatni raz krakowianie mogli usłyszeć jego brzmienie w Wielkanoc. Ważną ciekawostka jest , ze do rozkołysania dzwonu potrzeba 12 mężczyzn, zwanych dzwonnikami./HO/

          Po zejściu z dzwonnicy udaliśmy się do Kaplicy Zygmuntowskiej, pod którą w kryptach znajdują się najstarsze Groby Królewskie. Następnie udaliśmy się do Kaplicy  królowej Zofii  aby stamtąd rozpocząć szlak wędrówki. W cynowych sarkofagach spoczywają przez wieki władcy Polski i Litwy. Łukasz odnalazł sarkofag Króla Jana III Sobieskiego i Tadeusza Kościuszki . Z wielkim zainteresowaniem nasi uczniowie doszli do miejsca gdzie spoczywa Lech Kaczyński i jego żona Maria Kaczyńska. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się śladami historycznego Krakowa do Muzeum Józefa Mehoffera na ulicę Krupniczą. Tam w upale czerwcowego słońca odpoczywaliśmy w przepięknym  ogrodzie, który był ulubionym miejscem jego twórczości.

           

          KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ - 19.06.2017r

          Tuż przed zakończeniem roku, nasi ucniowie wzięli udział w wewnątrzszkolnym konkursie piosenki anglojęzycznej organizowanym przez panią Marcelinę Kubik. Do konkursu zgłosiły się 3 zespoły: klasa 1 i 2; klasa 3 oraz oddział przedszkolny. Najpierw przewodnicząca szkoły, Zosia Okarmus, wylosowała kolejność występów. Następnie każdy z uczestników zaprezentował swój utwór. W czasie obrad jury, swoje umiejętności woklane zaprezentowali uczestnicy kółka angielskiego. Po naradzie ogłoszono wyniki: miejsce I - oddział przedszkolny; miejsce II - klasa 3 i miejsce III - klasa 1 i 2. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody. Gratulujemy! /admin./

          WYCIECZKA DO LANCKORONY- 20.06.2017r

          Już od 8.00 20.06. 2017 dzieci z klas I - III zgromadziły się przed drzwiami naszej szkoły w oczekiwaniu na busa, który miał je zabrać do małego miasteczka blisko Kalwarii Zebrzydowskiej – Lanckorony. Piękny letni dzień tylko potęgował radość z wycieczki, którą zaczęliśmy od wizyty w piekarni, gdzie mieliśmy okazję spróbować świeżych i chrupiących wypieków.   Podziwialiśmy też urokliwy rynek pełen małych kawiarenek kryjąc się w cieniu rozłożystych  drzew. Następnie udaliśmy się do pracowni ceramicznych by podziwiać różne przedmioty ozdobne i codziennego użytku wykonane z gliny. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda glina po wypaleniu, jeszcze przed szkliwieniem i prawdziwy piec, w którym wypala się przedmioty, aby były bardziej trwałe i nie przeciekały, gdy wlejemy do nich wodę. Później przez dający zbawienny cień las spacerkiem poszliśmy do ruin zamku, gdzie pani Halinka opowiedziała nam o jego historii. W tamtym miejscu mieliśmy też trochę czasu na odpoczynek, zjedzenie prowiantu, beztroska zabawę i podziwianie pięknych widoków. Niestety czas bardzo szybko ucieka, wiec po wesołym – wspólnie  spędzonym czasie – musieliśmy udać się z powrotem do Pozowic. Na szczęście udało nam się znaleźć jeszcze chwilkę,  aby zjeść na rynku pyszne lody. A potem już tylko szybkie wchodzenie do busa i znowu droga do szkoły.  To była niezapomniana wycieczka. /AS/

          DZIEŃ RODZINY- 20.06.2017r

          Za nami dzień mamy i dzień dziecka, a przed nami dzień taty. Już kolejny rok połączyliśmy te święta w jeden "Dzień rodziny". Dzięki temu każdy miał w tm swój udział, ale i przyjemności. Rodzice przygotowali poczęstunek i wspaniałe kiełbaski z grilla. Nauczyciele wraz z dziećmi krótkie występy oraz upominki dla rodziców. Z kolei na dzieci czekało najwięcej niespodzianek. Świętowanie rozpoczęło się od występu magika, który korzystał także z magicznych "zdolności" widowni. Niektórzy potrafili sprawiać, że stolik lata, inni z nosa wysypać kilka złotówek. Zatem, jak się okazało, nie była to niespodianka tylko  dla dzieci. Do następnych atrakcji ustawiały się długie kolejki. Dzieci bowiem mogły przejechac się na kucyku, co sprawiało im wielką frajdę, ale także skorzystać z kącika malowania twarzy. Całe popołudnie można zaliczyć do udanych - pogoda także nam dopisała. /admin./

          SPOTKANIE Z POLICJANTEM - 21.06.2017r

          Tuż przed wakacjami, uczniowie z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem Policji ze skawińskiego komisariatu. Pan policjant przypomniał dzieciom najważniejsze zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać podczas wakacji bez względu na to, gdzie jest spędzimy. Przy okazji przeprowadził małe szkolenie dotyczące przepisów drogowych tyczących jeżdżenia na rowerze. Takim spotkań, rozmów i ćwiczeń nigdy za wiele. Warto przy każdej nadarzającej się okazji przypominać zasady bezpieczeństwa./admin./

          UROCZYSTA AKADEMIA NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNY- 22.06.2017r